Skocz do zawartości

Spektrum DX6i wymiana wtyczki do anteny


qbapfmrc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio miałem problem z zasięgiem w moim Spektrum DX6i. Wydaje mi się ze jest to spowodowane uszkodzoną anteną - załączam zdjęcie. W miejscu "zgięcia" obudowy anteny widać że kabelek jest przetarty i widać trochę ekranowanie. Kupiłem na Aliexpres nową całą antenę ale przyszła bez wtyczki którą się podłącza do płytki drukowanej w aparaturze. Czy jest jakaś szansa na przełożenie samej wtyczki do nowej anteny? Jest ona bardzo mała i ciężko jest zdjąć taką wtyczkę z mojej starej anteny. Mógłbym też ewentualnie przeciąć kabelki z obu anten i je przelutować ale one tez są za cienkie aby je lutować. 

Czy ktoś z Was próbować przekładać te wtyczki? Tak w ogóle czy tak małe przetarcia mogą mieć wpływ na zakłócenia? Testowałem z 2 różnymi odbiornikami.

Z góry dzieki za wszelkie sugestie.

20200104_225853 (2).jpg

20200104_225823 (2).jpg

20200104_225646 (2).jpg

20200104_225053 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Samej wtyczki nie przełożysz. Samo zdemontowanie jest raczej niemożliwe bez uszczerbku dla samej wtyczki. Jak się nie obawiasz, to można kupić same wtyczki, ale one są zaciskane i trzeba mieć specjalne zaciskarki do tego. Raczej odpuść wymianę samej wtyczki. Lepiej kup nową na polskim portalu - nie kosztują majątku, chyba że chcesz oryginalną, to trochę więcej. Strata modelu będzie kosztować więcej niż nowa antena.

Z jakimkolwiek uszkodzeniem anten i wogole czegokolwiek jak już zauważyłeś lepiej nie latać ze względów bezpieczeństwa. Nawet niewielki model może zrobić krzywdę, a po co kusić :).

 

Kiedyś przerabiałem chinski odbiornik spektrum i domontowałem gniazdko mikroFi (czy jakos tak się to nazywa) ale trzeba było najpierw "sete strzelić" żeby się ręce nie trzęsły ;) - takie to wszystko małe.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz kupować nowej anteny możesz dolutować nową antenkę bezpośrednio do płytki w nadajniku w miejscu gdzie jest wlutowane gniazdo.

Wcześniej gdy nie było tych gniazdek i wtyczek  przewody były lutowane bezpośrednio do płytek zarówno w Rx jak i Tx.

Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie i szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku zapewne siedzi takie coś,
227dada33ac1da9d421ec678efaca801.jpg
nie wiem czy warto ryzykować uszkodzeniem nadajnika przy próbie lutowania. Można też przerobić i wstawić takie złącze
2a5b786158d12d07048e17904e96605a.jpg
I można zakładać różne anteny, które kosztują kilka pln.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź do jakiegoś zakładu komputerowego i poproś o jakiś spalony router, Będziesz miał w środku zazwyczaj (ostatnio) dwie anteny z przewodami i często z wtykami (Pigtail). Gniazdo od tych anten (z przewodem i pigtailem) wymontuj z routera i przymocuj do nadajnika. Prosta robota dla modelarza. Będziesz miał o wiele lepiej rozwiązane montowanie anteny. Przewód nigdy się nie ukręci a same anteny będziesz mógł zmieniać, np. na anteny z zyskiem 2, 3 lub 5dBi (z routerów). W zakładach powinni mieć zepsute routey. Są marki, które często się psują. Nie wymienię jakich marek. Nie będę im robił reklamy. Nie polecam żadnych lutowań (jeśli się nie ma wprawy i odpowiednich lutownic). Przerabiałem już tak nadajniki kilku kolegom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady, coś wymyślę, chyba najlepsze rozwiązanie dla mnie to rzeczywiście przeróbka na taką antenę jak napisał dimmus albo po prostu kupię nową i tyle. Przeróbka z routera to też dobry pomysł. Ale czy przy innych antenach sygnał (siła) będzie ok? Nie znam się za bardzo na sprawach elektroniki. 

