Skocz do zawartości

Budowa pierwszego quadcoptera


dakozio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

...Super sprawa bo cały model z pakietem wyszedł 465 zł, przy reglach 30A + zapas śmigieł można w cenie 500 zł mieć świetny model...

 

Całkiem spoko budżet , z chęcią zobaczył bym jak taki zestaw wisi w powietrzu.

 

Jestem teraz w miejscu gdzie wy byliście jakiś czas temu, czyli zastanawiam się nie tyle nad kupnem a bardziej co kupić.

 

Zestaw podstawowy chcę raczej taki jak Kuba ale nie daje mi spokoju wybór kontrolera.

 

Strasznie duży rozstrzał cenowy między takim CC3D,APM 2.6 czy NAZĄ.

 

Zastanawia mnie to czy warto tyle kasy pakować w NAZĘ?

 

Tak naprawdę zależy mi głownie nad w miarę stabilnym zawisie, działającym failsafe (GPS) i jak mi się znudzi latanie przy nodze, to FPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naza lite kosztuje teraz 2,5 stówki na banggood, CC3D 6 dych. Mi wystarcza, i tak latam FPV więc pozycję oraz wysokość utrzymuję sam a poprzedni model 250-tki na tyle wyczułem, że nie potrzebowałem ani piszczka ani podglądu napięć tylko intuicyjnie wiedziałem kiedy wrócić a zdarzało się kilometr wykręcić. Dlatego mi ten kontroler wystarcza, dobrze ustawiony sobie radzi + moje wspomaganie poprzez FPV a kamera i tak będzie miała gimbal więc delikatne odchylenia lewo-prawo na wietrze nie będą przeszkodą. Może chociaż poszukaj kontrolera z barometrem i kompasem, bardzo bardzo dużo to daje, mój poprzedni latał w zasadzie jak samolot ... obracał się dziobem do wiatru gdy leciałem prostopadle do kierunki wiania, na goglach nie szło rozpoznać czym lecę po zachowaniu się w powietrzu.

 

http://www.banggood.com/DJI-NAZA-Lite-Version-Flight-Control-System-p-85720.html

 

Choćby te, zawsze jakieś półśrodki i powinno być lepiej niż na samym, gołym CC3D a obsługują chyba także GPS'a :

 

http://www.banggood.com/Crius-MWC-MultiWii-SE-V2-Standard-Multi-Copter-Flight-Control-Board-p-81428.html

http://www.banggood.com/EMAX-Skyline32-Naze32-Arco-Flight-Controller-with-Compass-Support-Cleanflight-Baseflight-p-981146.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No model zbudowany i poleciał :)

drf9I8p.jpg

IusUQT4.jpg

 

Film z oblotu już się uploaduje więc niedługo zamieszczę :)

 

Jedyne co mnie martwi to czas lotu na 3s 2200 jest to około 5 min. Troszkę to mało  więc będę się musiał za czymś większym rozejrzeć,na jakich pakietach Wy latacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten słup energetyczny to z zestawu? ;)

 

A tak poważnie to fajnie się to prezentuje, z chęcią zobaczę jak to lata.

 

Jeśli chodzi o pakiet to mam ten sam problem, mam 2 pakiety 2200mAh z Pionieera i średnio chce kupować kolejny specjalnie do quada.

Wdziałem ostatnio filmik jak koleś latał z 2x2200 , tyle że miał tylko coś takiego http://www.rctrax.pl/rozgaleznik-t-connect-dean/7950/

Nie jest to super rozwiązanie ale jakieś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mu Multistara 5200mAh zHK

 

No właśnie muszę nad czymś takim pomyśleć ale.. chyba ogranicza mnie trochę masa - w bliżej nieokreślonej przyszłości będę chciał wsadzić jakiś gimbal do tego + kamerka + jakieś FPV.. boje się że później to się od ziemi nie oderwie..

Teoretycznie na tych silnikach mam 830g ciągu przy śmigle 11 x 4,7

teraz sam model bez baterii waży 890 jak wsadzę lipo o wadze 330g to chyba o dodatkowych gadżetach mogę pomarzyć prawda? Ewentualnie pomyśleć o innych silnikach.. tylko jakich?

 

Jeśli chodzi o pakiet to mam ten sam problem, mam 2 pakiety 2200mAh z Pionieera i średnio chce kupować kolejny specjalnie do quada.

