Skocz do zawartości

gięcie rurki aluminiowej - prośba / zlecenie


etet100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Pracując nad moją drukarką 3d natrafiłem na problem z wykonaniem
elementu widocznego na poniższym zdjęciu. Nie wiem czy słusznie ale skojarzył mi się
on z modelarstwem, dlatego też ośmielam się napisać tą wiadomość.

 

Poszukują kogoś kto byłby w stanie wykonać taki element:

 

 spacer.png

Jest to rurka aluminiowa o średnicy zewnętrznej około 3mm. Otwory mają pewnie 1mm. Promień tego
wygięcia około 15mm (do doprecyzowania). Element służy do chłodzenia wydruku
w drukarce 3D.

 

Czy jest kto kto byłby w stanie coś takie zrobić w ilości 2 lub 3? Jakieś rurki z tego 

co widzę są dostępne.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, marcinolesno napisał:

Moja rada: kup rurkę, zaslep z jednej strony, nalej wody, zaslep z drugiej i zamroź, po zamrożeniu śmiało możesz giąć


Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

To tak do końca dobrze nie działa...

Ja mam inny sposób na wyginanie

1). Rurkę (najlepiej aluminiową) o odpowiedniej średnicy kupujemy w sklepie modelarskim.

2) Z w/w rurką udajemy się do marketu budowlanego na stoisko ogrodnicze i na tym stoisku znajdujemy żyłki do kos spalinowych.

3) Dopasowujemy odpowiednią  żyłkę do wewnętrznej średnicy naszej rurki  sprawdzając różnych producentów ponieważ średnice żyłek minimalnie się od siebie różnią.

Musimy tak dopasować, żeby żyłka wchodziła nam do rurki suwliwie, ale bez nadmiernych oporów.

4) W warsztacie znajdujemy odpowiedni  pręt, kołek czy rurę o troszkę mniejszej j średnicy od tej, nas interesującej, jako "prawidła" na które nawiniemy naszą rurkę. I montujemy nasze prawidło solidnie w imadle najlepiej z jakąś podstawą na której oprze się nasza rurka.

5) Odpalamy palnik gazowy lub używamy kuchni gazowej w kuchni naszej żony i podgrzewamy naszą rurkę w miejscu gięcia, tak żeby jej nie stopić i nie zdeformować.

6) Po ostudzeniu naszej rurki wkładamy do środka rdzeń, czyli żyłkę od kosy na długość nas zadowalającą.

7) wyginamy rurkę na sposób nam potrzebny, nie używając żadnych ostrych narzędzi, żeby nie pokancerować naszej rurki.

8 ) Po wygięciu rurki na kształt nam potrzebny, wyciągamy delikatnie rdzeń i ewentualnie dokonujemy poprawek co do  odpowiedniego kształtu.

I mamy pięknie wygiętą rurkę.

Po jakimiś dość niedługim czasie rurka wróci do swojej sztywności takiej jak przed podgrzaniem.

Sposób sprawdzony i przeze mnie wielokrotnie używany. A z grubsza wygląda to tak(w sumie nie wiem co się otworzy)ale gięcie jest na stronie 15 :

A.C.

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda inny kaliber rurki , ale kiedyś robiąc ogrzewanie podłogowe do wygięcia rurek wkładałem w rurkę spiralę? , sprężynę? metalową , jak zwał tak zwał, doskonale sie rurka wyginała.

Co do wyginania aluminium niedawno przekonałem sie jak ważna jest temperatura robiąc golenie podwozia.

Aluminium podgrzewa się do momentu aż zapałka czy wykałaczka zaczyna pisać po aluminium na czarno jak flamaster , jak zaczyna pisać to jest koniec podgrzewania i należy aluminium gwałtownie wystudzić, i wtedy aluminium stanie sie plastyczne na jakiś czas, podobno 3 godziny i łatwo sie formuje.

Pierwszy raz jak nagrzewałem goleń to jak wykałaczka zaczęła pisać to ja postanowiłem jeszcze trochę podgrzać co było głupim pomysłem , bo po gwałtownym wystudzeniu zamiast wygiąć goleń złamałem ja gołymi rękami jak by była za szkła a nie aluminium.

Ale do tak małego otworu to chyba Andrzeja patent z żyłką jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy kogoś to interesuje ale spróbowałem. Po podgrzaniu rurki zrobiły się miękkie i gną się jak plastelina. Tylko ten stan już zostaje i rurka nawet po długim czasie nie wraca do pierwotnej twardości. Wygięcie poszło nieźle, wiercenie dziur już słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.