Skocz do zawartości

BF 109 Guillows rozp. 42cm


upgrayedd

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

zalicytowałem model guillows:

http://allegro.pl/item491816351_messerschmitt_bf_109_guillows.html

i tutaj moje kilka pytań ponieważ to mój pierwszy model z balsy i do tego gumówka:

1 czy to dobry wybór na początek

2 co będzie dodatkowo potrzebne do budowy samolotu lecz nie będzie tego zawierał zestaw i gdzie to można kupić oprócz modelarskiego

3 czy musi być koniecznie użyty klej typowy do balsy, czy nie nadaje się jakiś super glue albo coś innego powszechnie dostępnego w małym mieście

4 czy macie jakiś link ze ZDJĘCIAMI z postępu prac żebym w przybliżeniu mógł poznać co i jak

5 a i jak przytwierdza się papier pokryciowy do szkieletu też na klej?

żeby nie było że nie mam kompletnie doświadczenia z modelarstwem a zabieram się za taki model to muszę powiedzieć że posklejałem bardzo dużo plastików Gromki śmiech i trochę latam na rc :lol: [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Stecio,

Czytając Twój post stwierdziłem, że można po tym zrobić dwie rzeczy:

- pierwsza to zignorować go i zapomnieć

- druga to jednak odpowiedzieć...

Ta pierwsza opcja byłaby jednak zbyt łagodną karą dla Ciebie, zatem pozwolę sobie trochę po pastwić się nad Tobą.

 

I tak:

witam wszystkich

 

Jak dołączasz do jakiejś społeczności internetowej, to wypadałoby zerknąć najpierw tutaj:

http://pfmrc.eu/viewforum.php?f=45

 

Idźmy dalej:

zalicytowałem model guillows:

http://allegro.pl/item491...9_guillows.html

i tutaj moje kilka pytań ponieważ to mój pierwszy model z balsy i do tego gumówka:

1 czy to dobry wybór na początek

Na początek czego? Nauki składania czegokolwiek z balsy ? Czy na początek przygody z modelarstwem samolotowym RC?

Doprecyzuj.

Uprzedzam, że jeśli masz na myśli to drugie, to albo wystaw go zaraz na aukcji i spróbuj odzyskać kasę, albo schowaj do szafy głęboko na co najmniej rok, w trakcie którego posiądziesz chociaż podstawy RC, dzięki którym coś z tym modelem będziesz mógł zrobić. A to i tak będzie sporym wyzwaniem, bo TEN model jak i większość innych od Guillowsa nie jest przystosowany do RC i trzeba trochę go będzie przerobić.

 

Pozostałe pytania pozostawię bez komentarza, bo to co chciałbym tu przytoczyć nie nadaje się na upublicznienie... :evil:

żeby nie było że nie mam kompletnie doświadczenia z modelarstwem a zabieram się za taki model to muszę powiedzieć że posklejałem bardzo dużo plastików Gromki śmiech i trochę latam na rc :lol:

 

Stecio, czytając to ostatnie zdanie napiszę Ci tak..sklejanie plastików, a sklejanie balsy to dwa różne światy. Niestety, w tym drugim z tego pierwszego wykorzystasz max. kilka procent. Sam zatem odpowiedz sobie na pytanie czy masz doświadczenie i czy dobrze wydałeś te 55 PLN ?

 

I na drugi raz, zanim napiszesz kolejnego posta w tym stylu co ten, skorzystaj z TEGO linka najpierw, a potem ew. jeszcze z TEGO. Jeśli po tych dwóch prostych zabiegach nadal nie będziesz znał odpowiedzi, to zapraszamy tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyzej ma racje - doprecyzuj co dokladnie chcesz robic :)

Od siebie dodam (mimo, ze skladaczem nie jestem - wole gotowce ;) ) - ze nawet taka gumowka ma jakas racje bytu - nauczysz sie prosto sklejac i wywazac model oraz poznasz reakcje modelu na wiatr... i tyle czego mozna sie po gumowce spodziewac.

O przerobce tego modelu na RC nawet nie mysl - sa lepsze modele do zabawy w RC :)

Poczytaj co kryje sie pod linkami podanymi przez Marcina vel Marsa.

PS. pamietam, ze jakies 20 lat temu skleilem wilge styropianowo-drzewniana ;) tez gumowke - radosci bylo mnostwo - niestety krotko - raptem kilka lotow :( roztrzaskalem sie o jakas sciane albo co... jednak bylo warto :) ,wiec jezeli chcesz to zostawic jako gumowke - to smialo do roboty.

 

Bedziesz potrzebowal :nozyk (taki do tapet), super glue sie nada, papier scierny - grubosc zalezna od jakosci wykonania przez producenta - obstawiam, ze 120 i 200 wystarczy.

 

Nie wiem jakie jest pokrycie - jezeli papier to przyda sie spryskiwaczka - taka jak do kwiatkow - jezeli folia to przyda sie opalarka do naciagniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panu powyżej

a więc mam jeszcze kilka pytań:

1 powtórzę je "czy ma ktoś linka ze zdjęciami z postępów prac

2 jak to jest z tym papierem pokryciowym, na 80% jest to japonka no i właśnie się go zakłada

3 w innym modelu guillows pisało że potrzebny jest jeszcze lakier bezbarwny, czy nie mogą być zwykłe farbki modelarskie

 

mam nadzieję że wystarczająco sprecyzowałem moje pytania

a i model będzie robiony według planu a więc będzie z napędem gumowym a nie rc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 jak to jest z tym papierem pokryciowym, na 80% jest to japonka no i właśnie się go zakłada

 

To jest pytanie czy stwierdzenie? Modele te jak najbardziej mozna pokryć papierem japońskim. Lakier bezbarwny - a ścislej cellon będzie potrzebny by ten papier japoński po położeniu na model sam się naciągnął. Potem możesz farbkami modelarskimi - Humbrol czy innymi model pomalować.

