Skocz do zawartości

Budowa pierwszego quadcoptera


dakozio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Się naprawi, dobrze będzie. Nieplanowane lądowanie to główny powód, dla którego wolę listewki 12mm zamiast plastikowych ramion. Wygląda może nie aż tak dobrze (koledzy mówią, że jak mnie jakieś służby sprawdzą, to pierwsze pdejrzenie będzie, że to bomba), ale za to naprawa 3,50 i przy odpowiedniej ramie 10 minut roboty.

 

Powodzenia i planowanych lądowań!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz uszkodzenia ......

Szkoda kurcze, trochę jednak w niego wpakowałeś i pracy i sprzętu ...

 

Kamera OK ?

Gimbal przeżył ?

 

Na marginesie, co to za silniczki, jakieś takie niewielkie i jakoś na pierwszy rzut oka wydają się być liche.

Ja kupiłem DJ13 920KV i powiem ci, ze narazie nie zauważyłem najmniejszych powodów do obaw a godzin parę już wylatały :) i oby tak dajej bo zaczynam latać i dalej i wyżej i .... wciąż tylko około 10/12 minut ;)

 

W sumie nie wyglada to aż tak źle, najbardziej bałem się o GPS (M8N), ale jakoś się tak szczęśliwie oderwał przy uderzeniu i nie poszła w niego cała siła. Reszta to pikuś.

 

Na pierwszy rzut oka (bo dokładnie będę sprawdzał w weekend) to do wymiany jest jedno ramię oraz górna płytka (wszystkie połączenia połamane)

Rozerwany kabelek który tydzień temu kupiłem do mobiusa (do zlutowania)

Zgubione 3 gumki do gimbala , akurat je i tak chciałem wymienić bo były za twarde.

Do wymiany albo ESC albo silnik.

 

Reszta to kwestia poskładania , wyczyszczenia itp.

Zabezpieczyłem się juz wcześniej na taką przygodę i mam zapasową ramę także jak dokupię gumki to reszta to juz kwestia jednego dnia.

Z tą hexą to się jeszcze zastanowię.

 

 

Się naprawi, dobrze będzie. Nieplanowane lądowanie to główny powód, dla którego wolę listewki 12mm zamiast plastikowych ramion. Wygląda może nie aż tak dobrze (koledzy mówią, że jak mnie jakieś służby sprawdzą, to pierwsze pdejrzenie będzie, że to bomba), ale za to naprawa 3,50 i przy odpowiedniej ramie 10 minut roboty.

 

Powodzenia i planowanych lądowań!

 

Ja muszę dojrzeć do własnych konstrukcji :) na razie wolę niech się złamie ramię niż coś innego , w sumie cały zestaw zapasowy kosztował mnie 17$ (jedno ramie to koszt (~7zl) więc tragedii nie ma.

 

 

Na marginesie, co to za silniczki, jakieś takie niewielkie i jakoś na pierwszy rzut oka wydają się być liche.

Ja kupiłem DJ13 920KV i powiem ci, ze narazie nie zauważyłem najmniejszych powodów do obaw a godzin parę już wylatały :) i oby tak dajej bo zaczynam latać i dalej i wyżej i .... wciąż tylko około 10/12 minut ;)

 

Takie:

http://www.aliexpress.com/item/4x-2212-920KV-Brushless-Motor-4x-30A-SimonK-ESC-Quad-Multirotor-X525-F450/32343184580.html

 

Takie sobie ale widziałem że bardzo dużo osób na nich lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt"Takie sobie ale widziałem że bardzo dużo osób na nich lata." dużo ludzi lata ale krótko, miałem bezpośrednie

porównanie podobnych silników z chwalonymi przeze mnie E-300 i te tanie wynalazki skończyły się po mniej więcej po 2godz lotu.

W jednym silniku łożyska a drugi zaczął wydawać z siebie dziwne dźwięki, nie ryzykowałem dalej.

Fakt, E-300 nie są tanie ale zakładasz i zapominasz o silnikach i reglach na lata, co w ogólnym rozrachunku wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzałem do wymiany silników , jeszcze nie wiem na jakie bo mam kilka koncepcji przebudowy, bardzo spodobał mi się projekt Jacka z innego forum a mianowicie:

 

http://i60.tinypic.com/2jy841.jpg

 

rama Y6 oparta na F550 + ramiona RCT800
Sunnysky X4110 580KV
śmigła 15x5,5 Dualsky

 

Plusy to tani w eksploatacji/naprawie no i w razie awarii jednego silnika raczej powinien się utrzymać w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, wygląda fajnie. A propo's GPS'a, może powinieneś sprawdzić i umocować go albo bezpośrednio na ramie albo na krótkim patyku.

