Skocz do zawartości

Serwo SAVOX - dzenie serwa - chaotyczna reakcja na sygnal lub jej brak.


Swaveck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Modelarzy.
Moj problem nie jest stricte modelarski ale pmyslalem ze szanowne grono jest najlepszym miejscem gdzie moglbym prosic o porade.

 

Otoz nabylem serwo SAVOX SV-0236MG w celu sterowania przepustnica silnika (nie modelarskiego) Jako ze nie estem elektronikiem, probowalem sterowac serwem przy uzyciu gotowych modulow do testowania serwa. Zakupilem takie sobie zestawik w sklad ktorego wchodzila plytka + potencjometr + male serwo.

 

http://www.maplin.co.uk/p/servo-and-controller-board-kit-n10jg

 

Polutowalem to do kupy - podlaczylem -  dziala pieknie. Wymienilem pakiet bateriowy na wiekszy (SAVOX chodzi na 7.4V) i postawnoilem go wyprobowac.

Do tego samego ukladu podlaczylem mojego SAVOXa - natychmiast zaczal drzec - obracanie potencjometrem powodowalo obrot serwa ale w sposob tak haotyczny ze wlasciwie dyskwalififikuje to do uzycia. Trudno to nazwac jakims kontrolowanym obrotem - raczej niekontrolowanymi drgawkami.

Pomyslalem - moze zle serwo - podlaczylem drugie takie samo - nowe. Dokladnie ta sama sytuacja. Zaklocenia elektromagnetyczne raczej odpadaja bo przeciez male serwo chodzi pieknie.

 

Postanowilem wiec sterowac serwem przy pomocy "Raspberry PI" + Servo Kontrolera. Zlozylem zestaw - przetestowalem na malym serwie - dziala pieknie - podlaczylem SAVOXa - ani drgnie.

 

W czym moze byc problem? Nie mam pojecia jak sterowac tym serwem. :( moze wymaga jakiegos "innego sygnalu"?

 

Pozdrawiam i licze na pomoc dowiadczonych uzytkownikow.

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zobacz - tu są dane serwa, chociaż pewnie je znasz http://www.savoxusa.com/Savox_SV0236MG_Digital_Servo_p/savsv0236mg.htm. Minimalne napięcie zasilania tych serw, to przypuszczalnie 6V, natomiast samo RaspberryPi ma napięcie zasilania 3,3V, a serwo-kontroler zapewne 5V i takie napięcie podaje na wyjście. Moje "hiteki" na 7,4V też nie działają przy 5V - zaczynają od okolic 5,5...5,6V. Nie znalazłem żadnych parametrów wskazanego testera serw - może on nie będzie działał poprawnie przy 7,4V? Może np. podajesz napięcie zasilające na poziomie 7,4V, a impulsy sterujące mają 5V? Jeśli na wejściu serwa są układy CMOS, to nie będą działały poprawnie.

Wydaje mi się, że Savox'y złymi serwami. Muszą mieć tylko właściwe warunki do pracy, a więc: sygnał sterujący o amplitudzie co najmniej 95% napięcia zasilania. Zapewne Twoje kłopoty wynikają ze zbyt małej amplitudy sygnału sterującego w pierwszym wypadku i zbyt małego napięcia zasilającego w drugim. A dla testu poszukałbym kogoś z modelem, który ma zasilanie 7,4V i poprosiłbym o sprawdzenie serw. Jeśli działają (a tak pewnie będzie), to przyczyn trzeba szukać gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.