Jump to content

Wyważarka śmigieł


dimmus
 Share

Recommended Posts

Mam taką wyważarkę
9d44a5856132b034c7beac96d5bb64bb.jpg
Do małych śmigieł jest ok. Z dużym już jest problem, bo się nie mieszczą. Rozpatruje 2 opcje, albo dorobić stelaż do tej wyważarki żeby śmigło mogło się wewnątrz całe obrócić, albo zakup wyważarki jak z pierwszego postu.
Pierwsza opcja jest ok, ale siła magnesów może być niewystarczająca do większego śmigła. Dostałem od kolegi takie
1d26d3d655dc92579feadbff2cea33b6.jpg
I się utrzymuje, ale trzeba uważać, do przy lekkim ruszeniu śmigłem wypada.
Druga opcja to zakup wyważarki z pierwszego postu. Już dawniej na takie patrzyłem. Przy cenie 50 PLN za wyważarkę, nie chce mi się budować stelażu pod tą którą mam, ale z drugiej strony wydać 50 na bubel, to wolę kupić skrzynkę piwa. Stąd moje pytanie czy ktoś taką ma.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Ten typ wyważarki jest fajny, bo można na nim wyważyć od razy cały układ śmigło/kołpak.

Ta konkretna, do której link podałeś, to cuś z aliexpress - i tu moje jedyne zastrzeżenie; nie wiem jak sobie chińscy kopiści poradzili ;)

Oryginały Du-bro cieszą się bardzo dobrą opinią, z tym, że są dosyć drogie (100 - 150 zł).

I to jest już na tyle dużo pieniążków, że wziąłem i zaprojektowałem wzorowaną na niej wyważarkę do wydrukowania na drukarce 3d:   

I sprawdza się bardzo dobrze.

Podejrzewam, że ta chińska podróbka będzie co najmniej tak samo dobrze sprawować, więc jeśli nie masz możliwości wydrukowania, nie ma się co zastanawiać.

 

Edyta:

@dimmus Nawet znacznie większe śmigła możesz wyważyć na tej wyważarce magnetycznej, którą już masz. Przecież nie musi ono wykonać pełnego obrotu...

Jedynym ograniczeniem przy dwułopatowych jest ciężar (żeby magnesy je utrzymały) i średnica części centralnej, przez którą przechodzi piasta.

Ale i tak polecam zakup tego klona Du-bro: możliwość wyważania śmigieł 3 i więcej łopatowych i wyważania śmigła razem z kołpakiem bardzo się przydaje.

Edited by poharatek
Link to comment
Share on other sites

No właśnie kolega który mnie uczył, mówił żeby nie traktować śmigła przy wywazaniu jako pręta, tylko jak pełne koło. Dokładać ciężaru w górnym punkcie gdy śmigło się zatrzyma. Faktycznie to śmigło zatrzymuje się nie z lopatami pionowo, a jakieś 20 stopni odchyłu. Małe śmigła gdzie szlifuje się łopatę albo dokleja kawałek taśmy wyrażam tylko do poziomu, a przy dużym śmigle gdzie wiercę otwór na ciężarki już łatwiej gdy śmigło może wykonać pełny obrót. Na razie "obracam" wyważarkę, ale jest to kłopotliwe.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Widziałem gdzieś fajny film na youtubie tłumaczący to zjawisko. Oprócz wyważania na łopatach, dokładał tez masę po bokach przy miejscu mocowania tak, że absolutnie w każdej pozycji zatrzymane śmigło stało w miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Ja dorzuce pewien drobiazg na temat wywazarek. Mianowicie wyglada na to, ze niektore z nich, dostepne w handlu, wykonane sa niezbyt dokladnie. Ja kiedys trafilem na taka w hk, produkcji chinskiej, pieknie wyfrezowana z aluminium (nawet nie byla zbyt tania), ale niestety, otwor w stozkach nie byl wykonany centrycznie, w wyniku czego smiglo nie obracalo sie w jednej plaszczyznie. Odchylka byla spora, co powodowalo pewne niedokladnosci w wywazeniu. Tym samym ten wazny element wywazarki nadawal sie jedynie do smietnika. Owszem, po reklamacji przyslano mi nowe stozki, ale te takze byly do kitu.

 

Zwracajcie na to uwage. Stozki powinny "siedziec" na osi idealnie centrycznie. Moim zdaniem jest to bardziej istotne, anizeli magnetyczne, a wiec pozbawione tarcia lozyskowanie osi. Cala reszta, a wiec rodzaj lozyskowania osi i wielkosc stojaka to juz tylko kwestia upodoban i potrzeb.

  • Dzięki 1
Link to comment
Share on other sites

Ja żeby sprawdzić wyważarkę, najpierw wyrażam śmigło, potem obracam śmigło stronami (tył-przód), potem obracam oś na śmigle i tak samo w 2 strony. Ta którą mam teraz wyważa przyzwoicie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.