Sprawdzałem swojego czy nie ma zakłóceń czy magnetometr nie świruje, wyszło że nie więc zamocowałem go tak, że nawet jak  kapotuje to nie opiera się na GPSie, oczywiście jeśli bym gdzieś zaczepił o jakieś wystające kamienie może też się urwać ale zasadniczo jest bezpiecznie:)

Z chęcią bym pokazał wam jak lata moje cudo ale wciąż nie mam jeszcze odpowiedniej kamerki.

Czekam ... jak tylko będę miał ..... oj będzie fajnie :)

Oczywiście muszę też jakiegoś Gimbala kupić.

Jeden ludek "Dronksy" lata z taką Chińską kamerką  która wydaje się być całkiem do rzeczy Xiaomi

FULL HD 60FPS 16MP Wifi

alternatywa dla GoPro 5 razy tańsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tym GPSem to jest tak, że patrzyłem jak większość mocuje i zrobiłem tak samo.

Na razie zdecydowałem ,że odbuduje 450 z zapasowych części i pomęczę przez jesień/zimę. A na następny sezon pomyślę nad nową ramą/silnikami bo kontroler i resztę raczej zostawię (Polubiłem APM).

 

Dla mnie największą przeszkodą w filmowaniu i zamieszczeniu materiału jest Youtube, Bitrate jaki proponuje jest tragiczny i nawet dobre nagrania wyglądają na tubie słabo :/ (Tuba słabo sobie radzi z widokami traw, pól, liści, drzew itp)

Xiaomi jak i wiele tego typu kamerek jest ogólnie polecana jako zamiennik do przecenionego gopro, też bym się na taką zdecydował gdyby nie to że męczę mobiusa (nie chce umrzeć skubaniec :P)

 

Co do 60FPS które dla mnie jest wielkim plusem to dzięki metodzie o której pisałem (konwersja 30->60) samo 60FPS nie jest już tak bardzo dla mnie wymagane po stronie kamerki.

Ten materiał z kreta był nagrywany z mobiusa 30FPS przerobiony do 60FPS, część naziemna była nagrywana LG G2 już w 60FPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, muszę powiedzieć, że te twoje konwersje mnie zadziwiają. Technicznie rzecz ujmująć zmiana ilości klatek z 30 do 60 to przecież nie to samo co zrobienie faktycznie 60 klatek. Masz w tym drugim przypadku dwukrotnie więcej obrazków których przesunięcie będzie stopniowane. Czyżby program którym konwertujesz na podstawie dwóch klatek budował coś pomiędzy ?

Teoretycznie jest to możliwe, jedynie chyba zajęło by nieco więcej czasu żeby wyrenderować nowy obrazek w fazie pomiędzy  klatkami ?

Czym to robisz ?

A propo's Moebius'a to bardzo dobra kamerka, szczególnie do latania mniejszymi quadami. Do mojej 250'ki by mi sie przydała taka własnie kamerka :)

Do  większego kupię Xaomi a do 250 chyba własnie Moebius'a tymbardziej, że mogę go podpiąć i używać jako FPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert .. zapomnij o Mobiusach i innych brelokach w zastosowaniu FPV jeśli dbasz o bezpieczeństwo innych a nie tylko Swoje. Jak Ci się zwiesi to jesteś w du.....ie ..

 

Michale

 

Nie wiem co masz do YT. Może coś przeoczyłem, ale jak umieszczam video w oryginalnej formie i nie pozwalam na konwersje i poprawianie stabilności obrazu itp. to jest tak jak powinno być (tak mi się przynajmniej do tej pory wydawało). 

 

Może jak odtwarzasz to wykrywa Ci prędkość łącza i nie zmieniasz ręcznie na wyższą (oryginalną) jakość ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie rzecz ujmująć zmiana ilości klatek z 30 do 60 to przecież nie to samo co zrobienie faktycznie 60 klatek. Masz w tym drugim przypadku dwukrotnie więcej obrazków których przesunięcie będzie stopniowane. Czyżby program którym konwertujesz na podstawie dwóch klatek budował coś pomiędzy ?

Teoretycznie jest to możliwe, jedynie chyba zajęło by nieco więcej czasu żeby wyrenderować nowy obrazek w fazie pomiędzy  klatkami ?

Czym to robisz ?

 

Adeobe after effects oraz plugin Twixtor.

Genialny jeśli chodzi o to zastosowanie, domyślnie używany jest do spowalniania materiałów (slow motion). Przykład 60FPS do... 2000!!! :) -> https://www.youtube.com/watch?v=--ZwS0bihHQ

Dokładnie jest tak jak sugerujesz, tworzy on między klatki używając magii bo to jak widziałem, jak te klatki wyglądają inaczej nie można nazwać :P

Czas renderowania filmiku wydłuża się dwukrotnie. Oczywiście nic nie zastąpi nagrywania w natywnych 60FPS.

