Jump to content

Jaka szpachla ?


elektron

Recommended Posts

Witam .

Ostatnio zabralem sie za naprawe mojego ulubionego modelu - Spitfire. Jako ze przezyl on nie jedno wyglada juz na bardzo starego dziadka :lol:

Chce mu przywrocic dawna swietnosc a do tego musze poozupelniac mu klika luk w styro. I tu kieruje do Was pytanie - jakiej szpachli uzywacie i jak sie jej uzywa ?

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tylko tak mi sie zdaje że ten klej strasznie rospycha jeśli myśle o tym samym kleju. Kiedyś takim czymś kleiłem i jest sumek tylko trzabe aważać żeby nie rozepchał klejonych cząści. W tym kleju pianka ma kolor żółty. Myśle i tym samym kleju :?:

Link to comment
Share on other sites

Można zrobić to jak poradził Ci Piotr, tzn luki uzupełnić klejem poliuretanowym, a na to przykleić papierową taśmę do maskowania. Wówczas jest szansa, że unikniesz mozolnego szlifowania. Jeśli styropian jest z tych bardzo miękkich, to wyszlifujesz wszystko naokoło, a najmniej naddatki pianki. Pianka jest trochę elastyczna i nie szlifuje się tak dobrze, jak styropianowa reszta. Szpachle samochodowe mogą być agresywne (np. firmy Novol), akrylowe są ok, jednak kruche, do mniejszych wypełnień. Na jakieś drobne pęknięcia można też przykleić wikolem papier - zlikwiduje wizualnie ubytek, wygładzi i wzmocni.

Link to comment
Share on other sites

Pietrek mówi dobrze mówi! Do modelu styro spokojnie możesz użyć szpachli akrylowej, wiem bo sam stosuję. Co do szpachli samochodowych, jak i klejów poliuretanowych - są cholernie twarde po wyschnięciu, wiem bo mam takim klejem sklejone "klepkowe" pokrycie balsowe w jednym z moich modeli. Klej szlifuje się opornie, za to balsa dookoła niego - aż za dobrze :/ Novol jest twardszy nawet od laminatu, takie przynajmniej odniosłem wrażenie szlifując kadłub laminatowy poszpachlowany wykończeniowym Novolem po kraksie.

Link to comment
Share on other sites

Novol to jest ta szpachla poliestrowa ? Tam są także różne: z włóknem szklanym, uniwersalna, wykonczeniowa i chyba jeszcze jakieś jak mówie o tej samej co wy. Czyli ta co ci powiedziałem na początku także będzie dobra :)

 

Oznaczenie Akryl to poprostu woda (wodno rozcienczalne czy jak tam wolicie :D ) A szpachla akrylowa to poprostu te "naturalne" środki. Np: szpachlówka Śnieżka to jest właśnie na wodzie,zawiera zmiksowane opiłki drewniane - przynajmniej takie odniosłem wrazenie po otwarciu puszki :) )

Link to comment
Share on other sites

Jezeli luki sa duze to spróbuj je wypełnic pianka do montowania okien. Jest lekka i wytrzymała.

:wink:

Dokładnie tak jak napisał Kamil, tylko jesli sa to duze luki. Bo jesli do wykanczania to musi być szpachla, a nie piana. Piany nie da sie "rozsmarować" bo zrobi się taka ciągnąca i nic z niej nie będzie...

Link to comment
Share on other sites

... i szpachle aktylowa do spita tylko gdzie to dostac i za jaka cene ?

 

W sklepach z artykułami do malowania dostaniesz szpachlę akrylową w małych pojemnikach 100 - 150 g w cenie ok. 4 zet (nawet w kolorkach :) )

Link to comment
Share on other sites

ten klej jest o konsystencji i w kolorze miodu, ja używam go przy oklejaniu kształtek styropianowych balsą lub fornirem, ewentualnie do wypełniania szczelin i klejenia styro, podczas oklejania kształtek smaruję klejem balsę, styro zwilżam wodą i dociskam do siebie, powstaje pianka poliuretanowa, ale nie rozpycha tak jak pianka pod ciśnieniem, w taki sposób balsa praktycznie integruje się ze styropianem i jest za razem lekka i odporna na wilgoć, w odróżnieniu np.: od wilkolu,

Cena takiego kleju to w zależności od sklepu, ja zapłaciłem za butelkę 500 gr 40 zł, ale niedawno widziałem w sklepie z chemią i farbami identyczny klej tylko pod inną nazwą i w niższej cenie

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.