Skocz do zawartości

Profil Funcub'a


Janekm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W imieniu Kolegow i swoim bardzo dziekuje Piotrowi za pomoc, wciskam  klawisz pomogl  :)

Teraz pytanko, czy warto zawracac sobie glowe jaki to jest profil? mamy doskonaly skan w PDF, profil sprawdzony w tysiacach

modeli Funcuba , 

Jako ciekawostka , grubosc tego profilu to tylko 10,3 % sredniej cieciwy skrzydla , na oko podobny do Epplera E 205.

 

Pozdrawiam Wladek.

 

p.s. Proponuje przeniesc ten temat do dzialu aerodynamika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mundek . . . p.s. Proponuje przeniesc ten temat do dzialu aerodynamika.

Władku ja nie mam nic przeciw przeniesieniu tematu, tylko w dziale aerodynamika raczej się nie wypowiem a to z tej prostej przyczyny, że teoretyk ze mne żaden i jestem ciemny w tej dziedzinie jak tabaka w rogu, natomiast chętnie sobie poczytam.

 

 

 

Janekm

Napisano 

Piotr dziękuję....

Nie mogłem uwierzyć kiedy zobaczyłem zdjęcia, uciął... po prostu uciął...

Cóż mogę powiedzieć, wielkie dzięki, wielkie.

Pozdrowienia,

Janek

 

Janku nie ma za co. Skrzydło od Fun Cuba i tak miałem w planach ciąć na potrzeby wystrugania czegoś dla siebie o tak dobrych własnościach, lotnych jak moje umięjętności nielotne. Najzwyczajnie nie umiem latać, no może trochę na symulatorze.

 

Skrzydełko już jest naprawione:

post-3388-0-85539100-1560082868_thumb.jpg

post-3388-0-96488200-1560082881_thumb.jpg

post-3388-0-03278700-1560082903_thumb.jpg

post-3388-0-55849200-1560082912_thumb.jpg

post-3388-0-35602400-1560082937_thumb.jpg

post-3388-0-60838800-1560082976_thumb.jpg

post-3388-0-22603000-1560082989_thumb.jpg

 

Jaką planujesz rozpiętość? Tak jak oryginał 1400 mm.?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz pytanko, czy warto zawracac sobie glowe jaki to jest profil? mamy doskonaly skan w PDF, profil sprawdzony w tysiacach

modeli Funcuba , 

Jako ciekawostka , grubosc tego profilu to tylko 10,3 % sredniej cieciwy skrzydla , na oko podobny do Epplera E 205.

 

Pozdrawiam Wladek.

 

 

Cześć Władku,

Masz rację, do piankolotów nie ma się co zastanawiać jaki to profil, przy takim skanie.

 

Na "oko" mojego programu CAD, to przerobiony E209, próbowałem dopasować E205, ale strzałka ugięcia jest zbyt blisko noska,

Dopiero po modyfikacji E209 na grubość 10,3% i przesunięcie max strzałki ugięcia jeszcze w tył - jako tako pasuje, można się jeszcze bawić. Np. przesunąć max grubość lekko w przód. Po jakimś czasie by dopasował. (U mnie to wynik godzinnej zabawy)

Linia niebieska to modyfikowany E209

 

post-21299-0-05791200-1560098919_thumb.png

Linia niebieska to modyfikowany E209

post-21299-0-56225700-1560098958_thumb.png

 

jego charakterystyki dla Re od 50k do 450k

post-21299-0-27595000-1560099000_thumb.png

 

Całkiem fajnie się zachowuje na dużych kątach natarcia.

 

A tu porównanie E205 i E209 

post-21299-0-50205100-1560099077_thumb.png

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotr,

Bardzo byłem ciekaw jaki profil posiada Funcub, z racji jego  bardzo dobrych właściwości lotnych. W zeszłym roku zbudowałem model nieco przypominający Funcuba o rozpiętości 110cm i cięciwie 170mm (pierwszy od wielu lat), latał rewelacyjnie, bardzo stateczny, krótki start itp. Teraz zbuduję kolejny, nieco lżejszy, na dużych kołach od Funcuba, o rozpiętości 110cm i cięciwie płata 195mm. Konstrukcja z depronu (skrzydła skorupowe 3mm + dźwigar balsowy, kadłub depron 6mm). Co do właściwości lotnych ma być prosty w pilotażu, z uwagi na moje prawie zerowe umiejętności latania.

Jeszcze raz dzięki za pomoc, jak znajdę trochę czasu to wstawię fotki mojego dotychczasowego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie mam małą prośbę,

Może mi Ktoś powiedzieć jaki rozstaw podwozia posiada Funcub? Wymiary mojego modelu są podobne, ale miałem problemy z podwoziem, wydaje się że w Funcubie dobrze dobrane są proporcje podwozia, które pozwalają na bezproblemowe starty i lądowania. Ewentualnie za inne wymiary też byłbym wdzięczny.

Pozdrowienia, 

Janek

 

p.s.

Wątek może nie pasuje do tematu, ale pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie kolejnej porcji informacji o tym udanym modelu  w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Janku.

Proporcje podwozia w takim maluchu nie sa krytyczne, osie kol +- 40max  mm przed krawedzia natarcia ,

rozstaw kol 200- 220mm max,

Co jest bardzo wazne to prawidlowy sklon i wyklon silnika , sklon +- 3 stopnie wyklon +- 2 stopnie .

Pisze to z wlasnego doswiadczenia, mam takiego podobnego malucha, Pajperka Hackerka  :rolleyes: swietna zabawka do latania na 

podworku .  :P

Pozdrawiam Wladek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Władku,

Dzięki za informację, troszkę podpatruję Funcuba, udaną konstrukcję, ale dla mnie trochę zbyt duży i ciężki, poza tym kształt "przedniej szyby" przypomina kabinę traktora. Mój model to własna konstrukcja z depronu, 110cm rozpiętości i 650g masy startowej. Lata pięknie, ale miałem problem z podwoziem (zbyt miękkie golenie), wymieniłem na nowe i dodałem koła od Funcuba (lekkie, duże i model wygląda jak prawdziwy Cub z Alaski). 

Pozdrowienia,

Janek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.