Skocz do zawartości

Zasilacz ładowarki z laptopowego


Patryk Sokol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ;)

 

Ogólnie sprawa wygląda tak, że przez lata nazbierało mi się zasilaczy laptopowych na kilogramy.

 

Wszystkie które miały sensowne napięcie, działają teraz w warsztacie, jako zasilacze do wycinarki gorącym drutem, przekaźnika w pompie, presostatu i paru innych rzeczy.

Problem jest taki, że mam też kilka zasilaczy operujących na napięciu 19V

 

Moja ładowarka pracuje do 15V, powyżej wyrzuca błąd o za wysokim napięciu wejściowym.

 

Macie pomysł co można zrobić z tymi zasilaczami, aby uzyskać stabilne napięcie w okolicach 12-15V?

Pierwszym moim pomysłem było wrzucenie po chamsku rezystora, ale to nie zapewni stabilnego napięcia.

Drugim był stabilizator, ale problemem jest wydajność prądowa.

 

Więc liczę na porady mądrzejszych o siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego prądu potrzebujesz?

19-15=4V  taki zasilacz poda 4-6A a to w "najgorszym" przypadku 24W do odparowania - dużo.

Można kombinować ze zmianą napięcia od razu w zasilaczu i odbyło by się bez strat ale...takie zasilacze są solidnie sklejone.

Po rozcięciu i sklejeniu niby da się używać ale jak patrze na taką obudowę to już wolę pogodzić się z wydatkiem i kupić odpowiedni zasilacz.

 

Do typowych chińskich ładowarek (zwykle max 18V) daję po prostu dwie diody prostownicze w szereg. Daje to dość stały w funkcji prądu spadek napięcia - o jakieś 1,5V.

U Ciebie potrzeba 6 takich diod - koszt pomijalny - ale trzeba mieć jakiś kawałek blachy coby te waty odparować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.