Skocz do zawartości

Silnik do Wicherka 50


Piotr21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Serwa to Hitec HS 311 i Hs 322 (standardowe) , a co wydają się za duże czy za małe ?

A tutaj efekty nocnej dłubaniny 

wklejone wzmocnienie za podwoziem ,wklejone wzmocnienie pod tylne kółko i zanotowanie kółka,wklejone zanocowanie zastrzału skrzydła (klocek bukowy 15 x 15 mm) ,wklejone okrągłe kołki ( 8 mm) w kadłubie jako zamocowanie drutów stalowych 2 mm , na których osadzone będą skrzydła.

Dalszy ciąg mam nadzieję , że wieczorem.

Pozdrawiam

Piotr

post-8829-0-70198900-1434802836_thumb.jpg

post-8829-0-73255800-1434802859_thumb.jpg

post-8829-0-69771300-1434802883_thumb.jpg

post-8829-0-26219100-1434802909_thumb.jpg

post-8829-0-68986200-1434803896_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,  ten model ma jednak 220 cm rozpiętości i trudno tu zastosować HS 81 (miałem je w Wicherku 25 ).

Wkleiłem dwa żebra nasadowe ,  kołki z dziurką jako prowadnice drutu i wzmocnienie zamocowania zastrzału.

Wznios skrzydeł ustaliłem na 3,8 stopnia.(skopiowany z senior telemaster).

Potem będę musiał wykonać haczyk do zaczepiania gumek .

To tyle na dzisiaj.
Pozdrawiam krajana

Piotr

post-8829-0-67162100-1434834135_thumb.jpg

post-8829-0-98403900-1434834161_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętość słuszna ale obciążenia na lotkach nie są duże. Do wprowadzenia modelu w wiraż czy beczkę wystarczy niewielkie wychylenie lotek i siła serwa rzędu 2 -3 kg.

Na ogon na pewno musisz zastosować serwa typu standard po 4 -5 kg ale na lotki można było zastosować serwa o mniejszej wadze np. MG16R czy MG930

Wicherek lata powoli i nie będziesz ćwiczył akrobacji 3D, zatem nie ma co przesadzać.

 

Zamontowałeś standardy, też będzie dobrze bo dla wicherka kolejne 50g nie stanowi problemu ale masa jest odsunięta od osi podłużnej modelu i chyba będzie skupiona za zastrzałem co przy "trudnym lądowaniu" będzie niepotrzebnie obciążać płat.

 

Z jednej strony zostawiasz mocowanie na gumkę i kołki jak dla małego modelu z drugiej zwracasz uwagę na rozpiętość i obciążasz płat jak w dużym modelu. Brak kesonu zwiększa skręcanie skrzydła co przy małym modelu nie stanowi problemu ale w dużym już tak, zwłaszcza gdy pojawia się skupiona masa.

Widzę tu małą niekonsekwencję ale mam nadzieję, że tak uniwersalna konstrukcja jak wicherek poradzi sobie z tymi drobnymi problemami.

RWD-6 miał problem właśnie ze skręcaniem płata przy większych prędkościach a rozwiązaniem był drugi zastrzał. Powiększając konstrukcje wicherka trzeba to mieć na uwadze, że rośnie rozpiętość, masa a zatem i prędkość modelu czego wynikiem będą większe siły jakie działają na płaty. Mocowanie skrzydeł proponuje jeszcze przemyśleć

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Dziękuje za cenne uwagi.

Co do serw to na lotki są przewidziane własnie HS 311 (3 kg).Rożnica masy to ok 20 g , przy tej wielkości modelu bez znaczenia.

Bardziej mnie martwi słaba sztywność płata.Kesonu nie wykonałem programowo .Chciałem zrobić model jak najbardziej wierny oryginałowi.

Teraz będę się zastanawiał nad podwójnym zastrzałem.

Mocowanie nie jest na kołkach tylko na drutach 2 mm przechodzących prze kołki (tak miałem w W 25 i sprawdzało się znakomicie).

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

TeBe

Taki sposób mocowania płata zaleca Wiesław Shier w wypadku większych modeli.

