Skocz do zawartości

FC do hexy + 2-3 serwa


Granacik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

jaki byście polecili mi tani i dobry FC do hexy z możliwością podłączenia jeszcze przynajmniej 2 serw? Z funkcji dodatkowych mile widziane OSD i ze 4 uarty.

Niemal idealnie wpisuje się w te wymagania Matek F722PX ale może jest coś tańszego i ciekawszego. Format nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może to Ci w czymś pomoże. 

 

Ja osobiście w quadzie 7' mam Kakute F7 ale to pod BF (nie ma z nim najmniejszego problemu) ale do skrzydełka typowo pod Inav wybiorę matek wing f411 albo jego pomniejszoną wersje F411 - wse kosztuje coś w okolicach 150-160zł 

W mateku masz 2 uarty ale też dwa dodatkowe porty do podłączenia smartaudio czy to vtx czy to odbiornik. 

 

https://www.fpvknowitall.com/fpv-shopping-list-parts/

 

https://oscarliang.com/top-5-best-fc-mini-quad/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Exu napisał:

Może to Ci w czymś pomoże. 

 

Ja osobiście w quadzie 7' mam Kakute F7 ale to pod BF (nie ma z nim najmniejszego problemu) ale do skrzydełka typowo pod Inav wybiorę matek wing f411 albo jego pomniejszoną wersje F411 - wse kosztuje coś w okolicach 150-160zł 

W mateku masz 2 uarty ale też dwa dodatkowe porty do podłączenia smartaudio czy to vtx czy to odbiornik. 

 

https://www.fpvknowitall.com/fpv-shopping-list-parts/

 

https://oscarliang.com/top-5-best-fc-mini-quad/

To w niczym nie pomoże, bo kolega ma specyficzne wymagania.

 

Tzn. żeby być jasnym - Potrzebuje 6 wyjść PWM taktowanych dla protokołu ESC (DShot, Proshot, etc.) i 2 wyjścia PWM taktowane innym timerem, tak żeby mogły pracować na innym taktowaniu (serwa z reguły zamykają się na 50hz).

W praktyce - zostają jedynie FCki na procesorach F722 i F765.

 

Powiedz jeszcze - planujesz to latać z iNavem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Patryk Sokol napisał:

To w niczym nie pomoże, bo kolega ma specyficzne wymagania.

 

Tzn. żeby być jasnym - Potrzebuje 6 wyjść PWM taktowanych dla protokołu ESC (DShot, Proshot, etc.) i 2 wyjścia PWM taktowane innym timerem, tak żeby mogły pracować na innym taktowaniu (serwa z reguły zamykają się na 50hz).

W praktyce - zostają jedynie FCki na procesorach F722 i F765.

 

Powiedz jeszcze - planujesz to latać z iNavem?

 

No dlatego podałem mu linki z których może skorzystać, a nie wybierałem FC za niego :P

 

Co do serw może spróbować wybrać takie które obsługują więcej niż 50hz

 

Z mateca jest jeszcze jedna nowość na procesorach z serii H 

http://www.mateksys.com/?page_id=3834

 

Ale miało być tanio a to tanie już nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Powiedz jeszcze - planujesz to latać z iNavem?

 

Przymusu nie ma, ale owszem o inav myślałem. Wsparcie dla gps jak najbardziej, przynajmniej rth. Planer mile widziany. 

To nie racer, bardziej na stabilności mi zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Granacik napisał:

 

Przymusu nie ma, ale owszem o inav myślałem. Wsparcie dla gps jak najbardziej, przynajmniej rth. Planer mile widziany. 

To nie racer, bardziej na stabilności mi zależy.

 

GPS również jest obsługiwany przez bf również masz tam rth, jednak nie tak zaawansowanie jak w inav. 

 

Więc jeśli weypoint, dobra obsługa gps, i sporo trybów stabilizacji to = inav 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Exu napisał:

 

No dlatego podałem mu linki z których może skorzystać, a nie wybierałem FC za niego :P

 

 

Niby tak, tyle, ze niekoniecznie.

