Skocz do zawartości

Budowa pierwszego quadcoptera


dakozio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie lokalizatorów http://pfmrc.eu/index.php?/topic/53892-lokalizator-modelu/?hl=lokalizator http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=5&t=15251
http://pfmrc.eu/index.php?/topic/53892-lokalizator-modelu/?hl=lokalizator

Polecam zamówić u polskiego dystrybutora bo ten importowany może dobrze pokazywać, ale na drugiej półkuli :(

Do poszukiwań modelu najlepsze jest właśnie FPV i mocny buzer 120db.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stało? Obraz ci znikł czy po prostu przedobrzyłeś? :)

 

Wleciałem za drzewa i straciłem video, a model dryfował z wiatrem trochę. Chciałem wrócić na pamięć, ale przesadziłem z przechyłem...

 

Pozdrawiam -- Spook.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie lokalizatorów http://pfmrc.eu/index.php?/topic/53892-lokalizator-modelu/?hl=lokalizator http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=5&t=15251

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/53892-lokalizator-modelu/?hl=lokalizator

Polecam zamówić u polskiego dystrybutora bo ten importowany może dobrze pokazywać, ale na drugiej półkuli :(

Do poszukiwań modelu najlepsze jest właśnie FPV i mocny buzer 120db.

 

Dzięki, nie wiem czemu wcześniej nie mogłem wyszukać tego tematu.

Jak okaże się lipa to trudno się mówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!jestem początkujący w temacie copterów,nie przepadam za tymi wynalazkami gdyż wolę tradycyjnie polatać modelem samolotu.

kupiłem jednak quada po to żeby niezależnie od pomocy kolegów móc cieszyć się zrzutem spadochroniarza RC.

jest to tarot 650 z NAZA M lite po upgrade na V2.

zanim zacząłem "skakać" polatałem nim trochę na sucho żeby zapoznać się ze sprzętem,oczywiście wszystko zostało odpowiednio skonfigurowane i ustawione,pod tym względem Naza bardzo łatwo się konfiguruje.

oczywiste jest iż najbardziej zależało mi na funkcji Failsafe żeby quad mógł sam wylądować.bardzo przydatna jest też funkcja ATI której przydatność sam miałem możliwość sprawdzić...

wzniosłem się dosyć wysoko i w górze trochę wiało więc coptera zaczęło znosić,im bardziej się oddalał trudno było stwierdzić gdzie jest jego przód a gdzie tył.przyznam że wystraszyłem się nieźle,miałem już wizję że stracę sprzęt... :( .

przypomniało mi się że jest coś takiego jak ATI,po aktywacji bez względu na położenie coptera przy ruchu drążkiem "na siebie" będzie on leciał do nas.w ten oto sposób udało mi się sprowadzić sprzęt bezpiecznie na ziemię  :) .

 

wniosek:według mnie jeśli wszystko jest dobrze ustawione pod względem RC oraz kontrolera lotu w copterze (kalibracja GPS,Failsafe,ATI,itp.) to nie ma opcji że by coś poszło nie tak i sprzęt nam ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze sprawdzić aktywność słońca www.n3kl.org/sun/noaa.htn

Wróciłeś dzięki AOC a nie ATTI ;)

 

oczywiście masz rację,tak jak napisałem dopiero wkraczam w świat copterów i cała ta frazeologia oraz mnogość osprzętu jaki temu towarzyszy... 

jeszcze się w tym nie orientuję  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wątek i ja z chęcią podzielę się swoim: :)

Po pierwszych próbach z SYMA X5C zdecydowanie stwierdziłem chcę mieć "Quad'a"!

Więc zamówiłem:

Rama: "White Sheep 480"

Silniki: DJI  2212 920KV

Smigła: DJI 8045

ESC: Q-Brain 4x20A (all in one)

FC: ARDUCOPTER 2.6 z GPS

TELEMETRIA: 3DR 900MHz(trochę nielegalna u mnie :))

BATERIE: 3S 2x1800mAh

TOR VIDEO: 5G8

KAMERA FPV: TVL600

GOGLE: PREDATOR 2

.... no i lata ale polatałem trochę i doszedłem do wniosku, że potrzebuję jednak coś innego.

W związku z czym, zamówiłem:

RAMA: TAROT 250.

SILNIKI: MT2204 2300KV CW i CCW

ŚMIGŁA: dobiorę doświadczalnie (jakie sugerujecie ?)

FC: ARDUCOPTER 2.6 z GPS

ESC: taki sam jak do 480 Q-Brain 4x20(jesli się nie sprawdzi zmienię na pojedyncze 12A)

BATERIE: 3S 1300mAh

 

Do tego taki sam zestaw telemetrii, natomiast tor wideo przełożę z 480.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie odnośnie zasilania.