Gdybyś zapytał o różnice między lakierem bezbarwnym , a cellonem - ten pierwszy nie napreży p. japońskiego, a ten drugi jak już wspomniałem napręży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dzięki wielkie właśnie miałem edytować mój poprzedni post by jeszcze raz zapytać o to :D

a jaszcze się spytam o to jak przytwierdza się papier pokryciowy do samego szkieletu i czy koniecznie trzeba użyć tego cellonu nie da się naciągnąć go jakoś inaczej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji modelu masz dwie metody: suchą (okropnie "pokawałkowane" pokrycie) i mokrą (większe elementy).

Obie są pracochłonne i czasochłonne: http://www.saumodelarnia.fora.pl/dzial-techniczny,20/oklejanie-modeli-konstrukcyjnych,164.html

Osobiście radziłbym kupić arkusz Litespanu (plus Balsalock - starczy na mnóstwo takich modeli) i pokrywać żelazkiem bez cellonu do klejenia i lakierowania, na to farbki Pactra i efekt murowany.

Niestety Guillows to 100lat tradycji, ale ludzie są coraz wygodniejsi i ułatwiają sobie życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba zdecyduję się na ten:

http://www.modelarski.com/produkt-Nitrocellon_bezbarwny_500g,776.html

wolę ten cellon bo wyjdzie taniej niż litespan i balsaloc :lol:

a co myślicie o tym sklepie ktoś w nim coś kupywał??

 

zobaczę jeszcze jak przyjdzie model i instrukcja i co będzie w niej pisać

 

a co myślicie o foliach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest już jasne, nie doczytałem, że Ty tego modelu jeszcze nie widziałeś na oczy i już masz tyle problemów :lol:

 

wolę ten cellon bo wyjdzie taniej niż litespan i balsaloc

Jasne, wyjdzie taniej, czy oby tylko coś z tego wyjdzie :D

Ale przynajmniej na malowaniu oszczędzisz, bo może nie pójdzie tak łatwo i nie będzie co malować :?

W każdym razie powodzenia i pisz co zdziałałeś, ja przestawiam się teraz na odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi zapewne o to, że w ogóle nie będziesz w stnie wykonać tego modelu.

Pokrycie japonką i cellonem wymaga trochę wprawy, a z tego co piszesz nie posiadasz takowej. Pokrycie w/w jes znacznie cięższe niż pokrycie lekką folią + malowanie co przy modelach tak małych ma ogromne znaczenie. Dlatego nie zawsze tanie = prostrze czy ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślimy o tym sklepie możesz przeczytać w bardzo obszernym wątku n/t tego sklepu.

Ile zrobiłeś już modeli latających? Podaj ilosc i typ modelu np trenerek szybowiec itd.. Czy wszystkie latały? Jak możemy ci coś radzić skoro nie mamy pojęcia o twoim zaawansowaniu w tym temacie. Model, który wygrałeś raczej nie jest przeznaczony by zaczynać zabawę z RC ale o tym już ci pisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

zalicytowałem model guillows:

http://allegro.pl/item491816351_messerschmitt_bf_109_guillows.html

i tutaj moje kilka pytań ponieważ to mój pierwszy model z balsy i do tego gumówka:

1 czy to dobry wybór na początek

2 co będzie dodatkowo potrzebne do budowy samolotu lecz nie będzie tego zawierał zestaw i gdzie to można kupić oprócz modelarskiego

3 czy musi być koniecznie użyty klej typowy do balsy, czy nie nadaje się jakiś super glue albo coś innego powszechnie dostępnego w małym mieście

4 czy macie jakiś link ze ZDJĘCIAMI z postępu prac żebym w przybliżeniu mógł poznać co i jak

5 a i jak przytwierdza się papier pokryciowy do szkieletu też na klej?

żeby nie było że nie mam kompletnie doświadczenia z modelarstwem a zabieram się za taki model to muszę powiedzieć że posklejałem bardzo dużo plastików Gromki śmiech i trochę latam na rc :lol: [/b]

 

 

Piszesz że to twój pierwszy model i do tego gumówka.

To jest PFM RC.

Po prostu wydałeś kase w błoto, zamiast kupić sobie chociaż chińską, to zdalnie sterowaną zabawkę np. heli performer za 40 zł.

A z tego modelu z allegro to zabawy nie będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego ma nie mieć zabawy? Gumówkom zawdzięczamy spory wkład w rozwój modelarstwa. To, że obecnie jest to dziedzina mało popularna, nie znaczy, że nie ma z niej zabawy. Dobra gumówka może nieźle bawić i jest tania w eksploatacji. A to, że nie masz w ręku aparaturki nie świadczy o niczym.

Może klega nie chciał się pakować w ogromne koszty? Może po prostu chciałby zobaczyć, jak model wzbija się w powietrze? Może mu się spodoba i pójdzie dalej.

Wmawanie komuś, że z modelu swobodnego nie będzie mieć zabawy jest działaniem destrukcyjnym.

Nawet własne odświadczenia mogą być mylące bo to, że coś nie podobało się danej osobie, wcale nie znaczy, że niespodoba się innej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.