Skocz do zawartości

jakie oprzyrzadowanie do silnika


celnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio przymierzam sie do zakupu silnika os max 25 do wicherka. Tylko za bardzo nie wiem co od razu do tego kupic. Jakie paliwo? Prosze o polecenie jakiego paliwa trzeba uzywac(firmy), jakie plyny do tego paliwa dodawac? Czy kupic od razu swiece? I jakie akcesoria do tego silnika bardzo potrzebne, niekoniecznie potrzebne. Dlaczego?

Po prostu jak dostane silnik co i jak zrobic? Odpalanie te sprawy. Ustawianie obrotow. Takie praktyczne porady z doswiadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

będę zgryźliwy na ile się da.............. albo i nie...

istniej taka funkcja jak "szukaj "

a gdybys ruszył masą szarą noszoną pod czaszka to niezadawał byś pytań w stylu

Prosze o polecenie jakiego paliwa trzeba uzywac(firmy), jakie plyny do tego paliwa dodawac?

 

ja uzywam paliwa lukoil, shell i czasem bp a dodaje płynu do spryskiwaczy ..innych plynów niedodaję do pojazdu ............. nie weźmiesz przecież paliwa do samozapłonowych silników na eterze do silnika żarowego ....... benzyny tez nie ,

pozatym w gorzowei jest prężna grupa modelarzy -latają na wałach nad wartą .......między innym że tak powiem

edit uzupełnij profil nim upomną Cię moderatorzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie na forum nie ma takich informacji. Podawane sa szczatkowe informacje. Chciałem dzieki jednemu postowi scalic wiedze dla poczatkujacych w silnikach zarowych. Jednak byłem pewny takiej odpowiedz przez jakiegos uzytkownika(to norma).

Forum ma na celu pomoc, podzielenie sie doswiadczeniami, a nie szczeniackim odzywkom (sorry ale tak widze sie ostatnio tutaj dzieje).

Jeżeli chodzi o modelarzy z gorzowa to prawie nie istnieja. A teraz to juz nie wiem czy wogole ktos sie powaznie tym zajmuje. Moze ktos prywatnie, bez zrzeszenia.

A o co chodzi zebym uzupełnił profil. Co mi brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paliwo modeltechnics 20%castor, lub to z 5%nitro, moze byc tez arcticglow 1-5%nitro 20%rycyny, nastik ma je chyba, dobre paliwa. Swiece ciepla lub goraca - modeltechnics 7-8 do tego zarke. od razu mozna kupic panel, rozrusznik, pompke, zelke 12v, ale to jak sie sporo lata i jezdzi na lotnisko samochodem. Jak tego nie przewidujesz to na poczatek rekawica i strzykawka 50cm3 lub wieksza?

 

szczerze, to mysle ze szybciej bym znalazl te informacje na forum niz je teraz pisalem

 

zacznij troche latac to sam bedziesz wiedzial co sie przydaje a co nie, jakie paliwo, swiece

Nikt Cie nie nauczy lepiej regulacji jak przeczytasz instrukcje i zaczniesz go ustawiac, samemu obserwowac reakcje i wyciagac wnioski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze latwiej jest napisac Wam obelge niz pare tresciwych informacji

w sumie to kolega ma trochę racji, a opcja szukaj , którą tak na tym forum ludzie zachwalają i zalecają, jest mocno ograniczona, a poza tym trzeba wiedzieć co wpisać, a i tak rzadko znajdzie to czego się chce, i właśnie stąd biorą się prośby tego typu do ludzi, którzy są w temacie forum na bieżąco i widzą co się przewija. Spójrzmy prawdzie w oczy - raczej nie jest to baza danych Oracle'a (chyba że się mylę :P)

posypią się na mnie gromy ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posypią się na mnie gromy ? :roll:
nie nie posypia :wink: Mimo mojego nazwiska :P Napisałem tak dlatego że kolega ma totalne zero wiedzy i na pewno nie zrobił nic by choć trochę zagłębić się w temat.
jakie plyny do tego paliwa dodawac? Czy kupic od razu swiece?
takie pytania dla przykładu... Pewnie że łatwiej jest założyć temat i pisać jakim to się jest skrzywdzonym przez starszych doświadczonych kolegów. Jak by tego forum nie było to co wtedy ? modelarstwo upada? Pokaż trochę zainteresowania i chęci to tyle samo dostaniesz, a nie wpadasz i myślisz że jak zwykle wszystko podane zostanie na tacy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz od pewnego czasu rozgladalem sie w tym temacie co dokupic do silnika. Jednak sa rozne paliwa, jakies oleje nie oleje afterrun oile, nitrometany, rycynowe, syntetyczne. Różne świece (ok swiece to wiadomo jaka kupic bo sa rekomendowane), ale juz paliwa i dodatki nie. Paliwa tez sa rozne rozne zawartosci poszczegolnych skladnikow, moze silnik musi miec czegos tam wiecej ale nie za duzo tego.

Sprawa wiec nie przedstawia sie tak prosto.