 

Projekt mojego Quada poszerzył się o FPV oraz Gimbal. O ile montaż raczej nie będzie problemem to zastanawiam się jak to rozwiązać jeśli chodzi o zasilanie.

 

Do zasilania silników oraz APM mam pakiet Multistar 5200mAh 10C

 

Czy do zasilania gimbala oraz FPV mam użyć dodatkowy pakiet czy mogę bez problemu zasilać wszystko z jednego pakietu (10C wystarczy?)

Jeśli z jednego to trzeba coś dodatkowego zastosować czy mogę wszystko podpiąć pod + i -

 

Specyfikacja quadry w poprzednich postach,

FPV: http://www.aliexpress.com/item/RC-FPV-Combo-Boscam-5-8Ghz-200mw-Transmitter-Receiver-HD-Monitor-700TVL-Camera-For-CCTV-Gopro/2045319279.html

Gimbal: http://www.aliexpress.com/item/DJI-Phantom-Gopro-2-3-Metal-Brushless-Camera-Gimbal-w-Motors-Controller-RTF/1542902846.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Trochę tu ucichło :), ja już swój sprzęt poskładałem i przetestowałem, jeszcze czekam na FPV.

 

Za jakiś czas pewnie wrzucę jakieś fotki/filmy/testy a teraz może napisze kilka zdań co do sprzętu który do mnie przyszedł.

Jeśli nie czytaliście tematu a chcecie wiedzieć co opisuje to linki podałem w poprzednich postach.

 

Silniki:

Nie miałem innych silników w ręce (prócz tego z Pioneera 1400) ale nie wyglądają one na jakieś tandety.

Fakt, że tylko jeden z nich był w miarę wyważony ale dałem rade wyważyć w miarę możliwości wszystkie (metoda na telefon z aplikacją Wibrometr)

Trochę się na początku przeraziłem bo jeden z silników był głośniejszy niż inne, ale po założeniu śmigieł są praktycznie niesłyszalne. (Pęd wiatru je zagłusza ;) )

Ogólnie mogę polecić jako silniki do budżetowego sprzętu.

 

Regulatory:

Tu nie ma co dużo pisać, lekkie , nie grzeją się prawie wcale , jedyny problem to brak końcówek (Goldy) , musiałem je zamówić i przylutować osobno.

 

Rama:

Tu jest mega plus, wszystko wykonane bardzo dobrze, śrubki nie są jednokrotnego użytku, wszystko fajnie spasowane.

 

Śmigła:

Żadne ze śmigieł (3 komplety po 4 śmigła) nie były wyważone , ale chyba to norma, zakupiłem tanią wyważarkę i po 30minutach wszystkie były perfect (metoda klejenia taśmy)

Jeśli chodzi o wytrzymałość to przetrwały kontakt ze ścianą , kilka wywrotek i jeden kret z 20m :)

Mogę polecić.

 

Pakiet Multistar 5200 3S 10C:

Bałem się ,że 10C może to być za mało do agresywnego latania, nic mylnego , bez problemu radzi sobie z dużymi poborami jak na ten sprzęt.

Idzie do mnie jeszcze pakiet 5000 Zippy , porównam je jak będzie możliwość.

Waga rewelacja co do możliwości.

Jedyny minus to szerokość pakietu, brakuje kilku milimetrów aby idealnie się wpasował między podwozie ,ale i tak jest ok.

 

APM 2.6:

Walka z ustawieniem tego wyglądała jak egzocyzmy. Przycinanie połączenia na płytce, wgrywanie softu żeby działał failsafe , problemy z ustawieniem kompasu itp.

Ogólnie jak ktoś lubi kombinowanie to polecam.

Ja w sumie jakbym miał znowu wybierać i brać pod uwagę cenę to pomimo tych dziwactw i tak dalej brał bym APM :)

 

GPS:

Moim zdaniem nie warto inwestować w nic droższego niż ten, bez problemu szybko łapie fixa a dokładność jest wystarczająca do latania i utrzymywania koptera na przykład w loiter.

Oczywiście rozwaliłem już jeden po krecie z 20m ale to ze swojej winy (przechodziłem z trybu "follow me" na stabilize przy drążku gazu na 0 :) )

 

Telemetria:

Rewelka! w połączeniu z aplikacją Tower na androida daje bardzo fajne możliwości. Moim zdaniem bajer który koniecznie trzeba przetestować.

O dziwo ma większy zasięg niż moja aparatura (Turnigy x9)

 

W zasadzie to tyle, na razie jestem zadowolony z tego zestawu. Jak na budżetową opcję jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt:"

Czy do zasilania gimbala oraz FPV mam użyć dodatkowy pakiet czy mogę bez problemu zasilać wszystko z jednego pakietu (10C wystarczy?)

