Jump to content

Turnigy 9XR - wadliwy potencjometr?


japim
 Share

Recommended Posts

Czesc wszystkim,

 

Kupilem synowi Turnigy 9XR.

I niestety mam z nia problem - mianowicie, wskazania wychylenia prawego drazka sa bardzo zalezne od temperatury.

Gdy w domu ustawialismy model i radio (w tym cwiczenia na symulatorze) wszystko jest ok.

Niestety wystarczy wyjsc w obecna pogode na dwor (ok 5 - 10 stC) i okazuje sie ze prawy drazek dryfuje w lewo.

Tak jakby pozycja srodkowa sie przestawiala. Przy ruchu w lewo wskazanie idzie na maksa w lewo, a przy ruchu w prawo idzie do polowy skali. Przy powrocie do neutrum wskazanie jest jak przy 1/4 w lewo. Potem wystarczy 30 minut w temperaturze pokojowej i wskazania sa znowu poprawne. Spotkal sie ktos z czyms takim?

Link to comment
Share on other sites

Mi wariował swojego czasu potencjometr w dx6i - objawy podobne, w okolicach neutrum dryfował, w prawo wychylał się "nieliniowo", natomiast w lewo wariował po całej skali. Stało mi się to w największe upały tego lata, początkowo też zwalałem na pogode i zmiany charakterystyki pracy w temperaturze innej niz pokojowa. Spray PR Kontakt: pomógł "trochę" po jakiejś godzinie od spryskania - było lepiej ale nie trzymał neutrum ani maks wychyleń, myślałem o rekalibracji radia bo podobno można, ale jak mówią czas jest najlepszym lekarzem. Po nocy było już idealnie bez żadnej dłubaniny. Myślałem, że to tymczasowa naprawa, ale pomógł na dobre, 6 miesięcy i nie powróciło, działa dobrze i w ciepełku i na mrozie dworze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Napuscilem Spray PR kontakt i niestety nie pomoglo. Na zimnie mocno dryfuje w lewo. W pokojowej temperaturze jest OK. Nie zauwazylem tez nic podejrzanego gdy zdjalem obudowe. Moze bede musial rozkrecic wszystko i zlozyc na nowo szukajac ewentualnych luzow...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak to radio wygląda w środku ale może spróbuj (zapewne jakoś się da) zamienić wtyczki od drążków między sobą. Będziesz pewny czy to potencjometr czy dalej coś w układzie. Może gdzieś jakiś zimny lut. Czasem lutowania wyglądają naprawdę strasznie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mały update.

 

Popsikalem kontakt PR i potencjometr przestał dryfowac. Najwyraźniej musi się przegryzc. Teraz tylko nie trzyma neutrum ale z tego co wiem to w 9XR można przeprowadzić kalibracje drążków. Co ciekawsze każdy drążek ma inną wartość rezystancji potencjometrow. Dosłownie każdy ( a jest ich 4 - 2 gimbale) potencjometr ma inne nastawy.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.