Skocz do zawartości

CNC jak to ugryźć?


AndrzejC

Rekomendowane odpowiedzi

To nie żadna zemsta  ;)  , w tym temacie mam coś do powiedzenia i dlatego zabieram głos.

Co potrzebujesz do przeróbki

- 2 kompletne napędy  np dwa silniki krokowe z dobrymi sterownikami

- zasilanie do tego sterowania 

- 2 śruby kulowe wraz z nakrętkami 

-2 zestawy do redukcji na te śruby czyli koła pasowe i paski zębate ( osobiście dał bym przełożenie redukujące aby zwiększyć moment na śrubach)

-wyłączniki krańcowe ( czy to mechaniczne czy  pojemnościowe)

- płyte główną ( zależnie od programu sterującego )

- komputer ze złączem LPT ( bo to  jest w miare stabilne i większość sterowań amatorskich na tym bazuje) w komputerze stabilny windows XP lub 2000. Lub komputer na systemie Linux. 

 

Z samej tokarki fabrycznej zostanie niewiele , trzeba pozbyć się oryginalnych  śrub i nakrętek, nawrotnicy, przekładni gitarowej i Nortona jeśli jest. Nakrętki dzielonej i zamka suportu. To nam nie będzie potrzebne. Dobrze jest zostawić przekładnie pasową napędu wrzeciona ale silnik zasilać i sterować poprzez przemiennik częstotliwości.  Pozwoli to na płynną regulację obrotów a pasowe przełożenia pozwolą zachować moment obrotowy na wrzecionie. Mrzonki i jednym pasowym przełożeniu i tak zwanym wektorowym sterowaniu przemiennika i cudownej mocy silnika na małych obrotach można wsadzić między bajki. 

 

Tu znalazłem jedno zdjęcie jak mniej więcej wygląda tokarka po przeróbce. Nie jest to zbyt trudne . Dużo gorsza sprawą jest programowanie tego, wiem że większość stawia takie maszyny na linuxie który jest darmowy ale dla mnie to jest czarna magia. Dojdzie Ci też nauka G kodów, i całej logiki na jakiej zasadzie to działa. Tu bez fachowca na miejscu może być ciężko bo z samą przeróbka maszyny poradzisz sobie z pewnością. Do gwintowania potrzebny jest na wrzecionie Enkoder aby zgrać obroty wrzeciona z zadanym posuwem ( obroty podczas obróbki pływają zależnie od obciażenia skrawaniem- w klasycznej tokarce przekładnia gitarowa jest na sztywno spięta poprzez nortona ze śrubą pociągową i problem pływania obrotów nas mało interesuje) Tu sprzężenie jest droga elektroniczną więc jak obroty na wrzecionie siądą to i z automatu posuw musi zostać skorygowany.

http://lh5.googleusercontent.com/-UEkRxumY_w0/VOteb2Ku1nI/AAAAAAAAD0I/gliqerBFkx0/w1021-h766-no/20150223_163747.jpg

 

To zaledwie cząstka tego wszystkiego ,  temat jest bardzo złożony i polecam naprawdę lekturę CNC forum bo są tam pokazane przeróbki. Jakie dobrać silniki, jakiej mocy, jakie sterowanie i jaki program sterujący i w końcu jak ożywić maszynę i sterować obróbką to temat rzeka znacznie przekracza chyba ramy tego forum. Ja osobiście pracuję z maszynami do drewna mającymi bardzo specyficzne autorskie sterowanie i układ narzędzi nie przypominający klasycznej obrabiarki. Mam obrabiarki na wszystkich typach sterowań i stąd moja wiedza o nich i szukanie potencjalnych awarii jak i ich modyfikacji. Komercyjne programy sterujące poza Mach 3 stanowią też dla mnie zagadkę.  W Machu poruszam się w miarę biegle. W razie potrzeby mogę pomóc w tym środowisku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak małej maszynie konika chyba nie zautomatyzujesz. Jedyna opcja to na suporcie postawic imak tak zwany Multifix na szybki montaż bloczków z narzędziami i dorobić sobie uchwyt do tego multifiksa na wiertła i rozwiertaki.  Dochodzi znowu problem wybazowania się w osi wrzeciona wiertłem ale to jest do zrobienia jeśli tylko montaż będzie powtarzalny w setkach. 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcThO4jlc-Ed4tJkvkYG3Ia2dXGXR4E4zx0N2l1651FQkVtlzIhNuQ

 

Szczerze powiem, troszkę małe to są maszyny aby wygodnie na nich robić . 

Tutaj jest ciekawy temat przeróbki takiej zbliżonej maszyny 

http://www.cnc.info.pl/topics89/tytan-500-na-cnc-vt65748.htm

coś tam może podpatrzysz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak małej maszynie konika chyba nie zautomatyzujesz.

Ale można sprząc konik z suportem zwykłym sprzęgiem typu haczyki wkręcane w korpusy tak by były jak najniżej (na wysokości pryzm łoża), + przetyczka (np śruba)

Najlepiej ten od konika pod tym od suportu, by poziomo ciągnąć a nie przewracać konik. Można również przykręcić zachodzące na siebie blaszki w kształcie L z otworami do przetyczki.  Mechaniczny posuw suportu ciągnie konik z wiertłem

 

 

beta-sruby-z-uchem-ocynkowane-8040ez-64.post-3384-0-25770400-1459426409.jpg

20CU%20Tailstock%20-%20007.jpgtu wersja dorosła sprzęgu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.