Skocz do zawartości

mini FOX z Multiplexa - przebudowa na RC


Leda_g

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 186
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Właśnie skończyłem uzbrajać mojego FOX'a w osprzęt RC :-)

 

Jako że pogoda średnio sprzyja wyprawie na lotnisko postanowiłem zrobić klika testów w okolicy domu. Wyważenie wydaje się być poprawne - ładnie szybuje bez spadania dziobem w dół natomiast problem pojawia się gdy odpalam silnik bo obraca modelem dookoła osi w przeciwnym kierunku do kręcenia się śmigła - jaki może być tego powód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolniej już się nie da - zastanawiam się czy powodem może być zbyt duże śmigło (8x3.8).

Co prawda jest to śmigło zalecane do mojego silnika ale optycznie jest dość duże na małym Fox'iku

 

Jaki mu włożyłeś napęd :!: 200W :?: na mojego nosa opór poprzeczny śmigła jest większy od oporu skrzydeł (opór powierzchni skrzydeł nie równoważy momentu obrotowego skrzydła), daj mniejsze śmigiełko, ja do swojego wsadzam silnik 1811 i śmigiełko 5x3, a nie wiem czy nie zmienię na mniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dużo mniejsze śmigło! Tak się składa że mam ten silnik i robiłem mu testy. Nie mierzyłem poboru prądu, lecz sam ciąg. Z tego co zmierzyłem to wiem, że:

Śmigło 5043 160g ciągu

Śmigło 7035 250g ciągu

Śmigło 8040 300g ciągu

Wszystko na pomarańczowych śmigiełkach GWS

 

Proponuję więc użyć tego pierwszego- 5043 160g ciągu w zupełności wystarczy do latania, powinien iść pionowo w górę. Na tym które dałeś model miał ciąg zapewne dwukrotnie większy od masy własnej! W motoszybowcu 1.2m ważącym 200g na tym silniku ze śmigłem 8040 odczuwalny jest moment obrotowy śmigła... Więc w takim maluszku musi go ładnie obracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zmierzyłem to wiem, że:

Śmigło 5043 160g ciągu

Śmigło 7035 250g ciągu

Śmigło 8040 300g ciągu

Wszystko na pomarańczowych śmigiełkach GWS

 

Bardzo cenne zestawienie dzięki - niestety nie mogę dać punkcika bo nie mój wątek :(

Mógłbyś jeszcze zdradzić jak (czym) zmierzyłeś ten ciąg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamownią :D Zrobiłem w modelarni na szybko hamownię, mocowałem kilka silników po kolei i testowałem. Zrobiłem po prostu tak, że użyłem klocka drewnianego ok 35cm do którego przykręciłem łoże silnika. Klocek z silnikiem, śmigłem, i elektroniką trafiły na wagę. Śmigło było ustawione aby "dmuchać" w górę. Przy wyzerowanej wadze dostawałem ciąg w gramach. Proste lecz (według mnie) skuteczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

setup:

 

napęd - 1811-20 12g (z prosaverem i śmigłem) ciąg "na papierze" 110 - 120 g

regulator - pulso 11+ 7g

odbiornik - Corona 4 kan ok 5g

zasilanie - lipo 350 mah 20c nie ważyłem (jeszcze nie spakietowałem) :P

 

jak dotrę do chałupy zamierzam się zabrać za malucha 8) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego foxa obracającego się wokół osi sytuacja wygląda następująco:

 

Ustawiłem skłon silnika (ok 3st), dałem mniejsze śmigło (5x4.3) - efekt jest taki że maluch leci prosto tylko z maksymalną kontrą na lotkach :-( Co prawda jest to pozytywny wynik bo na poprzednich ustawieniach kontra nic nie dawała a teraz jestem w stanie zatrzymać obracanie ale kosztem sterowana co raczej wyklucza latanie takim modelem :(

Postaram się zrobić jeszcze większy skłon i zobaczymy na razie pogoda nie jest zbyt przyjazna dla modelarzy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój maluch:

 

DSCN0102.JPG

 

po mniej więcej 2 godzinach, akku we wnęce pod płatami, w kabinie odbiornik i regler, całość gotowa do lotu waży 105 g, byłoby poniżej 100 ale nie chciało mi się lipolek lutować, lutowałem pakiet do Wjagry (350 nimh) i mnie lutownica ugryzła 8) (piecze !@#$%^&) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.