Jump to content

Pierwszy model-poduszkowiec


Recommended Posts


Witam wszytkich bardzo serdecznie,

chciałbym zaprezentować mój projekt poduszkowca i rozwikłać parę problemów.

Jako iż bedzie to mój pierwszy model który sam wybuduje, chciałem sie upewnić czy to wszytko będzie pracować ze sobą.

Elektronika:

2x http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=36071

1x (do sterowania) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__41757__Turnigy_TSS_10HM_Digital_Micro_Servo_2_2kg_10g_0_12_EU_Warehouse_.html

1x (pompowanie poduszki) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=36392 i do tego śmigło http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46438__TGS_Sport_9x6E_Precision_propeller_EU_Warehouse_.html

1x (napęd) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=34224 i do tego śmigło http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__63719__Master_Airscrew_propeller_11x6_EU_Warehouse_.html

2x (regulator) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=32455 (nie planuje używać pełnej mocy)

aparature i odbiornk posiadam od samolotu:

dx5e i odbiornik ar 600.

Planowane wymiary: 60cmx30-35cm wysokości jeszcze nie liczyłem, ale nie ma to większego znaczenia chyba, że zrobie bardzo wysoki to będzie sie wywracać.

Waga: ~900g

Pytania:

Czy moge zamienić regulator od napędu na ten który ma przeznaczenie do łodzi lub samochodziku jednak jest dwukierunkowy?! http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24567__HobbyKing_30A_Boat_ESC_3A_UBEC.html (bo nie wiem czy nie będzie świrować)

Czy silnik na poduszke nie bedzie za słaby aby go podnieść? Napęd na 100% jest wystarczający. -- gdyby sie ktoś pytał czemu taki mocny to po prostu lubie prędkość. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Witamy.

Pomysł z budową jako pierwszego modelu poduszkowca jest ambitnym projektem. Życzę Tobie wytrwałości w budowie tego modelu. Poduszkowce są bardziej skomplikowane niż AirBoat-y i równie trudne w nauce pływania, ale wszystkiego idzie się nauczyć jeśli się chce. Wystarczy dużo cierpliwości i samozaparcia. My byśmy raczej zaczynali od wyboru konstrukcji, a elektronikę zostawili na koniec, chyba, że masz już cały sprzęt. Czekamy na postępy prac nad projektem.

Nie wiem czy wiesz, ale od dzisiaj do niedzieli są rozgrywane zawody FSR o puchar Wawelu organizowane przez klub ,,Wanda". Masz gdzieś ok 4 km, ma być ładna pogoda, rowerkiem można się spokojnie przejechać, najlepsze ,,biegi" będą do południa, my się wybieramy. :D

 

Link do stronki z informacjami.

http://pucharwawelu.republika.pl/

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za informacje jutro podjadę rowerkiem na wawel miedzy 11-12

Latam motoszybowcem beta1400, a wcześniej latałem wieloma helikopterami i przede wszystkim samolotem zabawką którym się nie dało latać jednak po samo nauce przez około 2 miesiące nauczyłem się cierpliwości i przede wszystkim precyzji.
Dla mnie najważniejsze jest, żeby to lewitowało i się poruszało tyle mi do szczęścia potrzeba.

Z samym projektem mam mini problem, ponieważ zamówiłem drut oporowy i wczoraj przyszedł!
Zadowolony poszedłem go przetestować, ale okazało się że nie mam odpowiedniego zasilacza do niego ~14v i ponad 200W
Znajomy zaproponował mi prostownik do akumulatorów jednak ja nie chce nic spalić bo będę musiał odkupować :P

Więc pytanie do was, co mogę użyć do zasilenia drutu oporowego?! (ważne żeby nie miało zabezpieczenia przed zwarciem!!!)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy dostanę sensowną odpowiedź na moje pytanie powyżej?!

