Jump to content

jarek_aviatik

Modelarz
 • Content Count

  509
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

jarek_aviatik last won the day on October 18

jarek_aviatik had the most liked content!

Community Reputation

267 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Niepołomice
 • Zainteresowania
  Lotnictwo - aktualna praca i hobby, akwarystyka, terrarystyka
  Projektowanie modeli samolotów nietypowych konstrukcji (latające skrzydło, kaczka, tandem, 3LSC, asymetryczne.
  szczególne zainteresowanie samolotami niemieckim I i II Wojny Światowej.
 • Imię
  Jarek

Recent Profile Visitors

703 profile views
 1. Korekta redakcyjna, to kolejny etap. Najpierw muszę dopracować książkę merytorycznie - jak pisałem, po pierwszych poprawkach jest u recenzenta, profesora politechniki
 2. Pewnie tak, ale jak pisałem, trochę to potrwa. No i muszę zgromadzić fundusze na wydanie.
 3. To musisz się uzbroić w cierpliwość. Czekam na odpowiedź od profesora odnośnie poprawek, nie politycznie jest naciskać.
 4. Trochę się wlecze, zwłaszcza recenzja. Jak pisałem, Profesor robi to pro publico bono. Dostałem już pierwsze uwagi do książki, głównie zmianę układu rozdziałów, uzupełnienia pewnych zagadnień, zwłaszcza w odniesieniu do nowych przepisów. Poprawki zrobione, przekazane do Profesora. Nowy spis treści:
 5. Jeszcze nie - COVID trochę to opoźnia.
 6. Dlaczego koniec modeli odrzutowych? Jeszcze raz proszę, poczytaj przepisy i dopiero dyskutuj. Tutaj znajdziesz pełną wersję: https://www.easa.europa.eu/document-library/easy-access-rules/easy-access-rules-unmanned-aircraft-systems-regulation-eu. Czarne owce, które mają gdzieś prawo, są i będą - tego jeszcze nikt nie zmienił.
 7. Nie chodziło o działalność lądowiska, ale o używanie modelu do innych celów niż sam lot. Np. zrzuty, holowanie banerów, używanie świec dymnych, itp. Nowe przepisy nie zezwalają na używanie "niebezpiecznych" modeli. Może najpierw poczytaj, potem dyskutuj. Wiem, że będziesz miał swój kontrargument - jak zawsze.
 8. Chłopie - dyskutujesz, broniąc się nieudolnie. Jak, to ktoś napisał - Twoje musi być zawsze na wierzchu. Poczytaj sobie nowe przepisy dotyczące budowy, rozprowadzania (sprzedaży) modeli, część tych przepisów już weszła w życie, część wejdzie za jakiś czas. Paweł podał konkretne przepisy, i tak jak powszechnie wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
 9. Jaki masz nadajnik? Taranis Q X7? EDIT: jeśli taki, to: ściągnij lik ACCST D16 v2.1.0 z linku podanego przez kol. Jurka, dla tego radia i zainstaluj do radia ściągnij SXR_ACCST_2.1.0_FCC/LBT.frk stąd: https://www.frsky-rc.com/s8r/, załaduj wersję LBT do nadajnika zbinduj ponownie odbiornik sxr się kalibruje, skalibruj ponownie po zbindowaniu, skonfiguruj ponownie odbiornik do stabilizacji. Jak wgrywać firmware opisane jest tu: https://pfmrc.eu/topic/38459-frsky-taranis/page/92/(strona 92)
 10. Czy w odbiorniku zaktualizowałeś firmware ACCST D16? Jeśli tak, to do jakiej wersji? Taką samą wersję firmware XJT ACCST musisz mieć w nadajniku. Jeśli wersje są niezgodne, różne rzeczy się dzieją. Np. jeśli wgrałeś do odbiornika ACCST D16 v. 2.1.0, to taką samą wersję 2.1.0. firmware musisz mieć w nadajniku. Po upgrade zbinduj odbiornik na nowo. Nie znam odbiorników ze stabilizacją, ale posprawdzaj rzeczy najprostsze.
 11. No, coż mogę napisać - AMEN
 12. Piszesz 200k, góra 250k to Re dla Twojej SCA (średniej cięciwy aerodynamicznej) Twój Spit ma rozpiętość 1,6m, to SCA jest ok. 320mm Abyś miał Re 250 000 przy lądowaniu, to lądowanie powinno być z prędkością ok. 11m/s. Czy aby na pewno? Jeśli tak, to ten model ma wszystkie "chwyty" z powierzchnią skrzydła dla małych Re. Przy prędkości 11m/s. Re w okolicy lotek jest 180k i mniej. Drogi Arku, i tak jest, producenci "warbirdów" takich jak Twój piankowy, robią właśnie takie chwyty. Modele niepiankowe, wyposażane są w inne gadżety dla początkujących - np. w nakładki NASA Droops: https://www.rc-airplanes-simplified.com/beginner-rc-plane.html
 13. Przepraszam, ale nie rozumiesz podstaw aerodynamiki pomimo ukończonych studiów lotniczych. Prawdziwe myśliwce to Re rzędu kilku milionów. Twój Spit, to Re ok. 500 tys, dla SCA przy lądowaniu, dla okolic lotek jeszcze mniej. Podawanie jako argument prawdziwy samolot vs model piankowy 1,6m rozpiętości dowodzi, to co napisałem w pierwszym zdaniu tego postu.
 14. Przetłoczenia to jedno, drugie to coś jakby malutkie wybrzuszenia na powierzchni. (Coś takiego jak po malowaniu wałkiem), to powoduje, że NCrit dla takiej powierzchni jest ok 5. Dla gładkiej powierzchni laminatowej lakierowanej i polerowanej - powyżej 9. Oklej sobie folią na super gładko, to odczujesz różnicę.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.