Po twardym lądowaniu płaty w moim Wicherku 25 rozjeżdżały się nie spadając z drutów.Oczywiście mocowanie klkoma pasmami gumy modelarskiej wewnątrz kadłuba .Zastrzały miałem przykręcone i do kadłuba i do skrzydła i sprawdzało się to znakomicie.

Kołki bukowe (8 mm) stanowią doskonałe zabezpieczenie przed zgnieceniem górnego piętra.

Mirku

Właśnie kupiłem deseczkę balsową 3 mm (u pana Wojtka w Marvio) z myślą o wypełnieniu między dźwigarowym.

Pan Wojtek twierdzi jednak , że nie usztywni to płata na skręcanie.Wkleję dodatkowe klocki dla drugiej pary zastrzałów.

Jeżeli płat okaże się za wiotki (vide RWD ) , dodam drugą parę.

Mam nadzieję , że dobrze napięta folia pokryciowa usztywni go bardziej.

Co do treningu 3D nie mam takich umiejętności. :(

Dziękuję za bardzo rzeczowe uwagi. Oby więcej takich kolegów.

Pozdrawiam
Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwupunktowe podparcie skrzydła i skrócenie tym samym ramienia sił skręcających płat, moim zdaniem rozwiąże problem.

 

Wypełnienie pomiędzy dźwigarami choć bezpośrednio nie bierze udziału w oddziaływaniu na skręcanie wzdłuż wzmacnianego dźwigara, zwiększa sztywność całego płata poprzez wzmocnienie żeberek na ścinanie w przestrzeni międzydźwigarowej.

 

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To co mówiłem o budowie domu,

Człowiek się urobi , a efektów nie widać.

Wygiąłem haczyki do gumek , wyciąłem dla nich gniazda i i nakładki i wkleiłem je. ( 3 godziny pracy ).

Skleiłem listwy na zastrzały  ( 2 x 3 x 10 mm ).

Czekam aż żywica zżeluje.

Zdjęcie obrazujące druty w skrzydłach.

Pozdrawiam 

Piotr

post-8829-0-61922000-1434998137_thumb.jpg

post-8829-0-31127300-1434998164_thumb.jpg

post-8829-0-13649700-1434998188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj zająłem się mocowaniem statecznika poziomego.

Będzie zamocowany za pomocą 3 śrub nylonowych które przechodzą prze tulejki plastikowe , które przechodzą przez wzmocnienia z balsy..W kadłubie będą zamocowane nakrętki.Znowu godzina szlifowania  tych klocuszków balsowych  :(

Pozdrawiam

Piotr

post-8829-0-82597400-1435090717_thumb.jpg

post-8829-0-26039200-1435090742_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stwierdziłem ,że kilkadziesiąt gramów skrzydłu nie zaszkodzi .Wykonałem wypełnienia międzydźwigarowe z balsy 3 mm.

Sztywność płata na skręcanie nieco wzrosła .

Wykonałem mini keson skrzydła przy kadłubie. (balsa 3 mm).

Niestety , to dopiero jedno skrzydło  :angry:

Pozdrawiam

Piotr

post-8829-0-73402500-1435166186_thumb.jpg

post-8829-0-67804500-1435166212_thumb.jpg

post-8829-0-03911700-1435166237_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie .

Po kilku dniach przerwy ( imieniny itp . ) biorę się do roboty.

Plan na dzisiaj to mocowanie statecznika poziomego do kadłuba.

Zdjęcia pewnie późnym wieczorem , a raczej nocą 

Kupiłem u a pana Wojtka w Marvio materiał na pokrycie.Decyzja kolorystyczna zapadła  :)  .

Kupiłem też dźwignie do sterów i napędy do lotek.

Cóż modelarstwo nie jest najtańszym hobby.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam
Sam piałeś ,ze rozwiązana proste są najlepsze.

Kombinowanie przy wicherku nie jest wskazane.

Rozwiązanie , które opisałeś miałem w W25 ,ale to nie osłabia krawędzi natarcia statecznika poziomego.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.