Skocz do zawartości

Zabezpieczenie rurek/prętów np. węglowych w transporcie


adamm

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, nauczony swoim złym doświadczeniem, chciałem pokazać w jaki sposób ja zabezpieczyłem się przed złamaniem rurki/pręta (niestety już po szkodzie), i uchronić innych którzy nie zwracają na to uwagi.

Przypuszczam że u większości z Was takie rurki lub pręty nie są dostępne od ręki. Kielce niby małe nie są ale jedynych 2 sklepach modelarskich (Polami i Harcerz) dostępny był tylko 1 pręt i to jeszcze o mniejszej średnicy.

Musiałem wziąć na sztukę.

 

Aby ugasić ten pożar, jeszcze raz napiszę że do zabezpieczenia rurek/prętów węglowych na czas transportu zastosowałem rurę aluminiową o:

 

średnicy/fi/phi/D/d/Ø/ø 25mm

 

Każdy sobie wybierze co tam będzie chciał, najważniejsze aby zabezpieczenie działało.

 

Na Wikipedii jest napisane trochę na ten temat, można poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, źle mnie zrozumiałeś, nic z tych rzeczy, naprawdę daleki jestem od obrażania się na kogoś bo wyraził swoją opinię :)

Póki co mamy jeszcze przez jakiś czas wolny kraj więc korzystajmy z tego (wiem wiem, to zaraz wywoła kolejną dyskusję o polityce :) )

 

Ja absolutnie nie traktuję dyskusji jako atak. Jeśli gdzieś popełnię błąd to super że ktoś to zauważy i mnie poprawi.

 

Co do średnicy to różne są szkoły, jedne starsze, drugie młodsze (plus jakieś przyzwyczajenia regionalne) i nie chciałem aby z tak błahego powodu forumowicze się na siebie poobrażali. Wiem że język techniczny powinien być tylko jeden, niestety tak nie jest.

Najważniejsze że wiadomo o co chodzi.

 

Dodatkowo nie wiadomo czy na jakimś wspólnym zlocie, po kilku piwkach nie doszłoby do rękoczynów z powodu oznaczenia średnicy :)

Aż strach pomyśleć jakby wyglądała sprawa w sądzie i jaka byłaby linia obrony pozwanego :)

 

No i nie wiadomo którą wersję oznaczenia przyjęłaby ława przysięgłych, którzy również mogliby mieć różne wersje na oznaczenie średnicy :)

 

I tak możemy sobie rozważać w nieskończoność. Najważniejsze że pręty węglowe i rurki zabezpieczone (na czas transportu) i teoretycznie nic im nie grozi.

 

 

Ze swojej strony dodam jeszcze, moim zdaniem BARDZO WAŻNĄ informację do transportu:

 

Rurka w bagażniku powinna bezwzględnie być umieszczona w poprzek auta !!!!! a nie wzdłuż !!!!!

 

W przypadku większej stłuczki od tyłu, rurka co najwyżej się zegnie lub wyjdzie przez błotnik.

W wersji wzdłuż auta może przebić siedzenie i wbić się komuś w plecy lub inną część ciała !!!!!!

 

Pozdrawiam

adamm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Poniżej skan normy - Rysunek techniczny - Wymiarowanie - Zasady ogólne - Definicje - Metody wykonania i oznaczenia specjalne

Niestety na chwilę obecną nie posiadam aktualnej wersji ale uważam, że w terminologii obecnej niewiele się w tej materii zmieniło.

2. Normy dotyczące kształtowników zamkniętych okrągłych  (rura okrągła)- podają wymiar zewnętrzny oznaczony literą D oraz grubość oznaczony literą T.

Dla kształtowników zamkniętych kwadratowych i prostokatnych:

-nominalny wymiar boku kształtownika zamkniętego kwadratowego lub krótszego boku prostokątnego oznaczamy literą B;

-nominalny wymiar dłuższego boku kształtownika prostokątnego literą H

norma.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... Też milej widziałbym ten właściwy znaczek niż zastępcze "fi". Pięć klawiszy na raz ? U mnie jakoś nie działa... (W10).

Trzeba wcisnąć ALT i następnie trzymając go wystukać na klawiaturze numerycznej cyferki 0216, nie trzeba ich przetrzymywać, potem wystarczy puścić ALT i pojawi się Ø . 

 

Problem polega na tym, że (przynajmniej u mnie) ten kod wyświetla taki znaczek Ř. Wynika to z ustawienia układu klawiatury w Windowsie na Polski (programisty), to samo jest przy ustawieniu Polski (214). Poprawnie wyświetla się przy klawiaturze: Amerykański (międzynarodowy) lub Wielka Brytania - reszty nie sprawdzałem.

 

Rozwiązaniem może być dodanie sobie klawiatury np. Amerykańskiej  i w razie potrzeby przełączenia na nią skrótem Shift+Ctrl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wcisnąć ALT i następnie trzymając go wystukać na klawiaturze numerycznej cyferki 0216, nie trzeba ich przetrzymywać, potem wystarczy puścić ALT i pojawi się Ø . 

 

Problem polega na tym, że (przynajmniej u mnie) ten kod wyświetla taki znaczek Ř. Wynika to z ustawienia układu klawiatury w Windowsie na Polski (programisty), to samo jest przy ustawieniu Polski (214). Poprawnie wyświetla się przy klawiaturze: Amerykański (międzynarodowy) lub Wielka Brytania - reszty nie sprawdzałem.

 

Rozwiązaniem może być dodanie sobie klawiatury np. Amerykańskiej  i w razie potrzeby przełączenia na nią skrótem Shift+Ctrl.

Dzięki za wskazówkę, tak właśnie robię i zoopa dymna... Mam jakiś wściekły komp z zagadkami, bo z bocznej cyfrowej to wywala właśnie to "Ř", ale tylko z lewego Alt'a. Kombinacje z klawiaturami zza oceanu, pewnie skuteczne, żeby jeden znaczek postawić... Może w wolniejszej chwili....

 

Łatwiej napisać fi hi hi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.