Skocz do zawartości

sprężarka z lodówki - olej


bzik4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

postanowiłem zrobić sobie kompresor ze sprężarki od lodówki i 2kg butli gazowej i w związku z budową mam pytanie, czy powinienem wylać olej ze sprężarki? a jeśli tak to czy nic jej się nie stanie przy dłuższej pracy i jakie ciśnienie jest w stanie wytworzyć takie ustrojstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Nie! Jak będzie pracować bez oleju to może się zatrzeć! Taka sprężareczka lubi pluć tym

olejem dlatego najlepiej jest u wylotu zamontować pionową rurkę lub lepiej filtr. :wink:

 

Z tego co pamiętam to sprężarka lodówkowa pompuje do około 6 barów.

 

Jak pisze głupoty to poprawić mnie :P !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam takiego kompresora i butli po gasnicy do aerografu . mam do tego regulowany wyłacznik ciśnieniowy tzn nabijam do 2Atm. kompresor sie wyłacza pomaluje chwile, ciśnienie spada do 0,5atm , kompresor sie włacza i podbija znowu do 2atm i tak dalej

reguluje to siebie takim kołkiem.

dotychczas pompowałem do 4atm ale bałem sie ze nie wytrzyma ale podobno pompuje spokojnie 8atm

 

do aerografu z dyszą 0,2-0,3 wystarcza 2atm. oleju nie wylewaj bo sprężarka się zatrze , w mojej ciagle jest olej ( JEŚLI BEDZIE SIKAĆ OLEJEM MOZNA TROCHE ODLAC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem nie ma sensu robić takich rzeczy.

Po pierwsze myślę ze takiego kompresorka nie będziesz używał przez kilka godzin ciągłej pracy.

Po drugie mam zrobioną pompę próżniową na takich agregatach i moje są prawie/ bądź w ogóle suche. Nieraz pompa chodzi 12 godzin non stop i jeszcze nic się nie stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzik4. Broń Boże nie wylewaj. Nie słuchaj niepoważnych "rad". Olej w agregacie pełni bardzo ważną, podwójną rolę:

-smaruje łożyska silnika, oraz samą pompe tłokową (tak przy okazji),

-i b. ważna funkcja -chłodzi silnik i i samą pompę (bo ta przecież również bardzo się nagrzewa podczas pracy-tarcie oraz samo sprężanie powietrza).

Jest to specjalny olej transformatorowy, właśnie do chłodzenia. Silnik zupełnie opróżniony z oleju-szczególnie przy sprężaniu-spali uzwojenia po kilkudziesięciu sekundach. Olej w wydmuchiwanym powietrzu (w bardzo minimalnej zresztą ilości) pochodzi jedynie z nieszczelności układu tłok-cylinder. Jest go b. łatwo zatrzymać. Stosuje się w tym celu grawitacyjne odstojniki włączane tuż za wylotem (to ten szklany zbiorniczek) który ma za zadanie wyłapywać nie tylko olej, ale i wodę (no, skąd ona się bierze?). Żeby było ciekawiej, to olej należy co jakiś czas uzupełniać, bo go przecież ubywa. A więc za takie rady, by pracować bez oleju powinno sie dawać czerwone paski. Pozdr.

PS. Jeśli byś chciał, mogę załączyć fotki, ukazujące zrobioną z lodówki sprężarkę (i jednocześnie pompę próżniową) , ze wszystkimi szykanami. Zrobioną całkowicie w domu. A wyglądającą jak najlepsze angielskie sprężarki do aerografów.

Nie wiem czy się powtarzam, bo napisałem równocześnie z Olem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się na zapas tym olejem.Mój ostatni agregat używam chyba z 5 lat i nie zastanawiam się co tam się dzieje z tym olejem.Jest i agregat pracuje.

Nie wiem skąd i w jakim stanie zdobędziesz agregat,wybierz taki w którym jest olej.

Innego typu oleju nigdy nie dolewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzik4.

PS. Jeśli byś chciał, mogę załączyć fotki, ukazujące zrobioną z lodówki sprężarkę (i jednocześnie pompę próżniową) , ze wszystkimi szykanami. Zrobioną całkowicie w domu. A wyglądającą jak najlepsze angielskie sprężarki do aerografów.

oczywiście że bym chciał :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin pracy bez smarowania by nie wytrzymała więc nie pisz że nie ma tam oleju.

Olej oprócz smarowania też chłodzi.

1Przeciez napisalem ze w ogole badz prawie nie ma oleju, nie zagladalem do srodka wiec nie wiem czy tam jest czy go nie ma.

2 nie mam zadnego filtra ani innego patetnu by ten olej tam zatrzymac, a pompy urzywam dosyc czesto, cala sciana i dookola agragaty plywaja w tym oleju od tego plucia, i jakos nic mi sie jeszcze nie spalilo!!!! Wiec nie pisz ze nie wytrzyma skoro pompa mi działa jak nalezy, a przeciez bajek bym sobie nie wymyslal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.