Skocz do zawartości

Toczenie precyzyjne - Warszawa - poszukuję


TeBe

Rekomendowane odpowiedzi

Łożyska kulkowe w osi steru? Serio czy to jakiś kawał?

Oś to zwykle pręt węglowy (lekko), rurka z jakiegoś tworzywa wklejona w balse/laminat jako panewka i po robocie. Krytyczne (przesadne słowo) jest oczywiście pasowanie, ale teraz wszystko można znaleść w marketach.

Mówiąc to, mam jakieś 20m do szopy z dość precyzyjną tokarką stołową, sensownym zestawem narzędzi i kilkoma ścinkami z różnych materiałów z których możnaby taki detal wykonać.

Czy to znaczy, że jestem leniwy? ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie widzisz plusy ujemne takiego rozwiązania?

1.Ciężkie rzeczy na samym ogonie szybowca.

2.Trudność wklejenia metalowego elementu - trzeba robić jakieś obsadzenie i wklejać na epoksyd. Czyli ciężko.

3.Konieczność posiadania dobrze wykonanego bagnetu/osi. Jeśli statecznik ma być rozbieralny to przydałoby się go z łożysk wysuwać.

Czyli musi być szlifowany na równą średnicę no i wiecznie prosty, bo skrzywiony nie wyjdzie. (wyobrażam sobie pływający statecznik, coś jak w f3j - nie wiem czy słusznie)

4.Brak plusów dodatnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam :-) 

ad.1 Szybowiec to "Bird of Time" . Ciężki jak krowa. Dodatkowe 10g na ogonie pozwoli mi dołożyć 100g większego pakietu.

ad.2 Wklejanie alu w balsę to rzecz banalna. Odpowiednich klei jest mnóstwo.

ad.3. Oryginalne statecznik poziomy składa się z 2 połówek łączonych bagnetem 3,1mm. Oryginalna tulejka wklejona w statecznik pionowy się rozbiła i statecznik poziomy lata. Bagnecik też jest już wiekowy i zużyty. Wynalazłem rurkę mosiężną fi 4mm, którą nakleję na oryginalny bagnecik za pomocą kleju z wypełniaczem metalowym. Tak obudowany bagnecik będę wsuwał w łożyska. 

ad.4 Uzyskam pewne obrotowe mocowanie statecznika płytowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nieśmiałbym wyciągać do odpowiedzi.

Każdy robi jak uważa. Dalej wydaje mi się to przekombinowane i nie zrobiłbym tak w swoim modelu. Podziała i na drucie, ale jeśli mają być dwa łożyska w robionej na zamówienie tulejce to... Wolnoć Tomku w swoim domku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odcinek rury aluminiowej 12x1.5 rozwiązał by Twój problem'ik 

 

W celu wyrównania prostopadłego cięcia wkładam taką obciętą rurkę w wiertarkę (większość przyjmie do 13mm) i podczas obracania planuję szlifierką. 2mm dystans można uzyskać nawiercając rurkę i wkręcając śruby 2mm, tym bardziej, że i tak planujesz wkleić łożyska. 

 

Podejrzewam, że takiego druciarstwa w modelu, jakie proponuję, i tak nie uskutecznisz :D Ty budujesz inaczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.