 

Tu mamy do wyboru albo tańszą kamerkę , mniejszy plik filmu na karcie ale trzeba obrabiać film, albo droższą kamerkę z filmami o większej wadze i wygodzie wrzucania tego od razu na tube.

 

 

 

Michale

 

Nie wiem co masz do YT. Może coś przeoczyłem, ale jak umieszczam video w oryginalnej formie i nie pozwalam na konwersje i poprawianie stabilności obrazu itp. to jest tak jak powinno być (tak mi się przynajmniej do tej pory wydawało). 

 

Może jak odtwarzasz to wykrywa Ci prędkość łącza i nie zmieniasz ręcznie na wyższą (oryginalną) jakość ? 

 

Youtube ma maksymalny bitrate dla 1080p 8Mbps (30FPS) oraz 12Mbps(60FPS). I tutaj wszystko zależy od nagranego materiału, jeśli jest to film statyczny ewentualnie powierzchnie są o małych szczegółach to nie ma problemu.

Jak mamy film z latania gdzie następuje szybka zmiana a w dodatku lecimy nisko filmując trawę, pola to już tuba nam to ostro kastruje. Oczywiście jeśli materiał jest nagrany gorszą kamerką to potęguje to jeszcze efekt.

 

Jeśli chodzi o mobiusa to pewnie do 250 się nie nada jak piszą przedmówcy ,ale ja używam go do 450 na zmianę z płytkową i nie ma problemu (poza tym, że mobius przy nagrywaniu 1080p przekazuje tylko 30FPS oraz zawęża obraz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest złego w Moebiusie, że nie nadaje się do 250 ?

Patrząc na stronę techniczną nie jest źle bo zapisuje dość ładnie. Druga korzystna strona to gabaryty i waga.

Może mnie ktoś "rozjanić" temat ?

Piszesz, że zapisuje 1080p w 30fps, to znaczy, że 720p zapisuje 60fps ?

A w czym 720p jest gorsze pod warunkiem, że  nie wywalasz tego na wielkim ekranie ?

Osobiście nie zamierzam tego wyświetlać w kinie a patrząc na filny zapisane w 1080 i w 720 .... no to już trzeba być albo nawiedzonym albo koniecznie się dopatrywać szczegółów. To oczywiście trochę żartobliwie ująłem bo różnica jest dość oczywista.

Niemniej panowie, tak z rękami na klacie co w Moebiusie dyskwalifikuje go z użytkowania z 250tym bardziej, że można tej kamery używać także jako kamery FPV, czy wtedy bardziej laguje czy ..... co?

 

Zastanawiam się albo może już się nie zastanawiam tylko kupię taką http://www.ebay.co.uk/itm/100-Original-Xiaomi-Yi-Action-Sports-Camera-16MP-1080P-WIFI-Bluetooth-4-0-White-/272000520582?hash=item3f547e9186:g:DHQAAOSw4HVWCkXX

 

Macie doświadczenia z tym urządzeniem ?

Widziałem sporo filmików zrobionych tą kamerką i są w/g mnie bardzo dobre.

 

No i oczywiście wchodzą w grę także osobiste preferencje i upodobania. (chyba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na te pytania już masz odpowiedzi w temacie ...

 

Co do 720 czy 1080, pofilmuj źdźbła ruchomej od wiatru trawy, igły choinek i porównaj wygląd, ale ja się akurat nie podniecam różnicami HD / Full HD 4K i 500 K bo niedługo wymyślą ;) Poprzestałem na breloku normalnego HD i więcej mi nie potrzeba.

 

Do FPV mam jednak dziadowską, ale pewną kamerę a nie taką, która się zwiesi albo zlaguje w najmniej oczekiwanym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kacper. No niby tak jest co nieco ale niech mi ktoś pokaże własnie po jaką cholerę się podniecać i pakować w sprzęt kilogramy kasy jeśli de facto ma to służyć do zabawy, poltania a do tego w zupełności wystarczy 720p.

Co do FPV to ja mam oryginalną kamerkę od FatSharka TVL600. Malutka jest ale dupy nie urywa jakością. Z drugiej strony do gogli FatSharka cośtam 2 które nie są HD ..... chyba nie potrzeba zmieniać. O drugiej kamerze myślałem wyłacznie pod kątem filmowania podczas lotu od czasu do czasu ewentualnie do podczepienia do dużego Quada i oglądania/filmowania z powietrza. Dlatego chcę tę Xiaomi. 1080p 60fps i Wifi co jest fajne do podpięcia z iPhonem.

