Skocz do zawartości

TIGER MOTH relacja z budowy.


PAWEL B

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 226
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak wiec po konsultacjach z Panem Henrykiem postanowilismy zastapic listwy dzwigarowe orginalne wedlug planu 16x6 na listewki 6,5 x 6,5 oklejone obustronnie balsa tworzac taka skrzyneczke .Taka konstrukcja bedzie bardziej wytrzymala. Jak cos zrobie to zamieszcze fotki narazie jestem na etapie robienia zeberek i wycinania listewek na dzwigary .Zebra wykonam z balsy 2mm gr. twardej a zebra tam gdzie beda mocowane serwa ze sklejki 1,8 mm.Pierwsze zebra skrzydelka tam gdzie bedzie mocowana rurka (bagnet) ze sklejki 3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec po konsultacjach z Panem Henrykiem postanowilismy zastapic listwy dzwigarowe orginalne wedlug planu 16x6 na listewki 6,5 x 6,5 oklejone obustronnie balsa tworzac taka skrzyneczke .Taka konstrukcja bedzie bardziej wytrzymala. Jak cos zrobie to zamieszcze fotki narazie jestem na etapie robienia zeberek i wycinania listewek na dzwigary .Zebra wykonam z balsy 2mm gr. twardej a zebra tam gdzie beda mocowane serwa ze sklejki 1,8 mm.Pierwsze zebra skrzydelka tam gdzie bedzie mocowana rurka (bagnet) ze sklejki 3 mm.

 

poczkaj, były wg planów dźwigary z jednej listewki 16x6 czy z dwóch w sensie pas górny 16x6 i dolny taki sam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeśli miałeś dźwigar gdzie pas dolny i górny miały przekrój 16x6=96mm2, a zastąpisz je takimi co mają 6,5x6,5=42,25 to o połowę mniej. Czy wg oryginalnych planów pasy były jakoś połączone (w sensie czy miały środnik) ? może wklej zdjecie z pokazanym fragmentem planów. Z dźwigarami to bądź ostrożny, bo mało oszczędzisz na wadze a możesz mieć skrzydełka za słabe a przede wszystkim za wiotkie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powiem szczerze nie wiem, co prawda jeśli oryginalnie nie było połączeń dźwigarów to marnie było. W zasadzie przy dużych modelach nie powinno się dawać niepołączonych pasów dźwigarów, bo to dla dużych rozstawów między żeberkami bardzo źle pracuje.

 

Ale, przy tak małej szerokości listewek, robienie dźwigara skrzynkowego niewiele daje, bo zamknięcie tak małej powierzchni nie usztywni radykalnie całego skrzydła, równie dobrze można zrobić pojedynczy środnik (czy to między listewkami, czy też z jednej ich strony dochodzący do spodu i wierzchu żeberek) oraz wykrzyżowania między dźwigarem przednim a tylnym w kształcie XXXX lub /\/\/\ z jakiejś listewki z twardej balsy czy bambusa (patyczek szaszłykowy), te wykrzyżowania usztywnią bardziej skrzydełko na skręcanie.

Na środniki dźwigarów powinno się dawać balsę marmurkową, słoje wzdłuż, ew. sklejkę.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek ja robiłem Tiger Moth z zestawu Toni Clarka,są tam dżwigary 6,5x6,5mm oklejone dwustronnie balsą 2mm,na pewno są wystarczająco mocne.

Takich modeli z tymi dżwigarami lata bardzo dużo.

Kolega Frączek z Kraśnika też lata modelem Toni Clarka z takimi dżwigarami,wysyłałem mu plany płatów,aby mógł dokończyć budowę modelu.

Pawłowi nie wysłałem planów Toni Clarka,gdyż są to plany mniej dokładne jako wykonawcze, zestawu kit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega Frączek z Kraśnika też lata modelem Toni Clarka z takimi dżwigarami,

 

Darek również śledzi ten temat i przed chwilą do mnie dzwonił żebym uzupełnił informację. W jego skrzydłach dźwigar stanowią listwy 5x5 oklejone balsa 2mm. TigerMoth z takimi dźwigarami kręci pętle, korkociągi także spokojnie to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia nie wydaje się taki duży ale na pewno jest.Szybko zrobiłeś skrzydła.I w ogóle szybko robisz model.Oby tak samo latał jak wygląda , a wygląda ładnie i czysto zrobiony.Z jakiej grubości balsy są żeberka na skrzydłach bo takie wielkie się mi wydają , może mi się wydaje.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze na dzisiaj mialem dosyc opilkow drewna postanowilem zrobic cos z duraluminium.

Wnetrznosci mojego skrzydelka,mechanizm napedu slotow.

 

tm10qk6.jpg

w800.png

 

 

tm20nd0.jpg

w800.png

 

Teraz zajme sie takimi drobnymi elementami modelu i tu mam pytanie prosbe do pana Henryka czy byla by morzliwosc powiekszenia na ksero planow samolotu ,poniewarz chcialbym sprawdzic obrysy mojego modelu z orginalem .U nas na ksero niestety nie powiekszaja tylko kseruja i tu jest maly problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł ja nie mam żadnego problemu ze skanowaniem do żądanej wielkości,u nas robią to w kilka minut,tylko podaje skale powiększenia,nie wiem czy takie plany są ci potrzebne.

posłałem tobie plany samolotu,te plany samolotu służą do pokazania komisji sędziowskiej na zawodach,ty też porównuj kształty twojego modelu do tych planów,jeżeli dopatrzysz się różnicy wtedy rób poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dniowej procy przy gornych skrzydelkach prace wygladaja tak.

t1ds7.jpg

 

t2tu0.jpg

 

 

t3hl8.jpg

w800.png

 

t4fn9.jpg

 

t5gg0.jpg

 

Podejrzewam ze prace przy tych skrzydelkach jeszcze sie nie skoncza tak szybko ,musze jeszcze na drugim placie zamontowac mechanizm slotow ,wyregulowac zeby wszystko chodzilo jak nalezy.Jeszcze oszlifowac cala konstukcje .Splyw skrzydelka na planach mam pokazany zeby wykonczyc w szpic ,ale wydaje mi sie ze samolot nie mial takiego wykonczenia tylko na polokraglo ,wiec prosze o pomoc nie mam zadnego takiego zdjecia co by to pokazywalo.Moze ktos ma to poprosze fotke z bliska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splyw skrzydelka na planach mam pokazany zeby wykonczyc w szpic ,ale wydaje mi sie ze samolot nie mial takiego wykonczenia tylko na polokraglo ,wiec prosze o pomoc nie mam zadnego takiego zdjecia co by to pokazywalo

 

Mam nadzieję, że któreś z tych zdjęć pomoże.

1-IMG_9306.JPG

ad08-04%20Tiger%20Moth%20RnAF%20trainer.jpg

A_Tiger_60.jpg

 

Model zapowiada się super. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.