Skocz do zawartości

Co ma większą energię kinetyczną.


jpd

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro Panowie lubią zagadki to pozwolę sobie jedną zadać - poziom fizyka szkoła podstawowa.

 

1. klocek o masie m porusza się bez tarcia po płaskiej powierzchni z prędkością V.

2. koło o masie m toczy się bez poślizgu po płaskiej powierzchni z prędkością V.

(żeby nie było niedomówień i teorii spiskowych : masy i prędkości obydwu ciał są równe)

 

Które z wymienionych ciał ma większa energie potencjalną, czy też mają równe i dlaczego ?

 

Przepraszam Pawle ze po Twoim poście edytuję ale : nie będę się wypowiadał aż do wieczora. Około 19-20 podam prawidłowe rozwiązanie.

 

Edit: oczywiście ze mój błąd w pytaniu .. pytam o energię kinetyczną. przepraszam coś mi się pozajączkowało.

Edytowane przez jpd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam energia kinetyczna opisywana jest następującym wzorem Ek=mv2/2 - nic tu o sposobie ruchu nie ma.

skoro więc m1=m2 i v1=v2 to E1=E2.

Nie wiem tylko dlaczego w tytule posta piszesz o energii kinetycznej, a pytasz o potencjalną - to przecież jabłka i gruszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam energia kinetyczna opisywana jest następującym wzorem Ek=mv2/2 - nic tu o sposobie ruchu nie ma.

skoro więc m1=m2 i v1=v2 to E1=E2.

Nie wiem tylko dlaczego w tytule posta piszesz o energii kinetycznej, a pytasz o potencjalną - to przecież jabłka i gruszki.

 

Pewnie czeski błąd. A ich energia kinetyczna będzie równa.

 

PS Program się zmienił, teraz to w gimnazjum dopiero ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocek. tzn. Energia kinetyczna ta sama ale inny będzie skutek jej przekazania ew. przeszkodzie.

Cała  energia klocka skierowana będzie  w kierunku ew. przeszkody.Energia  koła jeśli trafi na przeszkodę pójdzie częściowo w dół ze względu na jego ruch obrotowy a jeśli nie ma tarcia to koło zacznie się kręcić w miejscu rozpraszając i wytracając energię. To tak łopatologicznie. Na tym polega wynalazek Łągiewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Nie wiem tylko dlaczego w tytule posta piszesz o energii kinetycznej, a pytasz o potencjalną - to przecież jabłka i gruszki.

Pawle to zwykła zagrywka kolegi Jacka, mówi o jednym, a pyta o drugie - trzeba myśleć, a nie sugerować się tym co napisane, a nie istotne.

Ponieważ tarcie jest zerowe to ....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za zainteresowanie.

Niestety nikt nie udzielił prawidłowej odpowiedzi a zadanie wydaje się być banalnie proste, dla pocieszenia na zadaniach bazujących na tym pytaniu wielu studentów MEiL wykłada się na mechanice 2 otrzymując ocenę niedostateczną.

 

Odpowiedź jest następująca :

Energia Klocka - E1=mv2/2

Energia Koła - E2=mv2/2 + Iω2/2 - gdzie I moment bezwładności, ω - prędkość kątowa.

Zatem E1<<E2

 

Pochodną tej zagadki jest pytanie co szybciej zjedzie z równi pochyłej - kulka (koło) bez poślizgu czy klocek bez tarcia.

 

Arku wynalazek Łagiewki polega na zamianie energi kinetycznej ruchu postępowego pojazdu na energię kinetyczną ruchu obrotowego koła zamachowego - ta zamiana jest o wiele efektywniejsza niż zamiana w ciepło w hamulcach ciernych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku :-)

 

Swego czasu zastanawiałem się nad Twoim podpisem, tym pod kreską na szaro... chyba wiem o co chodzi bo węzeł to jednostka prędkości, czyli s/t  (droga/czas) węzeł na godzinę to tak jak by (s/t)/t dalej mimo usilnych starań nie potrafię tego rozwinąć a nurtuje mnie to już długo  :(

 

Mógłbyś objaśnić korzystając z okazji  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie ... Nie objasnie. Jak rozwiniesz prawidlowo ten wzor co go napisales a jest on bardzo dobry, sam dojdziesz co to jest i sadze ze satysfakcja bedzie wieksza a ze dojdziesz do tego sam to nie mam zadnych watpliwosci. Drobna podpowiedz : uprosc ulamek.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie ... Nie objasnie. Jak rozwiniesz prawidlowo ten wzor co go napisales a jest on bardzo dobry, sam dojdziesz co to jest i sadze ze satysfakcja bedzie wieksza a ze dojdziesz do tego sam to nie mam zadnych watpliwosci. Drobna podpowiedz : uprosc ulamek.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

Tak dokładnie to 32 dni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.