Jezeli ktos tak uprzejmy to moze podac ze strony modele.sklep.pl co by od razu dokupil do tego silnika (linki)

Dzieki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz instrukcję dla silnika ST, ale główne rzeczy są podobne. OS się nawet łatwiej reguluje niż ST.

http://www.wimarex.toya.net.pl/silniki/supertigre.htm

 

Co do paliwa- w zasadzie jest jeden rodzaj paliwa do silników żarowych, tzn. alkohol metylowy i olej , oleju jest od 19 do 25%. Olej może być syntetyczny, rycynowy bądź mieszanką obu, i taką mieszankę bym polecał, choć producent silnika wyraźnie podaje jakie ma być paliwo.

Jedynym w zasadzie dodatkiem jest nitrometan. W ilości do 5% ułatwia tylko regulację silnika, powyżej zwiększa moc silnika. Dla Twoich potrzeb, możesz używać paliwa z 5-10% zawartością nitrometanu, większej mocy nie potrzebujesz a silnik będzie miał większą żywotność. W handlu jest wiele paliw, do samolotów śmigłowców i samochodów, możesz kupić takie do samolotów, zwłaszcza że są najtańsze- heli i autka mają większe wymagania, bo słabsze chłodzenie i wymagają staranniejszej regulacji.

 

Do tankowania początkowo wystarczy że zrobisz sobie z 1l opakowania po oleju samochodowym butlę, wstaw w korek rurkę taką jaką się montuje w zbiorniczkach paliwa. I tym się całkiem nieźle tankuje, ale słabo się wytankowywuje. Można też nabyć takie butelki, używają ich samochodziarze.

 

Do świecy żarowej trzeba mieć tzw. żarkę, czyli zintegrowany akumulatorek 1,2V z oprawką na świece. W komplecie powinna być jeszcze ładowarka sieciowa. Można używać też fajek i specjalnych zasilaczy podłączanych pod 12v aku, ale to wg mnie niepotrzebne przy małych silnikach.

 

Bardzo ważnym elementem jest osłona palców- polecam grubą skórzaną rękawicę spawalniczą. Kupujesz komplet czyli dwie, prawą zakładasz na rękę a lewą podkładzasz pod kolano żeby nie ubrudzić się od trawy. Możesz nabyć rozrusznik, ale wtedy trzeba już mieć auto żeby to wszystko wozić. OS praktycznie pali od kopa , zresztą rozrusznikiem jak się nie ma wprawy można silnik zniszczyć zwłaszcza mały. Jedna uwaga- rękawica jest po to, że silnik jak zalany kopie (a jak nie jest zalany bądź prawie zalany, nie odpali), ale kopie nie wtedy gdy przerzucasz śmigło, ale gdy ustawiasz śmigło do pozycji- i dlatego takie to bolesne, że niespodziewane.

 

Jeszcze jakiś klucz do śmigła, mały śrubokręt płaski do regulacji składu mieszanki na wolnych obrotach, i klucz do świec- zdaje się ze 8 albo 3/8. Klucz warto kupić modelarski, jest wygodny i mały.

 

Śmigło przykręcasz b. mocno, i po uruchomieniu silnika szybko przechodzisz za model. W płaszczyźnie tarczy śmigła i przed nią nie powinno być nikogo. Ogon modelu możesz przywiązać do śrubokreta wbitego w ziemię, żeby model nie pojechał sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utopia - odpowiadajac na Temat ktory poruszyl Celnik zuzyles tyle czasu, ze gdybys byl dobrym kolega to dalbys rade odpisac na wszystkie jego pytania -bez problemu i to w tym samym czasie .....ewentualnie w trzy sekundy mogles wskazac "droge" gdzie ma te informacje znalezc ...

a te zgryzliwe porady "samochodowe" wprowadzajace w blad ...nie na miejscu ...juz chcialem dolac spryskiwacza do szyb zeby moje motory lepiej poooszly ...

 

Na wszelki wypadek pisze ile mam lat, gdybys chcial sie do mnie "przyczepic"...albo poszukaj ...gdzies na Forum jest "zapisane"...

 

Brawo Slawek +Tikicaca+ Bartosz + Konrad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Czupala, tu stanę po stronie utopia, przeczytaj sobie pierwszy post.... Jak by celnik, pokazał choć odrobinę chęci to O.K no ale wybacz ... Rok czasu czytałem forum żeby się odważyć napisać cokolwiek, czytałem, czytałem i jeszcze raz czytałem, bałem się zadać głupie pytanie. celnik, nie musi wiedzieć wszystkiego , nie wszystko znajdzie, ale mógł by najpierw "liznąć" podstawowej wiedzy żeby wiedział chociaż o co pyta. Takie jest moje zdanie, nie dziwie się sarkastycznej odpowiedzi kolegi utopia,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Czupala, widzisz - ja stykam sie z młodymi ludźmi w pracy i niestety widzę że to już staje sie normą - nie wiem nie umiem nie potrafię ... stoi taki trzyma rece w kieszeniach( że mu "mały" paznokci nieobgryzł to prawie cud :devil: ) i za przeproszeniem "pali głupa" w nadziei że ktoś sie podda i zrobi to za niego .

odwracam sytuację - zamiast próbowac naskoczyc na mnie co zdecydowanie po mnie jak po kaczorynce spływa w tym samym czasie mogłeś wyszukać modelarzy z gorzowa i podac na tacy .... bez sosu bo by zemdliło ......

