Skocz do zawartości

Cessna 182 Skylane 50 CMPro


van_daal

Rekomendowane odpowiedzi

Ale lot (i model) nie poszedł na marne :) Chodź sama przyczyna wypadku nie jest widoczna na filmie z Twojego opisu wynika że interpretujesz zdarzenie prawidłowo co wbrew pozorom nie jest takie częste. Nie wiedzieć dlaczego w większości przypadków szczególnie jeśli ktoś dopiero zaczyna trudno uwierzyć że samemu popełniło się błąd. Słyszy się jedynie o zakłóceniach, błędnych konstrukcjach i wadliwych silnikach. Ty nie zmarnowałeś modelu - pozostała nauka na przyszłość. Prędkości trzeba pilnować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

z klapami jest tak, że 1) obniżają trochę stateczność 2) charakterystyka przeciągnięcia jest bardziej gwałtowna.

6m to nisko, ja nie latam tak nisko chyba że jakimś akrobatem albo ćwiczę podejścia.

Co do kadłuba, może go trochę podlaminujesz ew. możesz napisać do cmpro czy nie mają jakiegoś dilera co sprzedaje części oddzielnie

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6m to nisko

Faktycznie. Gdybym leciał wyżej, może bym wyszedł cało z opresji...

Ale jakoś tak, niskie latanie, bardziej mi odpowiada.

 

Rozmawiałem z "modele.sklep.pl" i uzyskałem potwierdzenie, że można kupić niektóre części tego modelu.

Na przykład:

1. osłona silnika - ok. 100,- - kupię

2. kadłub - ok. 300,- - raczej spróbuję naprawić.

 

Co do innych elementów, to jest problem z ustaleniem, co konkretnie dostawca, czyli czeski RCM Pelikan, oferuje.

 

Sprawą naprawy cessny zajmę się dogłębnie dopiero po powrocie z urlopu - po 24.07 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

latałem wczoraj moją cessną, silnik OS46. Bardzo ładnie toto lata, stabilnie i czysto, w sumie nie jest nawet takie prędkie (porównując do mojego combatowego corsaira), natomiast przednią goleń wymieniłem na taką ze spręzynką w postaci świnskiego ogonka i to był dobry krok, bo da się tym normalnie z trawy wystartować i wylądować (na kółeczkach 70)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zacny silniczek! :)

 

Ale...

w tym modelu nie będzie wyglądał zbyt "makietowo". Raczej nie zmieści się POD maską i trzeba będzie wyrezać spore dziury po obu stronach maski.

Na dokładkę moc tego silnika (1.4 KM) nie powala.

Mój OS 46AX ma 1.65 KM i moim zdaniem nie jest zbyt duży do tego modelu - daje niewielki zapas mocy.

Niewątpliwie, różnica mocy nie jest drastyczna (15%) i model poleci.

 

Jednak ja bym takiego silnika nie zainstalował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy napewno nie wejdzie pod maskę?
No tego właśnie pewien nie jestem i dlatego napisałem "raczej".

Niestety moja maska jest niemal całkowicie zniszczona i nie jestem z stanie wykonać dokładnych pomiarów.

 

Może inni koledzy niechaj sprawdzą i napiszą...

 

Co zaś do:

a mój, co prawda 4-takt, ma 15 cm
to nie jest istotne jaką ma pojemność, istotna jest MOC.

Producent dla Twojego SAITO podaje 1,4 KM,

mój OS 46AX ma 1,65 KM i jest OK.

Inni próbowali OS 46LA, który ma 1,2 KM i narzekali na brak mocy, choć i na takim model latał...

Zatem i na Twoim SAITO poleci.

Jeżeli się zdecydujesz, to załóż najmniejsze z zalecanych przez producenta śmigieł (12x8) lub jakieś 3 łopatowe (11x7).

Cessna to nie myśliwiec i nie wygląda ładnie z wielgaśnym śmigłem. :wink:

A "problem" z 4T jest właśnie taki, że aby wykorzystać w pełni moc takiego silnika, to trzeba zamontować śmigło większe, niż dla 2T o takiej samej mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tyle moc jest istotna, ale ciąg zespołu śmiglo-silnik, a ten dla 4t zwłaszcza boxera może być wyższy niż dla 2t o tej samej mocy, przynajmniej w niskim zakresie prędkości. A Cessna raczej pylonem nie jest, choć ludzie różnie latają :devil:

ZTCP to chyba jest już wycięty otwór na cylinder silnika w cessnie oraz wyprowadzenie tłumika od spodu, tak że stosowanie innego silnika niż przewidziany może być trochę kłopotliwe, choć na pewno dźwięk boxera- bezcenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tyle moc jest istotna, ale ciąg zespołu śmiglo-silnik
Oczywiście! Nie zmienia to faktu, że CIĄG ten bezpośrednio zależy od MOCY silnika. Jeżeli moc silnika będzie za mała, to zamontowanie najlepszego nawet śmigła tej mocy nie przysporzy bo to silnik stanowi źródło napędu a nie śmigło.

Śmigło tylko zamienia MOC na CIĄG.

I że tak naprawdę, to nie interesuje nas (modelarzy) jaki moment (moc) ma silnik na połowie obrotów. Liczy się moc maksymalna, czyli jedyna dana jaką udostępnia producent silnika (jakoś, skubani, nie podają charakterystyk obroty/moc - bo i po co?).

Moc potrzebna jest przy starcie (raczej nikt nie startuje na połowie gazu), aby w miarę szybko i bezpiecznie nabrać wysokości, bez ryzyka przeciągnięcia oraz podczas różnych akrobacji, albo wtedy, kiedy "ratuje" się model z wszelkich kreto-twórczych opresji. Daje się wtedy gaz "do dechy" i modli, żeby moc silnika (ta maksymalna) wystarczyła.

 

ZTCP to chyba jest już wycięty otwór na cylinder silnika w cessnie oraz wyprowadzenie tłumika od spodu
w mojej (jak w temacie) nie były. Musiałem sam wycinać/wiercić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tego nie napisałem.

Właściwie to nada się każdy silnik, którego moc będzie min. 1,6 KM (np. OS FS-91 + 12x8x3).

Jednak schowanie odpowiedniej mocy 4T pod maską jest mało prawdopodobne, zatem model zyska na dźwięku, jednak straci na wyglądzie.

 

A o wagę się raczej nie martw. Mój OS 46AX z tłumikiem waży ok. 0,5 kg i musiałem dodać 300 g na nosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod silnik ASP 61 musiałem wyciąć miejsce na głowicę, wystaje około 0,5cm reszta bez problemu i doważać nie trzeba bylo .Waga silnika z przodu robi swoje, jeszcze czeka na swój dziewiczy lot narazie ćwiczę Miron na trenerku od Ciebie nie do zakretowania :D

a już wiele przeżył pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.