Jeśli z jednego to trzeba coś dodatkowego zastosować czy mogę wszystko podpiąć pod + i -"

Się okaże w praniu ;)  jeżeli wystąpią to albo filtr z sąsiedniego forum, albo osobne zasilanie.

W tym combo FPV sprawdź czy polaryzacja jest OK bo czerwony to nie zawsze + :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytałem coś o tym filtrze , rozumiem że ten filtr stosuje się tylko przy wspólnym zasilaniu?, jeśli dam osobną baterię nie powinno się nic dziać?

 

Co myślicie o zastosowaniu Mobiusa  jako kamery FPV? bo coś czytałem ,że potrafi płatać figle jako FPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co myślicie o zastosowaniu Mobiusa  jako kamery FPV? bo coś czytałem ,że potrafi płatać figle jako FPV.

 

Nie wiem o jakie figle Ci chodzi. Latam Mobiusem V3  już jakiś czas z podglądem FPV  i nagrywaniem jednocześnie i na razie bez  jakichkolwiek problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobius lubi się zawiesić lub wyłączyć i jeżeli latamy w pobliżu to nie problem, ale dalej robi się nieciekawie :(

Dotyczy to zwłaszcza samolotów  bo w copterach chwilowy czy nawet całkowity brak wizji zwłaszcza jeżeli mają RTH to nie problem.

Osobiście nie stosuję kamer rejestrujących do podglądu bo tą przygodę już przeżyłem, na szczęście z pozytywnym zakończeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę inaczej rozwiązałem problem (mam nadzieję) , zamówiłem coś takiego: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__47801__Hobbyking_3_Channel_FPV_Video_Switcher_EU_Warehouse_.html

 

Nie zwiększy mi znacząco wagi a będę miał podgląd z jednej i drugiej kamerki na przełączniku , dodatkowy plus to kontrola tego co nagrywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitar ja na razie w trasie wracam w przyszłą niedziele ale paczki przychodzą i jak tylko wrócę biorę się za budowę to i ja się podzielę opinia :) Na razie zdecydowałem się ulotnić zestaw, a potem domówię gimbal i zamontuje FPV - raczej na osobnym zasilaniu.

A powiedz jak z tym Twoim GPS Tracker'em - przyszedł, montowałeś bawiłeś się już tym ? No i wrzuć koniecznie foto/movie swojego sprzętu :) 

Jeszcze jedno pytanko, pisałeś że do regli dolutowywałeś goldy - nie myślałeś by uniknąć takiego połączenia a silniki na stałe przylutować do regli ? Ponoć bezpieczniej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a potem domówię gimbal i zamontuje FPV - raczej na osobnym zasilaniu...

 

Dokładnie, lepiej pierw ulotnić i posprawdzać "golasa" a potem jak wszystko śmiga to podpiąć resztę.

 

 

A powiedz jak z tym Twoim GPS Tracker'em - przyszedł, montowałeś bawiłeś się już tym ? No i wrzuć koniecznie foto/movie swojego sprzętu :)

 

Tak, przyszedł wczoraj i od razu podrzuciłem go żonie do torebki :D , oczywiście w celach testowych ;)

 

Wsadziłem tam starter PLAY z usługą za darmo SMS do PLAY (w tym mam telefon) , potem jak zrobię testy zamierzam przełączyć na płatne SMSy ale już z ważnością konta na rok.

 

Interesuje mnie w sumie tylko opcja SMS reszta to w tym przypadku raczej zbędny bajer.

 

Zdziwiło mnie to, że dość szybko złapał sygnał w mieszkaniu! Jeśli chodzi o wysyłanie pozycji w terenie to wszystko zwracał z dość dużą dokładnością pomimo dolnej pozycji torebkowej (A wszyscy wiemy że dolna pozycja w torebce kobiety to 2 metry przykryta masą innych gratów ;) )

 

Test bez Qadry zdał na 5+ , teraz mnie czeka test terenowy z quadrą ( zakłócenia ).

 

Jedyna wada moim zdaniem to rozmiar, nie jest to malutkie urządzenie, takie w zasadzie większe pudełko zapałek.

Ale planuję go zakładać tylko jak nie będę latać przy nodze.

 

Jeszcze jedno pytanko, pisałeś że do regli dolutowywałeś goldy - nie myślałeś by uniknąć takiego połączenia a silniki na stałe przylutować do regli ? Ponoć bezpieczniej 

 

Ale wtedy musiałbym poodcinać goldy przy silnikach (bo silniki z tego zestawu mają je) , Nie wiem jak komuś mogą się one wypiąć, ja musiałem użyć dużej siły żeby je odpiąć.

Inna sprawa ,że musiałem te przewody potem odpinać i zmieniać miejscami żeby silniki obracały się w dobra stronę.

 

 

Ps. Bardzo fajnie zachowują się samodokręcające nakrętki w tym zestawie, kupiłem klej do mocowania śrub ale widzę że na darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.