Skocz do zawartości

UBEC czy BEC ?


Princes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie  czy mogę podpiąć UBEC-a do Regla z tym że chce to wszystko wpiąć w jeden pakiet Li-po. Dodam ,ze  esc regl jest bez BEC-a więc ubec musi  być ale nie chcę dodawać dodatkowego pakietu  tylko do samego UBEC-a.Wyczytałem ,ze  różnica po między BEC a UBEC nie jest wielka jest to układ który zmniejsza napięcie do napięcia około 5V-6V (np. 3A) z napięcia np. Pakietu Li-pol 3s.Ale jednak wole sie upewnić czy aby tak jest . :)

W załączeniu mniej więcej taki byłby to schemat elektroniczny.

post-5307-0-51437200-1497425882.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak nie masz BEC w ESC to normalne, że zasilasz odbiornik i serwa z oddzielnego U-BEC'a. Nie ma problemu. Nawet jak jest BEC w ESC to czasem stosuje się jego "odłączenie", żeby zasilić linię 5-6V z bardziej wydajnego i stabilnego U-BEC - jak na obrazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.Do tej pory zawsze jakoś nabywałem Regla z Becem dlatego nie było problemu.Tym razem  dostał mi się ESC bez wbudowanego BECA i właśnie dopytuję czy robić te dwa podzespoły  elektroniczne na jednym  pakiecie  czy na dwóch z oddzielnym zasilaniem .Chcę zrobić wszystko na jednym zasilaniu  z jednego pakietu więc pytanie właśnie dotyczy  zasilania ESC i UBECA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawet jak jest BEC w ESC to czasem stosuje się jego "odłączenie", żeby zasilić linię 5-6V z bardziej wydajnego i stabilnego U-BEC - jak na obrazku.

 

Jeszcze lepiej zasilić z obu tych źródeł, każde podłączone przez diodę Schottky'ego (są takie podwójne diody w tym celu produkowane, w jednej obudowie). Do tego dioda Zenera zabezpieczająca przed wzrostem napięcia i mamy dobrze rozwiązaną kwestię zasilania. Muszą być tylko starannie masy połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ok :) właśnie o to mi chodzi ,aby wszystko działało na jednym pakiecie bo i waga  też ma  znaczenie  w modelu!!


Jeszcze lepiej zasilić z obu tych źródeł, każde podłączone przez diodę Schottky'ego (są takie podwójne diody w tym celu produkowane, w jednej obudowie). Do tego dioda Zenera zabezpieczająca przed wzrostem napięcia i mamy dobrze rozwiązaną kwestię zasilania. Muszą być tylko starannie masy połączone.

To już dla mnie  bardziej skomplikowane  z tymi diodami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste, układ wybiera to źródło gdzie jest wyższe napięcie, i zabezpiecza przed zwarciem w którymś z BECów.

 

https://www.rcgroups.com/forums/showatt.php?attachmentid=5624397&d=1363601119

 

Nie jest to niezbędne, ale mi szkoda by kabelek sobie wisiał zaizolowany zamiast stanowić awaryjne źródło zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ma to sens...Z tym ,że  nie będę sie  wypowiadał w tym temacie  bo z tym układem z wykorzystaniem takiej diody Zenera nie miałem styczności.Mimo wszystko jesli są osoby ,które to mają zainstalowane i wiedzą  co i jak podłączyć to chętnie sie zapoznam z takim właśnie ciekawym rozwiązaniem .Ale chyba w modelach sporadycznie  spotyka się tego typu połączenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam!

Czy błędem jest do silnika załóżmy:

Podstawowe dane:

- wymiary: fi 27.8 x 37mm

- średnica ośki: 4mm

- zasilanie: 2-3 ogniw Li-xxx, 6-10 ogniw Ni-xx

- waga: 67g

- KV: 1120 obr/V

- zalecane śmigła: 2S Li-pol 11x6, 3S Li-pol 10x5

- moc max: do 288W

- obciążenie max: 20A/60s

- zalecany regulator: 18A

zastosowanie regulatora 80A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy błędem jest do silnika załóżmy:

- zalecany regulator: 18A

zastosowanie regulatora 80A ?

Elektrycznie błędem to nie jest.

Wagowo (w zależności co to za model) - po co wozić zbędny balast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


To jest świetny filmik o takich przetwornicach. Jak ktoś po angielsku nie rozumie to SBEC albo UBEC jest dużo leprze bo większą sprawność, jest mniej awaryjne i dużo lepiej od zwykłego BEC'a współpracuje z pakietami o wyższym napięciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrycznie błędem to nie jest.

Wagowo (w zależności co to za model) - po co wozić zbędny balast?

 

 

Albo zostawić sobie 80A na większy model (to hobby wciąga i apetyt rośnie), a teraz za parę PLN kupić 20A?

Dzięki za odpowiedzi. Zwróciłem uwagę na to, że w reg. 20A wartość BEC wynosi 2A/5V a w reg. 80A ta wartość wynosi 5A/5V. Czy dobrze rozumiem, że im mocniejszy BEC tym większe "bezpieczeństwo" prądowe dla elementów elektronicznych zainstalowanych w modelu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak z silnikiem, wszystko zależy od poboru prądu przez całość układu zasilanego z 5V BEC. Jak odbiornik i serwa biorą razem np. max 1,5A to i BEC 2A wystarczy. Trzeba sobie oszacować pobór prądu, a najlepiej zmierzyć i zdecydować, czy warto pchać cięższy regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.