Zastanawiam się też czy tak lekkie przetarcia kabelka mogą być przyczyną spadku siły sygnału? A może przyczyna leży gdzie indziej? No tak ale bez wymiany anteny się raczej tego nie dowiem. Zacznę więc od niej. Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, kupiłem nową antenę i wymieniłem, niestety problem się nie rozwiązał. Zrobiłem w domu test zasięgu korzystając z opcji w aparaturze ograniczającej zasięg (aparatura podczas testu była w innym pokoju niż testowane samoloty), stery nie reagowały w ogóle. Diody na odbiornikach przestawały się świecić. W trybie "normalnym" stery reagowały prawidłowo, diody się świeciły. Przyczyna musi więc leżeć niestety gdzie indziej niż w antenie... chyba czeka mnie wymiana aparatury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj test zasięgu na dworze, w mieszkaniu przez ścianę może nie być miarodajne. Nie w każdym nadajniku jest opcja zwiększenia mocy nadajnika, w moim nie było (co prawda dx8, ale są filmiki pokazujące że też można). Ewentualnie sprawdź anteny w odbiorniku. Czasami w obudowie wyglądają na ok, a jak otworzysz odbiornik, to trzymają się "na włosku".

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też myślałem o tym żeby sprawdzić na dworze i tak zrobię ale jeśli w odległości kilku m  nie ma zasięgu to co dopiero podczas lotu gdy samolot jest oddalony np na 100-200 m? Wiem jednak ze w mieszkaniu w bloku mogą być silne zakłócenia - więc na dworze też sprawdzę. 

Co do zwiększenia mocy to wiem i mam taką opcję, jeszcze jej nie włączałem, bo chciałem żeby po wymianie anteny działo bez zwiększania mocy. Jeśli zwiększę moc to być może latać będę mógł ale nadajnik nadal będzie uszkodzony-przed usterką latałem bez jej zwiększania.

A czy jest ewentualnie możliwość wymiany modułu nadawczego? To chyba wiąże się z wymianą całej elektroniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana modułu nie wymaga wymiany całej elektroniki. Moduł nazywa się "X1TX0" i jest włożony w płytkę w gniazdo stykowe i przykręcony jedną śrubką.

Pytanie czy w PL dostaniesz go pewnie będzie ciężko i nieopłacalnie w razie czego zapytaj w Scorpio Polska. Patrząc po cenach używanych DX6i wymień radio na sprawne używane a to zostaw na np. części lub symulator.

 

 

Spektrum-DX6i-signal-board-Good-Condition-RF-board.jpg

 

12 godzin temu, dimmus napisał:

Nie w każdym nadajniku jest opcja zwiększenia mocy nadajnika, w moim nie było

 

Nowsze radia mają blokadę mocy w FIRMWARE nadajnika i nie zmienimy jej w prosty sposób DX6i było chyba jedynym radiem w którym była taka możliwość bez modyfikacji.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przetestowałem na jeszcze innych odbiornikach i na wyższej mocy B-USA 247 ale bez zmian. Pozostaje więc kupić jakąś używaną apkę być może wezmę jakiś wyższy model - byleby pracował na DSM2 tak jak mój DX6i.  Pozostaje jeszcze ewentualnie test na dworze, ale moim zdaniem na 90% to raczej nie jest kwestia testowania w mieszkaniu.

Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, qbapfmrc napisał:

Pozostaje więc kupić jakąś używaną apkę być może wezmę jakiś wyższy model - byleby pracował na DSM2 tak jak mój DX6i.

 

W takim razie wyboru nie masz dużego DX7 oraz DX8 pierwsze wersje. Wszystkie nowe nadajniki (Europejskie) obsługują jedynie odbiorniki DSM-X oraz moduł telemetrii TM-1000 w DSM-2, DSM-X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.