Skocz do zawartości

Laminowanie, techniki, podstawy, porady (łopaty do wiatraka)


geoorge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie mam żadnego doświadczenia w laminowaniu, a jednak zamierzam zbudować 3 łopaty do wiatraka 5m średnicy.

Założyłem ten temat tutaj ponieważ wiem że są tutaj ludzie z doświadczeniem, a nie wiem gdzie indziej mógłbym uzyskać pomoc.

 

Nie wiem za bardzo jak się do tego zagrać, na początek kilka pytań:

- jaką zastosować żywicę i utwardzacz?

- jaka tkanina, włókno będzie się nadawać?

- czy jest sens robić formę?

 

Rdzeń myślałem wyciąć ze styropianu i to jakoś okleić żywicą i włóknem.

 

Wszelkie porady mile widziane.

Z góry THX

 

Pozdrawiam

geoorge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzen ze styopianu.....no ciekawe ale jak zamierzasz rozwiazac zwichrzenie lopat? Chyba ze masz model3D takiego smigla i dasz go do wyciecia na cyfrowej frezarce.

Jesli zamierzasz robic jakas elektrownie elektryczna to polecam zastanowic sie na samym poczatku czy nie warto zrobic ja o pionowej osi obrotu. Te turbiny sa wydajniejsze przy mniejszych wiatrach i bezpieczniejsze a ponadtto nie halasuja jak typowe wiatraki

 

link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzenie mozna wyciąć ze styroduru, zwichrzenie można uzyskać już na etapie wycinania.

Jeżeli chcesz zbudować 1 egzemplarz wtedy forma jest nie konieczna.

 

Co potrzebne:

Styrodur

Tkaniny Interglass 163g/qm i 280g/qm

Roving węglowy tex 3600

Wypełniacze Mikrobalon, Aerosil

Żywica np.L285 z utwardzaczem ew. tańszy Epidian 6011 z utw. Z1

 

Po zwiazaniu i oszlifowaniu łopat nałożyć szpachlę natryskową szlifować i lakierować.

 

PAMIĘTAJ O STATYCZNYM WYWAŻENIU ŁOPAT!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niewielką wycinarkę styropianu CNC, rdzeń myślałem wycinać ze styropianu 50mm, na 2m śmigła 40 przekrojów skleiś i wyrównać papierem saskoki.

 

Czy zasmiast Styrodur można zastosować styropian o gęstości od 20 kg/m3,

żywica jak już to tańsza czyli Epidian 6011 z utw. Z1

Gdziś czytałem że "Ze względu na niską lepkość polecana do gruntowania, iniekcji." i ma atest PZH

 

I gdzeie tanio kupić:

"Tkaniny Interglass 163g/qm i 280g/qm

Roving węglowy tex 3600

Wypełniacze Mikrobalon, Aerosil"

 

Elektownia o pionowej osi obrotu odpada, według mnie niewiele kożyści, raczej jako zabawka (szkoda sobie głowy zawracać). No chyba że naprawdę nie ma miejsca, ale to jest moje zdanie.

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ja nie wiem co ty probujesz najpierw przedstaw mi projekt elektrowni. Jak bys popatrzył to dopiero o elektrowni wiatrowej mozna myslec ustawiajac dolna krawedz łopaty minimu 7-10metrow nad ziemia tak by otzymac rowny strumien wiatru. Fakt os pionowa odpada i tu sie zgodze ale przy twoich 5 metrowych łopatach zakładajac ze beda jedynie 7 metrow nad ziemia potrzebujesz słup o wysokosci 12 metrow co z pewnosci nie przejscie uwadze nadzoru budowlanego a z kolei 5 metrowe łopaty na 12 metrowym słupie to zenada jak juz cos robi to porzadnie i robic. Wg mnie projekt ten byłby lekko kosztowny ale pewny i poprawny a dotego ekonomiczny a przeciez o to w tym chodzi

Srednica wirnika 18 metrow.

ilosc łopat 3

Duze wydłuzenie rzedu 18-20

długosc łopaty 9m

wysokosc słupa 16 metrow.

obrotowa głowica +regulowany kat nastawienia + hamulec bezpieczenstwa + przejscie serwisowe czyli jak dla mnie koszt koło 100 tys. zł ale to ma i sens i wydajnosci i wyglada jak u naszych zachodnich sasiadów gdzie sie naogladałem tego i mniej wiecej cos wiem a to co ty probujesz to nic z tego nie bedzie. a co do technologi wykonywania łopat to Ci chciałbym powiedziec ze zapomnij o styropianie. Z tego co gadałem z niemcami najlepiej sprawdzaja sie giete na zimno łopaty duraluminiowe PA 6 do PA 9 mocowane na piescie o zmiennym skoku rodem wzietej z duzego lotnictwa:) (od silnikow atr-ow i saab-ow)

P.S jak człowiek pojezdzi i popatrzy to madrzejszy sie stanie

chwila chwila wogole co ja gadam musiałem edytowac ten post:

powiedz mi do czego ten wiatrak

czy jako elektrownia(wtedy generator najlepiej jak jest ustawiony tuz za wirnikiem w obrotowej czesci wiatraka co jest trudne bo jest on ciezki i daje duze obciazenia na pierscien obrotowy chyba ze zastosujesz łozysko takie jak jest w np. zurawiach budowlanych

ale ale ale...........

