Skocz do zawartości

Skalowanie MX2 z 2200 mm na 2500 mm


Hotpoint
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zima za pasem ?, więc powoli rozglądam się za czymś do dłubania w długie wieczory.

Wpadł mi w oko MX2 z tego linku http://rcplans.ru/mx-2-2200/

Wstępny plan to przeskalować go do 2500 mm pod silnik DLE 85.

I teraz pytanie: co z grubością materiału? Zostać przy oryginalnych grubościach czy dać oczko grubsze, bo po przeskalowaniu wychodzi mi np. sklejka 3.5 mm. Co z pokryciem? W oryginale balsa 2 mm. Zostawić czy dać 2.5 mm.

Itd. z listwami sosnowymi i całą resztą.

Będę wdzięczny za podpowiedzi, żeby nie rozleciało się to w powietrzu i jakoś latało. 

Pozdrawiam

A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model jeden z forumowiczów przeskalował tylko że w drugą stronę , jak mnie pamięć nie myli to pomniejszył go do 1800mm.

Ale czy poleciał? tego chyba nie było na forum.

Model tego mx-a w oryginale, lata chyba w Kętach , bardzo ładnie wygląda ale za lekki to on z tego co pamiętam to on nie był.

Też się do niego przymierzałem ale nie miałem w pobliżu dostępu do lasera o takim polu roboczym jakie jest potrzebne , ostatecznie za radą kolegów zdecydowałem się na gotowy wycięty zestaw i to była dobra decyzja bo cięcie z materiałem wyszło mi taniej niż sam materiał na model z rosyjskiej strony.

Ja się tam nie znam ale jak nawet materiałów nie przeskalujesz to model z standardowymi grubościami sklejki wyjdzie za ciężki , bo jak mnie pamięć nie myli to ten model w wersji 2,2m waży ponad 8kg, jak go powiększysz i zastosujesz grubszą sklejkę itp to wyjdzie cegła.

Wiem że autor mojego modelu skończył nowy projekt i tylko czeka na wycięcie prototypu , model 2,4m czy może nawet z hakiem tego dokładnie nie wiem , ale szacowana waga to około 8kg, może warto się zainteresować tym projektem bo na pewno będzie dobrze latał, a o możliwości zamówienia gotowej maski i kabiny nawet nie wspominam, może ktoś lubi ja nie specjalnie lubię robić laminaty dlatego możliwość zamówienia takich dodatków mnie osobiście cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, enter1978 napisał:

model 2,4m czy może nawet z hakiem tego dokładnie nie wiem , ale szacowana waga to około 8kg

Nie chce mi sie wierzyć że model o takiej rozpiętości będzie tyle ważył...Tyle waża modele o rozpiętościach rzędu 2,2m i z silnikami 50cm .2,4 m ,silnik pewnie koło 85cm i waga ok.8kg to raczej jakaś fantazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten MX jest dla mnie idealny ponieważ jest pełny model w 3D. Park maszynowy mam własny ( laser, frezarka, druk 3d i inne ) więc nie bardzo żebym gdzieś zlecał cięcie tym bardziej, że lubię czasem pogrzebać w cadzie 3d.

... więc może więcej ażurów i węgla i coś z tego będzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hotpoint napisał:

Park maszynowy mam własny

 

12 godzin temu, Hotpoint napisał:

lubię czasem pogrzebać w cadzie 3d

 

To wiele zmienia i wszystko tłumaczy:)

Chętnie będę oglądał relację jeśli taka będzie .

 

12 godzin temu, piotr28 napisał:

Nie chce mi sie wierzyć że model o takiej rozpiętości będzie tyle ważył...Tyle waża modele o rozpiętościach rzędu 2,2m i z silnikami 50cm .2,4 m ,silnik pewnie koło 85cm i waga ok.8kg to raczej jakaś fantazja.

Piotr jak najbardziej masz rację i wszystko by się zgadzało , ale jednak trzeba brać pod uwagę sytuację gdy zaczynałem budować model to niektórzy forumowicze turlali się ze śmiechu jak napisałem że model 2,2m ma ważyć do lotu 6,8kg.

Fakt lekko przekroczyłem te 6,8kg do lotu ale mam w modelu spore akumulatory i cały ogon był wykonany z twardej ciężkiej balsy, i ostatecznie warzył 7,2kg do lotu , ogólnie nie walczyłem ani trochę z masą modelu a gdybym się postarał chociaż troszkę to bez problemu osiągnął bym wagę poniżej 7kg.

Zabierając się za nowy model już miałem na uwadze wagę i trochę się starałem walczyć z masą , plan jest taki że model 2,2m ma warzyć 7kg z tłumikiem kanister , a jak wyjdzie zobaczymy model stoi prawie skończony ale jeszcze nie warzony.

