Skocz do zawartości

Spektrum DX7s i DX8 - testy zasięgu.


qbapfmrc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio robiłem testy zasięgów na nadajnikach Spektrum DX7s i DX8 (obie srebrne wersje). DX7s działa w trybie USA (większa moc nadawania) DX8 w trybie EU. Odbiornik to Orange R920X DSMX - nowy wyjęty z pudełka.

Kiedy latałem bardzo blisko siebie (kilka, kilkanaście metrów w bok i w górę) na nadajniku DX7s (USA) miałem od zera (!!) do 6 kresek zasięgu w telemetrii, a w DX8 (EU) praktycznie cały czas zero kresek. W DX7s kreski i tak znikały do zera po oddaleniu się samolotu na ok 50 - 100 m (ciężko mi ocenić odległość), ale nie był zbyt daleko (szybownicy latają dalej ? ).
Na obydwu nadajnikach podczas Range testu na ziemi w odległości 30 kroków miałem pełen zasięg i pełną kontrolę nad sterami. Chociaż w DX8 (EU) musiałem skierować antenę nadajnika w górę - kiedy była w bok stery lekko szarpały.
Dziwne dla mnie jest to że w DX8 (EU) miałem zero kresek mimo iż latałem bardzo blisko siebie. Jednak podczas wszystkich lotów na obu nadajnikach, miałem pełną kontrolę nad samolotem żadnych przerw czy zakłóceń. 
Samolot to FunCub, odbiornik jest włożony do środka kadłuba, 1 antena jest ułożona wzdłuż kadłuba w kier silnika, druga zwisa luzem pionowo w dół (są prostopadle wobec siebie). 
Latam na lotnisku modelarskim, wokół tylko łąka i las, żadnych nadajników, budynków itp.
W dniach lotów akurat byłem sam - odpadają więc zakłócenia od innych modelarzy.

Czy u Was jest podobnie? Tzn czy macie te kilka kresek zasięgu na telemetrii po oddaleniu się samolotu? Ile macie kresek podczas lotów blisko siebie?

Orange R920X.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiorniki Orange w mojej ocenie nie cieszą się dobrą jakością miałem problem z 6 sztukami jak również inne osoby zgłaszały problemy z zasięgiem, zrywaniem linku.

Według producenta deklaruje on zasięg telemetrii dla RX920 v2 na poziomie 400m albo więcej, ale ile dokładnie nie podaje (telemetry 400m or more). W obu radiach masz czytniki kart i możliwość zapisywania parametrów telemetrii na karcie SD czy skorzystałeś z tego ?? Spektrum przy każdym oryginalnym odbiorniku podaje zasięg telemetrii (pełny lub skrócony). Dodatkowo każdy odbiornik telemetryczny informuje o jakości sygnału podając go w RSSI lub dbm co ułatwia kontrolę zasięgu. Z posiadanymi AR8010T oraz AR637T nie mam problemu z ikonką zasięgu. ile dokładnie mam kresek sprawdzę przy najbliższej okazji i poinformuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Damian, czytnika jeszcze nie używałem, przy okazji go użyję ale jeśli mam zero kresek to i tak wiadomo ze problem jest. Czyli jednak oryginalne odbiorniki są lepsze - chociaż jak dla mnie ich ceny np w Scorpio Polska są kosmiczne. Ale z 2 strony strach kupować teraz chińszczyznę - i chodzi mi oczywiście o zasięg a nie o wirusa.

Używam też oryginalnego odbiornika AR6200 ale w DSM2. W moim poprzednim radiu DX6i też miałem problemy z zasięgiem, nieraz zdarzały się przerwy w linkach, parę samolotów nawet rozwaliłem. Wtedy myślałem że to kwestia kabli, regli itp. Teraz widzę że chyba jednak to była wina Spektrum. Bo problem z linkami miałem w różnych samolotach.

Ogólnie to ciągle z nim jakiś problem - myślę czy nie przesiąść się na inny system  np Futaba, chociaż wiadomo - wiąże się to z wymianą kilku moich odbiorników, nadajników itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spektrum miało problem z DSM2 szczególnie gdy radio pracowało w tłoku innych nadajników dlatego w Europie ZAKAZANO DSM2.

Dzięki temu powstało wiele negatywnych opinii o tej firmie które inni powielają do dziś (przy okazji dziękuje pjk11 za kolejną negatywną opinie o DSM2). 

W obecnym systemie DSM-X problemów nie ma żadnych. Jestem właśnie po lotach i na odbiorniku AR637T odlatując prawie 500m nie stwierdziłem problemów z ikoną (spadł zasięg o 2 kreski MAX) Ale aby sprawdzić dokładnie to musiała by inna osoba skupić się na LCD.

Dane z telemetrii:

Z czujnika GPS

dane.jpg.19628c25116c489ed7c099afa5836558.jpg

 

Z odbiornika o stanie sygnału:

1407429221_zasig.jpg.71129d36a616f94c78b28e00ed0f240f.jpg

 

Co do Chińskich kopi odbiorników to najlepiej spisują się AR6210 z satelitą (zapewniają zasięg jak oryginał).

Jedyną ich wadą jest słabej jakości obudowa szczególnie przy wtyczkach od serw.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, qbapfmrc napisał:

ale jeśli mam zero kresek to i tak wiadomo ze problem jest

Niekoniecznie. Niektóre odbiorniki np. AR636A posiadają telemetrie krótko zasięgową "Low range" do przesyłania danych głównie z wbudowanych funkcji (AR636 przesyła ustawione czułości systemu AS3X) i tu wskaźnik w radiu po oddaleniu się modelu o niecałe 100m znika całkowicie. Mimo to odbiornik jest pełno zasięgowy i odlatywałem na nim 1,5km (na FPV) i link był dalej stabilny i bez żadnych problemów sterowałem modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Damian a co myślisz o tych? Wiem że AR410 jest 4-kanałowy ale ja większości samolotów używam właśnie 4 kanałów. Oba mają pełny zasięg.

https://www.scorpio-polska.pl/katalog/spektrum/spektrum-dsm-x-odbiornik-6ch-micro-ar610-p31254.html

https://www.scorpio-polska.pl/katalog/spektrum/spektrum-odbiornik-ar410-4ch-sport-p59327.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nowe odbiorniki DSM-X zachowują idealny zasięg, nie znam nikogo komu model spadł z powodu zasięgu. W dodatku nowe AR410, AR620 posiadają wbudowane anteny. Czytałem same pozytywne opinie o tych odbiornikach i w krótce zamierzam sam je przetestować.

Szukaj używek na portalach można nabyć je w niskich cenach.

A podrobiony można łatwo odróżnić od oryginału.

Nowych odbiorników chińczyk nie sklonuje bo każdy posiada unikalny nr. seryjny i trzeba odbiornik zarejestrować aby mieć dostęp do najnowszych aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.