Skocz do zawartości

Nietypowy problem z odprawą celną


dariuszj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem na Aliexpress telefon Xiaomi. Dwa miesiące temu dostałem zawiadomienie i przesłałem dokumenty do odprawy celnej. Po wielu próbach wreszcie po miesiącu się dodzwoniłem i dowiedziałem, że mają duże opóźnienia z odprawami i mam czekać.

 

Dzisiaj dostałem pismo, że wg opinii UKE telefon nie podlega procedurze dopuszczenia do obrotu, bo:

- nie posiada oznaczenia CE

- nie ma dołączonej kopii deklaracji zgodności

- brak polskiej instrukcji

- brak nazwy i adresu producenta w języku polskim

 

Co ciekawe mnóstwo ludzi zamawiało te telefony i były odprawiane bez problemu.

 

W piśmie jest informacja, że w związku z powyższym brak jest możliwości zwolnienia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu, ale mogę zgłosić towar do innej dopuszczalnej procedury celnej. 

Czy może ktoś się orientuje czy jest jakaś inna procedura z której mógłbym skorzystać?

 

Druga informacja z pisma to taka, że jeśli w ciągu 7 dni nie podejmę działań zmierzających do uregulowania statusu prawnego towaru organ celny podejmie z urzędu działania w tym zakresie.

I tu pytania jakie to mogą być w tym przypadku działania? Odesłanie towaru do sprzedawcy czy coś innego?

 

Oczywiście najlepiej by było zadzwonić do UC, ale jak pisałem szanse na dodzwonienie się są niewiele większe jak na wygraną w Lotto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest polska dystrybucja tego telefonu wiec ma dopuszczenie , po drugie skąd wiedzą otwierali przesyłkę ??????????

https://x-sklep.pl/product-brand/xiaomi/

I jeszcze to http://www.komputerswiat.pl/nowosci/smartfony/2016/05/wybrane-produkty-xiaomi-dostaja-certyfikat-ce-moga-trafic-do-sprzedazy-w-europie.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiasz kurierem to tak masz, albo pocztą i deklarujesz jakąś super wartość to się nie dziw że to zatrzymują. Trzeba było napisać że chińczyk ma napisać np. wartość 8$ i tyle. Jak tak zrobiłeś i zatrzymali to naprawdę masz pecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pisma wynika, że nie tylko otwierali przesyłkę, ale telefon został wysłany do oddziału UKE. I taka przyszła opinia z UKE odnosząca się do tego konkretnego egzemplarza (podany jest numer IMEI). I nie ważne, że ten sam model jest legalnie sprzedawany w Polsce.

 

Generalnie z tej decyzji wynika, że cokolwiek zakupione za granicą bez np. polskiej instrukcji nie spełnia wymogów ustawy (była podana podstawa prawna) i w zasadzie nie może być legalnie odprawione. Na razie pewnie się wzięli za telefony. Tylko patrzeć jak nie będzie można w Chinach kupić nadajnika albo czegokolwiek innego.

 

A pecha to mam, bo mnóstwo ludzi zamawiało te telefony, trafiały na cło i nie było problemu. Pewnie jednak się coś zmieniło i zaczęli trzepać telefony. Z tego powodu też czeka się na odprawę 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ,to telefon nie jest przeznaczony do obrotu, tylko dla Ciebie. Kupując w sklepach zagranicznych ,nikt Ci nie da instrukcji po Polsku, bo to jest tylko do twojej dyspozycji. Brak nazwy producenta po Polsku- telefon nie idzie na handel. Ktoś musiał się walnąć z tym listem, albo komuś bardzo się spodobał. Czytając ten list ,wygląda na to ,jak byś chciał wprowadzić ten produkt do obrotu krajowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony Mlitek proponujesz jawne oszustwo . 

Nie jawne oszustwo tylko później może być problem bo jeśli paczka zaginie to zadeklarowana wartość jest zwracana a nie rzeczywista. Jest to raczej rada na przyszłość a nie zachęcanie do oszustwa. No a jeśli zatrzymają nie wiadomo dla czego to nawet na tą zadeklarowaną nie patrzą tylko na fakturę ze sklepu i tyle. Więc konsekwencji nie ma a zyskać można dużo. Nikogo tu do niczego nie nakłaniam tylko mówię z doświadczenia jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem świadkiem na UC kiedy od gościa żądali opłat celnych i opłaty za utylizację telefonu bez CE i niedopuszczenia na polski rynek, jak się to skończyło niestety nie wiem.

Osobiście miałem wiele paczek rozpakowanych przez UC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie udało mi się jakimś cudem dodzwonić i dowiedziałem się, że ze względu na opinię UKE nie ma możliwości odprawienia tego telefonu. Nie są możliwe do podjęcia żadne tzw. działania naprawcze i jedyne co mogę to złożyć wniosek o odesłanie telefonu do sprzedawcy. Zresztą po 7 dniach w wypadku braku reakcji z mojej strony telefon i tak zostanie odesłany.

 

A tak swoją drogą to ciekawe czemu nie można podjąć tych działań naprawczych. W końcu instrukcja po polsku, kopia deklaracji zgodności, adres producenta w polskim języku i nalepka ze znaczkiem CE to nie są rzeczy niemożliwe do zrealizowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.