Kiedys widziałem jak koles własie zrobił z takiej belki stalowej jak sie robi sceny estradowe(ta kratownica ocynkowana) zrobił wiatrak do napedu napowietrzacza i filtra powietrza w oczku wodnym to było fajne i tam tez nie polecam styropianu bo to znowu przerost formy nad trescia zastosował bym odpowiednio wycieta łagodnie karbowana blache pokryciowa ocynkowana ale to z kolei to jest zabawka wiec sie powaznie zastanow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolłem sobie przytoczyć kilka najciekawszych fragmętów.

 

z kolei 5 metrowe łopaty na 12 metrowym słupie to zenada

Twierdzisz że to złe rozwiązanie?

 

Z tego co gadałem z niemcami najlepiej sprawdzaja sie giete na zimno łopaty duraluminiowe PA 6 do PA 9 mocowane na piescie o zmiennym skoku rodem wzietej z duzego lotnictwa:) (od silnikow atr-ow i saab-ow)

P.S jak człowiek pojezdzi i popatrzy to madrzejszy sie stanie

 

Przypuszczam że nie masz żadnego doświadczenia w budowie elektrowni wiatrowej i niemcy z którymi gadałeś pewnie też nie, skoro proponują tego typu rozwiązania.

P.S Przeczytałem co napisałeś i nie doszukałem się żadnej mądrości.

 

 

zastosował bym odpowiednio wycieta łagodnie karbowana blache pokryciowa ocynkowana

 

Tą zabawkę zachowaj dla siebie.

 

Maszt już stoi i ma 13m wysokości, generator to dal mnie też nie problem.

Największy problem to właśnie łopaty, dlatego założyłem ten temat, a wypowiedzi tego typu za bardzo nie pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian na rdzeń pomyłka za mała wytrzymałość na ścinanie.

Proponuję jak już to Herex.

Jaka jest grubość profilu łopat??

 

 

Atest PZH Epidianu do czego niby miał by być potrzebny??

No chyba lepiej już L285 która ma atest lotniczy :wink:

Różnica w cenie jest nie aż taka zastraszająca a w jakości kolosalna laminatu który otrzymasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atest PZH Epidianu pewnie się i do nie czego nie przyda, ale może będzie mniej śmierdzieć :)

Bendę się jednak upierał przy Epidianie, niedaleko mam hurtownię (Zakłady Chemiczne “Organika-Sarzyna” S.A.) co może znacznie obniżyć koszty.

Profil u nasady to ClarkY18 w połowie i na końcu ClarkY, szerokość na końcu 20cm, u nasady 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Laminat źle chyba zrozumiałeś temat , nie chodzi o wywody aerodynamiczne tylko kolega pyta jak wykonać łopaty wirnika więc nie odbiegaj od tematu.

Co do samych łopat, w motolotniowych i ULM-owych śmigłach węglowych w środku nic nie ma, widziałem takie śmigła po wypadkach i węglowe śmigła są w środku puste, jedynie przy okuciach są wzmacniane i wypełnione więc stosowanie styro jako wypełniacza nie powinno być problemem pod warunkiem wykonania dobrych, wytrzymałych okuć.Wirnik o tej średnicy będzie kręcił się dość wolni a nie z prędkością 5000-6500obr/min.Oczywiście wyważenie musi być.Osobny problem to zapobieganie nadmiernemu rozkręcaniu się wirnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węglowe śmigła są w środku puste, jedynie przy okuciach są wzmacniane i wypełnione więc stosowanie styro jako wypełniacza nie powinno być problemem pod warunkiem wykonania dobrych, wytrzymałych okuć.

Ale takie śmigła węglowe to zupełnie inna technologia. Nie można z tego wyciągać wniosków dla konstrukcji geoorge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Przecież kolega nie będzie robił tego śmigła z duralu czy z pełnego laminatu bo będzie ważyło ze 100kg i niewykonalne w warunkach domowych.Można zrobić łopaty laminatowe wzmacniane rowingiem węglowym i tkaniną węglową w najbardziej obciążonych miejscach.Pomijam tu koszty takiego wykonania.Żeby wykonać taki wirnik trzeba niestety trochę kasy włożyć.Oczywiście pewne założenia trzeba zrobić wcześniej np: prędkość wiatru przy jakiej wirnik ma pracować i jakie obroty przy tej prędkości ma osiągać.Nie da się zrobić tego na oko bo prawie napewno będzie to kasa wyrzucona w błoto jak to się mówi.Pozatym podałem tylko przykład wykonania łopat.Podobne założenia wykorzystywane są w łopatach kompozytowych przy prawdziwych śmigłowcach.Tam również stosuje się wypełniacze piankowe itp.Przy pełnych łopatach ciężar byłby bardzo duży nie mówiąc już o obciążeniach pozostałych elementów: piasty czy wału itp.Sprawa wydaje się z pozoru prosta ale taka nie jest i jak wspomniałem wcześniej tanio nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu zrobić śmigło metodą VB, z pełnym dźwigarem?

 

W skrócie to jest to po prostu rdzeń wycięty ze styroduru i zalaminowany tkaniną szklaną w podciśnieniu. Myślę, że tutaj podciśnienie odpad (za duże to jest), ale można by to później jakoś wyszlifować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystałem do tego program Wiatrask 1.1, sam na pewno bym tego nie obliczył.

Dzisiaj zacząłem wycinać rdzenie ze styropianu (zobaczymy co z tego wyjdzie), nie mam za bardzo czasu dlatego trochę to potrwa.

 

Pozdrawiam i dziękuję za podjęcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.