 

nie gniewaj się ( albo tak -jesli lubisz jak Tobie cisnienie skacze ) ale w ten sposób wychowuje sie inwalidów życiowych którzy obrażą się na cały świat gdy nie dostaną natychmiast do rączki tego czego żądają ...

niebardzo rozumiem tekstu

Na wszelki wypadek pisze ile mam lat
lat można mieć i 200 a rozumku mniej niż 5 latek i nie jest to przytyk do Twojej osoby gdy ja zaczynałem przygode z modelarstwem miałem połowę wieku załozyciela tematu , nie było internetu , nie było na kogo strzelić focha a strzał to można było załapać w czuprynę za głupie pomysły od nauczyciela albo instruktora w modelarni . I bez takiej pomocy to ja teraz powinienem po drzewach skakać i banany prostować :devil:

Jakoś z chłopków którzy wtedy startowali w modelarni ze mną i wytrwali w tamtych czasach teraz nikt biedy nie klepie , za pracą nie goni po świecie ..

pamiętam jak dziś słowa tych co przychodzili na swoje pierwsze i zarazem ostatnie zajęcia :

mamy wycinac i kleić jakies jaskółki? po co jak można sobie kupić w "harcówce"... raczej nie chcesz wiedziec co ci ludzie robią dziś ....

Zadnej pasji nie da rady realizowac na siłę ! choćbys kładł chłopie miliony z takim podejsciem to niewychowasz modelarza / rzemieślnika ........ no dobra wojskową służbę zasadniczą zlikwidowali to o prawdziwych facetach gadkę sobie odpuszczę....

ale mowę walnąłem ... zaraz pewnie dostanę kontre :devil:

I to co napisałem ma przeniesienie na całą pładszczyznę życia i ludzi z którymi sie stykamy . Pomyśl ile razy sie ktoś z Tobą umawiał i niedotarł albo niedotrzymał słowa ?

bo nie ma w narodzie obywatelskiej odwagi , nie ma poczucia własnej wartosci

jest wszędobylska papka , bylejakość i tumiwisizm

 

 

 

..... skad ja znam takie trudne słowa ? polecam się :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej co tu sie porobilo. Miał byc zwykly post a to uroslo do wielkiej polemiki, zderzającej dwa rozne pokolenia (jak to wyraza utopia). Moze na poczatek przeprosze ze wogole sie zapytalem. Moze faktycznie jest troche mojej winy ze nie napisalem co juz wiem na ten temat a co nie. I faktycznie przyznaje sie, źle zrobilem.

Ale z drugiej strony nie mozna doprowadzac do takiej sytuacji jaka tu zaistniała, że zamiast jak dobrze powiedział

odpowiadajac na Temat ktory poruszyl Celnik zuzyles tyle czasu, ze gdybys byl dobrym kolega to dalbys rade odpisac na wszystkie jego pytania -bez problemu i to w tym samym czasie

Lepiej tego bym nie ujal. Jeszcze raz powtorze forum jest społecznoscia skupiajaca akurat w tym wypadku modelarzy, ktorzy dziela sie wzajemnie wiedza nie tylko dla swoich korzyści lecz rowniez innych. Wiedzac ze jak ja pomoge nastepnym razem pomoga i mnie.

Wywód utopia generalnie nie do pominięcia. Wrecz wykład, skierowany na to że wszyscy sa tacy sami(chodzi o moje pokolenie). Przeciez nie mozna wszystkich mierzyc jedną miarą. Niestety tutaj wszyscy tutaj porozumiewamy sie za pomoca ciągów znaków, nie wiedzac jak i kto oraz z jaka intencja mowi. Dlatego trzeba zakladac, że kazdy ma dobre intencje, a nie lenistwo badz nie umiejetnosc skorzystania z funkcji szukaj. Wiedząc z badan ze 95% informacji w internecie to bzdury ciezko wyłuskac te 5%.

 

A wracajac do silników ma moze ktos os maxa i instrukcje do niego? Np 10 lub 15 jesli moze wrzucic na neta.

 

Utopia dasz jakies namiary do gorzowskich modelarzy?

 

A klips moze byc taki? http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=514

Do tego podlacze sobie zwykly akumulatorek jak do aparatów i innych rzeczy (paluszek). Czy lepiej dolozyc do tego? http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=5722

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wez lepiej klips z aku i ladowarka. Do samego klipsa najlepiej aku 2V, zasilanie z panelu, albo ostatecznie parowe R20, albo kilka mniejszych rownolegle. Ale wychodze z zalozenia ze lepiej odpuscic sobie druciarstwo, dac pare grosza wiecej i kupic cos co sie nie bedzie potem mscilo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.