Wdziałem ostatnio filmik jak koleś latał z 2x2200 , tyle że miał tylko coś takiego http://www.rctrax.pl/rozgaleznik-t-connect-dean/7950/

Nie jest to super rozwiązanie ale jakieś jest.

 

Zawsze jest to jakieś rozwiązanie choć chyba z kupnem większego lipola w końcu i tak będzie trzeba się liczyć.

 

Dobra my tu sobie gadu gadu a film się zuploadował :)

 

P.S. proszę o wyrozumiałość dla operatora kamery :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki profesjonalny miernik czasu baterii :D

 

Przynieś krzesło operatorowi następnym razem żeby się tak biedak nie trząsł :)

 

Ale i tak da rade zobaczyć, że latadło sunie stabilnie.

Jesteś zadowolony z NAZY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co odpowiem Ci, że tak ale nie miałem porównania z niczym innym, więc nie sugeruj się tym za bardzo. Jesteś z Gliwic więc jak chciałbyś kiedyś zobaczyć ją "na żywo" to się możemy gdzieś umówić.

 

Co do stabilizacji to liczyłem, że ta jutjubowa trochę poprawi jakość filmu ale kiepsko wyszło... cóż będzie trzeba kręcić jeszcze raz.. :) mam jeszcze filmik z kamerki która była przyczepiona do coptera ale chyba nie ma sensu go wrzucać bo kamerkę po prostu trytytką przyczepiłem i zbierała wszystkie wibracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka, za pierwszym odpaleniem filmiku trzesawka na maxa , drugi raz już widać korekcję z Tuby, pewnie udało mi się go odpalić przed przetworzeniem :)

 

Dla takich filmów najlepszy efekt daje na przykład AAE i Warp Stabilizer, wtedy można ustawić konkretny obiekt który będzie stabilizowany/śledzony.

Ale to jest bardziej ciekawostka bo po co się męczyć, zawsze można wyjść 2 raz i nagrać ponownie.

 

Do NAZY Lite trzeba coś dokupić aby latać po punktach (GPS)? czy wgrywa się program z komputera i potem odpala maszynę?

Wiem że przy APM jest dodatkowy nadajnik/odbiornik do wysyłania tego zdalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co no na pewno GPS :) ja kupiłem combo więc miałem wszystko (przynajmniej mam taką nadzieje :P). Co do latania po waypointach to powiem szczerze jeszcze nie zgłębiłem tematu - widziałem filmik na yt jak gościu tak latał, z tego co widziałem to WP wrzucał po kablu, ale nawet nie wiem czego używał do ich wgrywania.. może któryś z kolegów, który ma większe doświadczenie z NAZĄ coś powie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie :)

Chyba nie mam wyboru i chyba muszę zacząć wrzucać przynajmniej trochę obrobione filmy, a przynajmniej zagłuszyć jakąś muzyczką "profesjonalny miernik czasu baterii" ;)

 

Wracając do tematu pakietu, jak kupie ten który sugerował Pietuh (330g), a później będę chciał dołożyć Gimbal i kamerkę (myślę że całość dam radę zamknąć w 250g) to czy to moje cudo da radę się oderwać od ziemi? Tak jak pisałem wcześniej model bez pakietu to 890g. Silnik 820KV poniżej jego specyfikacja:

SKU225943-7.jpg

 

Całość wyjdzie wtedy około 1470g..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się.  Zdecydowałem się na sprawdzony zestaw DJI z kontrolerem Naza M Lite (silniki i regulatory E-300)

 

post-15222-0-09183900-1437767118.jpg

post-15222-0-50670400-1437767118.jpg

 

Dzisiaj dokończyłem częściową kalibrację ( GPS, Manual, Atti) i zestaw poleciał. (filmik w najbliższym czasie). 

