Skocz do zawartości

Pytanie o rdznie styro skrzydeł?


Artur Lis

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory robiłem skrzydła metodą tradycyjną (konstrukcyjną), ostatnio wyciąłem rdzenie ze styropianu i teraz mam pytanie po oklejeniu skrzydeł fornirem i obłożeniu ich negatywami jakiego ciężaru mam użyć żeby je docisnąć , dlatego pytam bo nie chcę ich za bardzo spłaszczyć ciężarem. Jak długo mają schnąć takie skrzydełka kleje je klejem Polimerowym do styropianu bo jak zauważyłem ze po 24 H dalej jest wilgny , czy mam ten klej rozcieńczyć denaturatem.

 

Pozdrawiam Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przerzucić się na klej poliuretanowy. Do tego zastosowania pod każdym względem jest lepszy (szybciej schnie, wypełnia pory).

Ciężar - rozsądnie - starta książek, puszek, kilka odważników na desce lezącej na negatywie. Trochę zależy też od wielkości rdzeni. Ja stawiam po kilka kilogramów na rdzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory kleiłem żywicą po wyczytaniu na forum zrobiłem próbę z soudalem - poliuretanowy D4/B4 . Rewelacja . Oklejam stosując negatywy z wycinki rdzeni oraz przekładkę z folii pomiędzy negatywem a fornirem/balsą . Dodatkowo lekki szlif papierkiem ściernym i odpylenie rdzenia ( to chyba zasługa olo, ) balsę czy fornir zaraz przed klejeniem przecieram wilgotną szmatką ale z zewnątrz ! nakrywam folią na to negatyw i obciążenie . Jeśli negatyw był bardzo cienki a profil szybowcowy i negatyw kończy się zaraz na splywie warto pilnować bo klej sie nieco rozpreża i może podnieść okleinę jesli kleju za dużo a docisk za słaby . Tego kleju lepiej nałożyć mniej niż wiecej.

Sam klej nie powinien miec bezposredniego kontaktu z wilgocią czy wodą bo intynsewnie sie spieni i bedzie buba.

 

jedna z pokazówek na mojej ulubionej żywicy west systems :

http://www.kamodels.com/wingsheeting.htm

było jeszcze kilka linków jeśli chodzi o soudala jak pokopiesz forum .

ja nigdy nie kleję w taki sposób jak pokazano -tzn oba skrzydła jdeno nad drugim - takie zboczenie wolę oddzielnie robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę mojego poradnika:

http://japim.acn.waw.pl/modelarstwo/skrzydla_2.html

 

Diabeł tkwi w szczególe. Polimer musi odparować rozpuszczalnik. Dlatego najpierw musimy nanieść klej na obydwie powierzchnie - jak - to zależy od preferencji. Ja nakładam na balse/fornir i następnie przykładam do rdzeni. Potem odrywam i czekam do wyschnięcia - 15 - 30 minut - w zależności od ilości kleju i instrukcji na ulotce.

Potem składam i już sklejone. Do docisku wystarczy kilka encyklopedii, ewentualnie cegłówek lub akumulator żelowy 12 AH, lub transformator, lub cokolwiek innego. Ja nacisk daję bezpośrednio na styropian, ale można naciskać przez deskę montażową.

 

Z klejem poliuretanowym jeszcze nie próbowałem.

 

Jeżeli byś kleił żywicą to tu jest mój drugi poradnik:

http://japim.acn.waw.pl/modelarstwo/skrzydla.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.