Nowy projekt 2,4m szacunkowo ma ważyć 8 - 8,5kg , przewidziany pod silnik 60-70ccm , tyle słyszałem a jak wyjdzie pewnie chłopaki się pochwalą , ale nie ma powodu aby nie wierzyć w szacowaną wagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie kibicuję żeby sie udało,mimo wszystko i tak uważam że to bedzie niezwykle trudne osiągnąć taką wagę.Model można odchudzać ale jest granica zdrowego rozsądku.Pierwsza sprawa to wytrzymałość,w końcu coś może nie wytrzymać ostrego latania bo konstruktor odchudził to i owo a druga,to jasne można zastosować włókno węglowe,kosmiczne technologie z NASA,tylko kto wtedy kupi taki model?Nie o to w tym chodzi.

Mimo wszystko trzymam kciuki za powodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2020 o 16:24, Hotpoint napisał:

Zima za pasem ?, więc powoli rozglądam się za czymś do dłubania w długie wieczory.

Wpadł mi w oko MX2 z tego linku http://rcplans.ru/mx-2-2200/

Wstępny plan to przeskalować go do 2500 mm pod silnik DLE 85.

 

 

Może będzie pomocne, jeśli nie poproś Moda o usunięcie wpisu.

Przeskalowywanie dla mnie osobiście to zmora. Można zrobić globalnie, ale oprócz osiągnięcia pożądanych wymiarów zewnętrznych "sypie się" cała reszta.

Można robić tylko konkretne wymiary, a resztę zostawić bez zmian. Np. tak 

373677351_Zrzutekranu2020-08-15o09_55_55.thumb.png.9377398f75bc110e7da40ca2d058cb3b.png

 

Tu na czerwono zmienione tylko niektóre wymiary. Ale to bardzo czasochłonne.

 

Czasem lepiej narysować od nowa.

 

Ale konkretnie:

W dniu 13.08.2020 o 16:24, Hotpoint napisał:

 

I teraz pytanie: co z grubością materiału? Zostać przy oryginalnych grubościach czy dać oczko grubsze, bo po przeskalowaniu wychodzi mi np. sklejka 3.5 mm. Co z pokryciem? W oryginale balsa 2 mm. Zostawić czy dać 2.5 mm.

Itd. z listwami sosnowymi i całą resztą.

 

Ja osobiście pozostałbym oryginalnych grubościach, nie powiększasz wymiarów znacznie, czyli  przy sklejce 3 mm, wymiar listew też pozostawiłbym jak w oryginalnym projekcie. Można zmienić sosnę na profile węglowe.

Pokrycie też można zostawić.

W dniu 13.08.2020 o 23:39, Hotpoint napisał:

 

... więc może więcej ażurów i węgla i coś z tego będzie.

 

Odnośnie ażurów. Projekt oryginalny ma wykonane niektóre ażury niezgodnie ze sztuką.

384518232_Zrzutekranu2020-08-15o09_38_22.thumb.png.f15aea45c270e2d52b61dae73ea81570.png

 

Nie powinno się tak robić, to co zaznaczone w okręgach, to miejsca koncentracji naprężeń i szybkich potencjalnych pęknięć ze względu na mały przekrój i karb od rowka pod listwę.

Lepiej robić tak jak na czerwono.

 

Ale tak jak napisałem, lepiej zaprojektować coś od nowa, zwłaszcza gdy tak jak tutaj skrzydło nie jest skomplikowane.

Tutaj przeprojektowane skrzydło do Mustanga - powód zmiana profilu.

https://pfmrc.eu/topic/84268-61-p-51d-mustang/page/2/

 

1376496547_Zrzutekranu2020-08-15o09_33_46.thumb.png.968c90a70af2b912c9be4976b74a67d7.png

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej procentowe zaleznosci wzrostu wielkosci przekrojow (nie wymiarow liniowych!) elementow (os pionowa) od powiekszenia wymiarow liniowych modelu (os pozioma). Jesli powiekszenie jest niewielkie, wowczas jak napisal Jarek, przeskalowanie wielkosci przekrojow mozna sobie darowac.

 

Pochodzenie wykresu z niemieckojezycznej ksiazki modelarskiej. Zeskanowalem juz dawno, ale niestety, tytulu juz nie pamietam. Jak kto bedzie koniecznie chcial, moge poszukac.

przeskalowanie.jpg

 

Takze calkowicie zgadzam sie z Jarkiem, ze przeskalowanie istniejacych konstrukcji to dosyc niewdzieczna robota. Zrobienie tego prawidlowo kosztuje tyle czasu, co zaprojektowanie modelu od podstaw. A moze nawet wiecej, jesli przeznaczony do przeskalowania model wykazuje jakies bledy konstrukcyjne, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Czesto jest tak, ze cos nie pasuje, poprawiasz i okazuje sie, ze poprawka pociaga za soba koniecznosc dalszych zmian, z czego szybko moze zrobic sie cala lawina poprawek i zmian.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.

Powiększenie to raptem 15%, więc też obstawiam zostanie przy oryginalny grubościach materiału.

Z tą robotą to bym nie przesadzał. Poprawię zamki, sprawdzę ażury i poleci na laser. 

W końcu zrobienie modelu to nie lot na Marsa ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.