A propo's breloków to mam dwie kamerki M80 D001, niby 720p ale jedna od drugiej różni się znacząco i jakość jest bardzo licha. Druga zaś w miarę niestety największym problemem jest pozbycie się "żelusia" co strasznie wpienia. Próbowałem już chyba wszelkich mozliwych mocowań ale bez pozytywnego efektu niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do latania używam Eachine 700TVL właśnie a druga zapięta do filmowania HD, ale bez podniecania byle szczegółami. Krajobrazy ładne i co mi więcej potrzeba :) Próbki możesz zobaczyć u mnie na YT. 

 

Powoli się zastanawiam za to nad okularami, ale rozdzielczość nie powala ...

 

http://www.banggood.com/Walkera-FPV-First-Person-View-Goggle-Glasses-E002-p-77360.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi o to, że trzeba mieć 1080p do latania fpv, bo nawet 720p nie jest potrzebne. Problemem jest to ,że mobius ma lekkiego laga w przekazywaniu obrazu, czyli widzisz coś co się działo ułamek sekundy temu. Podejrzewam ,że jeśli ktoś nie lata jak zawodowiec to nie sprawi mu to żadnej różnicy , mi na 450 nie przeszkadza to absolutnie.

Jeśli chodzi o nagrywanie filmów mobiusem to mówcie co chcecie ale 720p jest słabe.

 

 

 

Powoli się zastanawiam za to nad okularami, ale rozdzielczość nie powala ...

 

http://www.banggood.com/Walkera-FPV-First-Person-View-Goggle-Glasses-E002-p-77360.html

 

Z ciekawością przeczytam recenzję jak kupisz bo cena nie jest taka zła :)

 

Ja obecnie męcze Quanum V2 i w sumie nie są takie złe jak się przyzwyczaić do kubła.

Ostanio tanio wyhaczyłem kamerkę 600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR , poprzednia jest ok ale wkurzało mnie przyciemnianie terenu gdy widać było niebo, a ta ma sobie dobrze radzić ze zmianą oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eachine 700TVL sobie doskonale radzi z szybką reakcją na światło nawet jak się nagle skieruje na słońce, ale podobno szybko się kończą. Jeszcze u siebie nic złego nie zaobserwowałem. 

 

Okulary ... cena niezła, ale były tylko w CA i się skończyły, ale trzymam rękę na pulsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eachine 700 to to samo co Dal 700 i moim zdaniem obie nie nadają się do ostrego latania w klasie 250, raczej do spokojnych lotów

Dobrze to widać na początku filmu gdy następuje zmiana ekspozycji. Obraz z Sony Super Had z OSD, to na razie najlepsze rozwiązanie

w przedziale cena-jakość. Kto nie wierzy ten kupi dwa razy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeehehehehe a które które ;) ?

Rozumiem, że te kilka sekund na początku to pierwsza kamera a potem z OSD to druga ?? ?

 

Wracając do Moebius'a to nie chodzi mi o używanie go jako podglądu FPV. Jedynie do filmowania w czasie lotu. Jedynym atrybutem w pozytywnym sensie jest wielkość prawda ?

Jakością filmowania też nie jest to najgorsza kamera na świecie i generalnie o to mi chodziło.

Niemniej, ponieważ mam 480 i ta może nieco więcej dźwigać na nią zamontuję Xianti Yi bo to taka tania podmianka dla GoPro.

Jeśli widzieliście na YT filniki (np Dronksy'ego) z tej kamerki to chyba musicie przyznać, że dramatu niema. CO prawda GoPro faktycznie jakościowo jest OK ale cena jak na zabawowe latanie .... trochę za wysoka.

Gdybym miał latać zarobkowo z pewnością kamera byłaby bardzo ważna ale w tej sytuacji .... 

Jako podgląd TVL600 wygląda  wystrczająco dobrze jak wynika z moich testów, po podłaczeniu OSD i wyświetleniu w goglach jest ok. Obraz z kamery jest czytelny więc narazie na tym poprzestan ... chociaż niewiele brakowało a stracił bym ją ostatnio :)

Latałam sobie tuż nad ziemią z dużą prędkością (Ja Gamoń .. przyczepiłem kamerę pod spodem quada - nie ma stałe tylko gumą jak prop-saver) i o coś lekko zawadziłem. Dron poleciał dalej ale kamerka odskoczyła. Jak zauważyłem że jej niema ..... trochę mi szczęka opadła. Na szczęście leciałem na wprost i zawróciłem niemalże idealnie o 180 stopni w kursie więc poszedłem w tym kierunku i jakoś ją wypatrzyłąm w trawie :)

Uratowałem parę funciaków :)

 

Powiedzcie mi, czy jest duża różnica po zmianie anten z patyków na koniczynki ?

Zamówiłem sobie parę ..... bo fajnie wyglądają .... :)

Bardzo znacznie poprawia się zasięg ?

Co prawda nie zamierzam latać baardzo daleko ale w zasięgu wzroku .....do 200m może odrobinę dalej zależnie od lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.