Skocz do zawartości

Problem z regulatorem lub baterią


Colin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tych ustawień ładowania lipo tzn rozumiem jak ustawić prąd ładowania i liczbę cell oraz odrobinę jak działają funkcje typu ograniczenie pojemności ale niestety to nadal jest dla mnie trochę czarna magia.

A sama ładowarka pokazuje w tej chwili że bateria ma 11.06V i 2152mAh po 72 minutach ładowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Colin915pl napisał:

A sama ładowarka pokazuje w tej chwili że bateria ma 11.06V i 2152mAh po 72 minutach ładowania

a ile jest na poszczególnych celach, zmiana ekranów guzikami Inc/Dec w czasie ładowania powinien przełączać widok na wyświetlaczu

 

Po 72min bateria powinna być w pełni naładowana czyli mieć 12,60V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie że zamieściłeś zdjęcia - z nich wynika, że bateria się ładuje równo, czyli żadna cela nie wygląda podejrzanie.

 

Poproszę więc jeszcze o zdjęcie ekranu podstawowego, gdzie wyświetlana jest ilość załadowanej energii oraz prąd ładowania..

 

Koryguję: zmiana ekranów guzikami Inc/Dec a nie Start/Enter jak poprzednio napisałem (tak jest przynajmniej w oryginale imax'a ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Colin915pl napisał:

Tak to wygląda teraz 

 

no kolego, wszystko wygląda ok :)

po 40min naładowane jest 1211mAh czyli mniej więcej 1/2 baterii - kontroluj ten ekran z napięciami na poszczególnych celach. Za kolejne 35-40min powinno tam być po 4,20 na każdej celi. Pod koniec ładowania ładowarka będzie zmniejszała prąd z ustawionych 2,2A stopniowo aż do 0,01A i jest to prawidłowe działanie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ładuje tą baterie drugi raz tzn wtedy co miała po 72minutach 11V wyłączyłem ładowarkę i ponownie włączyłem ładowanie czyli można powiedzieć że ładuje się już jakieś dwie godziny i to mnie martwi bo tedy też sprawdziłem tym czujnikiem jakie tam są napięcia i pokazywało tak jak na ładowarce 11V i tutaj mam lekkie obawy  że przeładuje baterię znowu ją ładując.

I tym razem ustawiłem timer bezpieczeństwa na 90minut bo z tego co wiem wtedy ładowarka się wyłączy jeśli nie będzie mogła wykryć czy bateria jest naładowana czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Colin915pl napisał:

i tutaj mam lekkie obawy  że przeładuje baterię znowu ją ładując

nie, nie ma takiej obawy - ładowarka ma pełną kontrolę nad procesem ładowania i to ona dba by nie przeładować baterii.

To dość banalne w sumie:

1) ładowarka musi tylko pilnować by prąd ładowania był nie większy niż nastawisz

2) pilnować by napięcie na każdej celi doprowadzić do 4,20V (ale nie więcej bo wyższe napięcie uszkadza celę)

To jest zaszyte w pamięci procesora który steruje ładowarką. Jeśli ładowarka nie jest uszkodzona (a nie wygląda żeby Twoja była) to baterii nie grozi przeładowanie.

 

Oczywiście nie wolno zostawiać ładowania baterii bez nadzoru, czyli w czasie ładowania ktoś musi być w pobliżu (czyli nie można włączyć ładowania i wyjść z domu!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Colin915pl napisał:

A ten cały timer bezpieczeństwa muszę ustawiać?

I jak to wszystko działa tzn bateria ma 2200mAh a ładowarka pokazuje już jest 2060mAh a napięcie to 11.32V i to mnie zastanawia czemu tak jest?

Nie timer nie jest potrzebny przy ładowaniu ogniw lipo (ustaw go na max, by nie zaburzał procesu ładowania). Timer stosuje się przy ładowaniu ogniw NiCd oraz NiMH.

Obserwuj po prostu ekran z prądem ładowania/ilością władowanej energii oraz co ważniejsze ekran z napięciami na celach. Dopóki ładowarka nie będzie chciała załadować jakiejś celi powyżej 4,20V to wszystko jest OK.

Może tak być, że ładowarka ładuje więcej energii niż znamionowa pojemność ogniwa. Cześć energii jest tracona w procesie balansowania (wyrównywania napięć na poszczególnych celach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zipp napisał:

nie timer nie jest potrzebny przy ładowaniu ogniw lipo (ustaw go na max, by nie zaburzał procesu ładowania)

po prostu obserwuj ekran z prądem ładowania/ilością władowanej energii oraz co ważniejsze ekran z napięciami na celach. Dopuki ładowarka nie będzie chciała załadować jakiejś celi powyżej 4,20V to wszystko jest OK.

Może tak być, że ładowarka ładuje więcej energii niż znamionowa pojemność ogniwa. Cześć energii jest tracona w procesie balansowania (wyrównywania napięć na poszczególnych celach)

Dobrze bardzo dziękuje no to teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać aż się naładuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jeszcze jedną uwagę do wyboru programu ładowania:

W ładowarce imax B6 (ale z tego co widzę redox jest dokładną jej kopią) jest program LiPo Charge i LiPo Balance.

Nie wiem czym one się różnią bo wygląda, że LiPo Charge również ładuje z balansowaniem ogniw.. ale na przyszłość może wybieraj program LiPo Balance.

Może Andrzej będzie wiedział jaka jest różnica między tymi programami. Ja już właściwie nie używam imaxa bo mam nowsze i bardziej wypasione ładowarki, ale imax i klony dają cały czas radę

:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Colin915pl napisał:

Nie wiem bo do ładowania tych pakietów 2s używałem takiej ładowarki bez interfejsu tylko z takim światełkiem czy się naładowało czy nie i teraz właśnie chciałem to sprawdzić

To ta ładowarka wcale nie musi być sprawna - tak? Ładowałeś nią jakieś inne ogniwa ?

Fajnie by było gdybyś mógł sprawdzić czy płynie prąd do pakietu bo to co pokazuje na wyświetlaczu wcale nie musi być prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem teraz napięcie na tym ustrojstwie co piszczy kiedy jest niskie napięcie i pokazuje to co na ładowarce i za jakiś czas sprawdzę czy wszystko jest tak jak należy i naładuję drugą baterię i wtedy się okaże czy to bateria czy ładowarka czy po prostu ja coś przeoczyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.