 

 

Czy silnik na poduszke nie będzie za słaby aby go podnieść? Napęd na 100% jest wystarczający. -- gdyby się ktoś pytał czemu taki mocny to po prostu lubię prędkość. ;)


 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zgodzę się z tobą myślałem że wystarczy mi zwykły zasilacz/ładowarka a one się przepaliły bo dałem na długi drut, ale teraz wiem że jak bym dał na np 20 cm by się nie przepaliło i w ten sposób pożegnałem 4 zasilacze :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie rewolucją w wycinaniu drutem okazała się ładowarka od laptopa 20v 5A :)

Ciecie gladkie i rowne z przyzwoitą prędkością. Wcześniej zasilałem prostownikiem 12v na 5A i też jakoś dawało radę. Z prostownikiem prubój dowoli ciężko go spalić ;)

 

 

Mój drut pochodzi z taniej suszarki do włosów

Link to comment
Share on other sites

Podzespoły jakie podałeś powinny ze sobą działać.

Innym problemem są Twoje założenia co do wagi. Przyjąłeś 900gr jednakże gdzie jest waga modelu ? Sugerował bym Ci najpierw zbudować model, a dopiero wówczas dobrać do niego podzespoły. Nawet wówczas, będziesz musiał wykonać testy czy silnik dla poduszki powietrznej będzie wystarczający jeśli nie chcesz ustawiać go na max.

Link to comment
Share on other sites

Silniki mają za małe kV, wyjdą duże śmigła, co nie poprawi własności pilotażowych.

Środek ciężkości ma być nisko, czyli nisko silnik i małe śmigło.

Do unoszenia potrzeba mniej więcej 1/3 mocy silnika napędowego.

Przejdź się do warsztatu komputerowego, poproś o kilka popsutych wentylatorów , załóż do nich nowe silniki i będzie hulało.

Tak kiedyś zrobiłem.

Silniki były takie

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5423__FC_28_12_Brushless_Outrunner_1534kv.html

A i tak były wykorzystywane w 20 %. Poduszkowiec nie wymaga wielkich mocy

 

Aha , podstawa to tak to wyważyć,  żeby przy włączonym silniku unoszenia na poziomej powierzchni poduszkowiec się nie przesuwał.

Link to comment
Share on other sites

Okej wybuduje model, wyważenie go położeniem baterii jednak muszę najpierw znaleźć elektronikę cala żeby wiedzieć jakie śmigło dać (wyciąć dziurę na śmigło)

Wapniak sugerujesz ze ten silniczek będzie wystarczający do poduszki przy modelu 1kg? Bo biorąc ze starego wiatraczka będzie spora strata Energi (chyba żeby śmigło tez w nim zmieniać i sam tunel zostawić)

 

Cały model chce robić z poliestrynu który jest lekki i wytrzymały

Dlatego przyjąłem wagę 900 g bo elektronika 750g będzie ważyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziękuje za pomysł jednak budżet roszke ograniczony i tak już ponad 100$ jestem. :/

Za duża cena jak za taki ciąg gdyby miało 1,5kg ciągu to bym rozważył.

Przy ograniczonym budżecie nie ma sensu pakować się w konstrukcje dwusilnikowe. Jeden silnik wystarczy w zupełności do jazdy i pompowania fartucha.

Przy wielkości 50-60 cm i akumulatorku 3S 2200mAh jak zastosuje się silnik klasy 3530/14 z kV 1100 i jeszcze śmigiełko 3-łopatowe GWS 8x4 to wszystko będzie ładnie śmigać. Do konstrukcji wystarczy płyta styropianu o grubości 2 cm i trochę balsy.

Rys. poglądowy:

http://lh5.ggpht.com...M/s800/Rys1.jpg

Rys. rozwinięć elementów fartucha:

http://lh5.ggpht.com...k/s800/Rys2.jpg

 

Tak to wychodzi:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

OKEJ!

Wracam po przerwie do tematu.

Zrobiłem juz parę rzeczy, mianowicie zakupiłem cala elektronikę mam już kadłub mocowanie silnika na fartuch rozdzialke powietrza na fartuch i przyszła pora na fartuch.... No właśnie i jak go zrobić? Zakupiłem juz w leroymerlin gumę cienka i teraz usiłuje jakoś poskładać gumę aby wyszedł fartuch... Planuje w rogu dać gumę na kształt litery S (tak jak się.to robi profesjonalnie)tylko jak to zrobić? Bo z boczku planuje mini wersje tego no i przeciolem gumę w kształcie Litery S tylko jak mam to teraz zszyc - skleic żeby ślicznie się zaginał?

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.