Jak dla mnie bomba :D . W trybie manual bardzo czuły, ale pozostałe dwa bardzo mi odpowiadają. Zachowanie w locie mogę tylko porównać do modelu wielkości 250 z FC KK.2.1 - co mogę powiedzieć - kalibracja Nazy chyba prostsza, pomimo potrzeby podłączenia do komputera, natomiast w locie - Naza górą (jednak coś za tą ceną musi iść ;)  :) )

Zestaw bez pakietu waży 860g.  Aparatura Taranis. Dziś testowałem na pakiecie 3s 3200 mAh. Czas lotu - 15min. (buzer ustawiony na 3,6v na celę). Śmgła 9,4x5

Jutro dalsze testy na pakiecie 4s 4000 mAh. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem na etapie wyboru pakietu i prosiłbym was znów o jakąś radę, celuje w pakiet 5000mAh+ i mam 3 kandydatów.. wszyscy w zbliżonej cenie:

1. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8583

2. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9183

3. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=56839

 

Multistar(3) jest najlżejszy (331g) i ma największą pojemność (5200mAh) ale za to ma najniższe C - 10, dwa pozostałe mają po 5000mAh i 25C natomiast są też odpowiednio cięższe 1 - 378g, 2 - 412g.

W przyszłości prawdopodobnie będę chciał zrobić hexacoptera i miło by było gdybym mógł wykorzystać te pakiety a obawiam się że Multistar może sobie nie poradzić (zakładam że silnik będą te same co mam teraz albo podobne więc będą brały około 12A, x 6 to nam daje 72A) w przypadku pakietów 25 C ten problem znika (tak wiem, że mógłbym jeszcze pomyśleć o jakimś pakiecie 20C ale wagowo i cenowo wychodzą podobnie co 25, a wolę mieć zapas).

 

Z Turnigy mam pakiet 1000mAh i dobrze się sprawują ale dodatkowe 80g jakoś nie napawa mnie optymizmem natomiast na ZIPPY nigdy nie latałem..

Ktoś coś doradzi :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie :)

Chyba nie mam wyboru i chyba muszę zacząć wrzucać przynajmniej trochę obrobione filmy, a przynajmniej zagłuszyć jakąś muzyczką "profesjonalny miernik czasu baterii" ;)

 

Wracając do tematu pakietu, jak kupie ten który sugerował Pietuh (330g), a później będę chciał dołożyć Gimbal i kamerkę (myślę że całość dam radę zamknąć w 250g) to czy to moje cudo da radę się oderwać od ziemi? Tak jak pisałem wcześniej model bez pakietu to 890g. Silnik 820KV poniżej jego specyfikacja:

SKU225943-7.jpg

 

Całość wyjdzie wtedy około 1470g..

 

 

Mnie cudo do lotu wyszło 1490 g z pakietem 330 g, gimbalem, torem radiowym FPV i dodatkowym pakietem radia 3S 700mAh, kamera Mobius. Czas lotu ok 12 -15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyszedłem polatać i pierwszy raz napotkałem na problem. Po podłączeniu akumulatora i całej sekwencji błysków diody (do zielonej serii włącznie) skierowałem drążki w skrajne dolne położenia a silniki ani drgną. Co może być tego przyczyną? Po podłączeniu Nazy do Asystenta wszystko wydaje się być ok. Robiłem od nowa kalibrację drążków i dalej nic. Proszę o pomoc. Sterownik Naza M Lite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyszedłem polatać i pierwszy raz napotkałem na problem. Po podłączeniu akumulatora i całej sekwencji błysków diody (do zielonej serii włącznie) skierowałem drążki w skrajne dolne położenia a silniki ani drgną. Co może być tego przyczyną? Po podłączeniu Nazy do Asystenta wszystko wydaje się być ok. Robiłem od nowa kalibrację drążków i dalej nic. Proszę o pomoc. Sterownik Naza M Lite

 

A drążki na ekranie wychylają się prawidłowo: drążki  lewo dół -wszystkie kursory na ekranie po lewej stronie

 

Myślę że coś musiałeś nieświadomie zmienić.  Naza trzyma ustawienia i sama z siebie nie robi problemów. Silniki też nie wystartują jeżeli napięcie będzie poniżej pierwszego limitu i jeżeli model jest w trybie F/S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze za podpowiedź. Drążki wychylają się prawidłowo i masz rację, że "musiałem coś nieświadomie zmienić". Problem rozwiązany :) - po głębszym zastanowieniu się co mogło być nie tak. Otóż ostatni wczorajszy lot był w trybie Atti przy leciutkim wietrze i zachciało mi się korygować zawis trymerami :angry:  i cała przyczyna. 

Po ponownym skalibrowaniu aparatury i w asystencie jest wszystko OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.