Nawet jak wrzucisz serwa do ogona w helikopterze, to Dshot nie pójdzie na jednym timerze z serwem.

 

Jak mówię - te linki wiele nie pomogą, trzeba wiedzieć czego się szuka.

 

44 minuty temu, Granacik napisał:

 

Przymusu nie ma, ale owszem o inav myślałem. Wsparcie dla gps jak najbardziej, przynajmniej rth. Planer mile widziany. 

To nie racer, bardziej na stabilności mi zależy.

 

Jak planer mile widziany to zostaje iNav.

iNav ma rożnie z obsługą rożnych FC, nawet tych wyższej klasy (polecam poczytać o moich walkach:

 

W tej sytuacji najlepiej sprawdzać to tutaj:
https://github.com/iNavFlight/inav/tree/master/src/main/target

 

Tu masz listę targetów. Wchodzisz tam w plik z nazwą Targetu i rozszerzeniem ".C" i sprawdzasz co jest napisane.

Dla przykładu - wspomniany Matek F722PX:
https://github.com/iNavFlight/inav/blob/master/src/main/target/MATEKF722PX/target.c

I to co nas interesuje znajduje się tutaj:
 

Cytat
DEF_TIM(TIM8, CH3, PC8, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_MOTOR, 0, 0), // S1 UP2-1 D(2, 4, 7)
DEF_TIM(TIM8, CH4, PC9, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_MOTOR, 0, 0), // S2 UP2-1 D(2, 7, 7)
 
DEF_TIM(TIM3, CH1, PB4, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S3 UP1-2 D(1, 4, 5)
DEF_TIM(TIM3, CH2, PB5, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S4 UP1-2 D(1, 5, 5)
DEF_TIM(TIM3, CH3, PB0, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S5 UP1-2 D(1, 7, 5)
DEF_TIM(TIM3, CH4, PB1, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S6 UP1-2 D(1, 2, 5)
 
DEF_TIM(TIM2, CH3, PB10, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S7 UP1-7 D(1, 1, 3)
DEF_TIM(TIM2, CH4, PB11, TIM_USE_MC_MOTOR | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 1), // S8 UP1-7 D(1, 6, 3)
 
DEF_TIM(TIM4, CH1, PB6, TIM_USE_MC_SERVO | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S9 UP1-6 D(1, 0, 2)

DEF_TIM(TIM4, CH2, PB7, TIM_USE_MC_SERVO | TIM_USE_FW_SERVO, 0, 0), // S10 UP1-6 D(1, 3, 2)

 

I tu już jasno widać co ten FCek może.

Tzn. masz 10 wyjść PWM, których pierwsze osiem może służyć jako wyjście silnika do quada (pierwsza kolumna z napisem TIM_USE_MC_MOTOR mówi, że może być użyty z timerem jako wyjście do regla), a dwa ostatnie jako serwo (TIM_USE_MC_SERVO).

Oba określenia tyczą się pracy FCka jako FCek do multikopterów (stąd MC). Druga kolumna z parametrem FW określa z kolei pracę w samolocie (jako FW - od flying wing).

I tylko tak ten FCek pozwoli Ci się skonfigurować w multikopterze, serwa będziesz mógł podpiąć tylko do wyjścia 9 i 10.

 

Jeśli nie boisz się bawić w kompilowanie softu, to możesz użyć wyjść 1 i 2 (bo oba są pod Timerem numer 8 - TIM8) jako wyjść do serw, bądź 7 i 8 (bo oba są podpięte pod TIM 7).

 

Nie da się użyć np. pinu S7 do sterowania silnikiem i S8 do sterowania serwem, bo jeśli nie użyjesz klasycznego protokołu PWM (a nie użyjesz, bo chcesz aby quad dobrze latał) to wywali błąd hardware'u i nie będzie działać, bądź spali serwo.

 

Niemniej - polecam patrzeć za FCekiem który ma zdefiniowane wyjścia pod serwa dla trybu MC, rekompilowanie jest przykre jak się nie bawisz w to na co dzień i nie jesteś za bardzo Linuxowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.