Skocz do zawartości

Nie działa silnik - jak zdiagnozować


Bart_007

Rekomendowane odpowiedzi

Mam sytuację taką, że regulator podaje napiecie na serwa - wszystkie chodzą, natomiast nie podaje napięcia na silnik. Mierzyłem napiecie na silniku (wszystkie kombinacje par) i wszędzie zero.

Zastanawiałęm sie, czy nie wyłączyłem przypadkowo tego kanału w aparaturze, ale chyba nie.

 

Czy możliwe, że padł mi ten właśnie obwód, odpowiedzialny za zasilanie silnika ?

Czy ktos z okolic Cieszyna / Skoczowa / Ustronia / Goleszowa mógłby mi go zdiagnozować ?

Chciałbym się upewnić co do usterki przed wysłaniem do reklamacji

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno wpinasz przewód regulatora w kanał gazu (np dla multiplexa kanał 4)? Możesz wpiąć regulator pod każdy inny kanał. Musisz tylko pamiętać, aby w momencie włączania zasilania regulatora, drążek tego kanału był ustawiony na zero. Jeśli tak nie będzie, efekt będzie dokładnie taki, jak u Ciebie.

Mierzyłem napiecie na silniku (wszystkie kombinacje par) i wszędzie zero

Taki pomiar dla regulatora trójfazowego nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpięcie jest ok - na samym dole odbiornika wiec nie mogę się mylić.

Ostatnio dzieciaki bawiły się aparaturą na symulatorze FMS i nie wiem czy czgos nie poprzestawiały, a nie mam do niej instrukcji więc po menu poruszam się troche w ciemno.

Fakt jest taki, ze silnik nie kręci, serwa chodzą.

Nie wiem czy coś padło (silnik, regler) czy coś w apce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz odbiornik i nadajnik?

Jak nie masz pewności, na którym kanale jest gaz to proponuję wpinać serwo po kolei na poszczególne kanały i sprawdzić, czy na którymś (może 3?) nie będzie reagować na drążek gazu. Tam powinien być wpięty regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ustawionego rewersu na kanale gazu to może twoje dzieci przestawiły trymerem wartość większą od zera i dlatego silnik nie chce ruszyć. W MX-12 masz możliwość podglądu na wyświetlaczu takich rzeczy.

 

TAk jak pisali koledzy wyżej. Podepnij serwo pod kanał gazu i sprawdź czy działa. Jeżeli będzie działać, ale po załączeniu aparatury od razy wychyli się do innego położenia może to oznaczać, że masz ustawiony trymer na inną wartość niż ZERO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem ( również po lataniu na symulatorze :mrgreen: ). Mam Optica 6 i obiornik mam q-pcm. Tez sie zdziwilem gdy pierwszy ras podlączam wszystko jak w instrukcji a tam nic ( regiel nie pipczy silnik nie dziala :roll: ), ale po 10 minutach i przeczytaniu polowy instrukcji domyslilem sie ze na symulator jest przemiana ppm a na loty q-pcm :devil: ;-) :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się ustalić jedno - regler i silnik są OK.

Problem jest w 1 kanale odbiornika. Silnik podpięty pod kanał steru wysokości lub kierunku działa OK.

 

Czy uszkodzenie kanału nr 1 wydaje się wam prawdopodobne ?

 

Czy jest możliwość przypisania do drążka gazu innego kanału (np. kanału steru kierunku, którego bym nie używał) ?

Lub może wykorzystałbym kanał GEAR i włączał silnik na przełączniku.

 

Przynajmniej do czasu usunięcia usterki lub kupna nowego odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze sprostuję w mx-12 kanał gazu jest na pierwszym kanale niezależnie od wybranego MODE aparatury.

attyla jesteś w błędzie! Jeśli przełączymy MODE 1 na MODE 2 to kanał gazu będziemy mieli na 3 kanale :) Bart spróbuj przełączyć na MODE 2 i podepnij pod 3 kanał regulator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ból w tym, że mam mode 2.

Sprawdziłem, czy nie mam reversu na gazie i wszystkie pozostałe rady z wątku.

Trochę jest dla mnie dziwne, żeby padła obsluga tylko jednego kanału w odbiorniku, ale chyba to właśnie ma miejsce w moim przypadku.

Nie bardzo mam pomysł, czy i gdzie można by to próbować zdiagnozować i naprawić. W tradycyjnym serwisie RTV chyba nie za bardzo. Jak sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przełączymy MODE 1 na MODE 2 to kanał gazu będziemy mieli na 3 kanale :)

Tylko zwykle przy zmianie mode z 1 na 2 lub z 3 na 4 przekłada się też sprężynę i grzechotkę.

 

Jeśli nie używa się mikserów to nie musisz nic przekładać. Sam latam w MODE 1, jednak gdy uczyłem kolegę to on miał inną kolejność kanałów, przełączyłem MODE 1 na MODE 2 i wszystko normalnie działało, a gaz dalej miałem po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.