Skocz do zawartości

Wygrzewanie żywic.


areczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam olbrzymia prośbe aby ktos z tutejszych forumowiczów udzielił mi odpowiedzi na pytanie czy lepiej wygrzewac matę węglową nasyconą żywica czy po wyschnieciu żywicy w temperaturze pokojowej i dopiero wtedy wygrzać w piecu aby usunąć niewielki nadmiar żywicy,ale także aby podnieść sprężystość.Która z tych metod daje też większą kożyść w postaci dłuższej trwałości tak wykonanych elementów?Zywica z którą pracuję ma nazwę EPIDIAN601i utwardzacz ET.Elementy konstrukcyjne które wykonuje są poddawane ciągłym odkształceniom więc zależy mi na tym aby były one jak najdłużej trwałe.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedz i wogóle za odpowiedz,niemniej jednak chciałbym zapytać czy są inne żywice które dadzą dużą sprężystość i jak je wygrzewać,Poczyniłem prace nad tym aby wygrzać i wyszło dobrze.Nurtuje mnie kwestia czy lepiej żywice wygrzewać po przesyceniu maty węglowej czy zaczekać aż wyschnie w temp.pokojowej około 20 stopni,czy wygrzewac w piecu bezpośrednio po przesyceniu maty?W którym z tych przypadków sprężystość się zwiększy i zmniejszy waga?Faktem jest że w czasie wygrzewania w piecu jeżeli nie będzie formy sztancy dociskowej to się pofałduje co tez mi sie przytrafiło.Wykonałem forme stempel dociskowy i okazuje się że jeżeli pozostawić po wygrzaniu do ostygniecia do temp.pokojowej to elementy sie nie pofałdują.Jeżeli są inne lepsze żywice do takiego celu to proszę o pomoc i podpowiedz ,jaką mógłbym kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,tylko mi nie chodzi o to że dociskanie jest problemem tylko o sprężystość i czy lepiej wygrzewać po wyschnięciu w temp.pokojowej czy od razu wkładac do pieca świeżo przesycona matę?i jakie różnice ewentualnie będą?,albo czy inna żywica nadaje się do tego celu bardziej niż ten EPIDIAN601 z utwardzaczem ET?Jest to dla mnie istotne gdyz elementy które robie są poddawane ciągłym drganiom.Pytam dodatkowo z tego powodu iż chciałbym zaoszczędzić czasu na robienie prób bo może ktoś z forumowiczów akurat miał okazję sie dowiedziec czy sam wykonywał elementy o dużej sprężystości i małej wadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragniesz opisu czegoś co już zostało opisane milion razy ......... kupisz 6-cio pak ..tego no ..soczku siądziemy i będziemy opowiadać potem skoczysz po następny x-pak soczków ....... i tak dwa tygodnie później już naumiesz się podstaw . Albo tańsza alternatywa to forum oraz googiel 8)

Powtarzam 601 nie jest żywicą konstrukcyjną - to jest masa zalewowa albo prościej wypełniacz do betonu . Żeby zrobić ładną lśniącą posadzkę . Do samolotów się nie nadaje

Karty katalogowe nie gryzą i jak chcesz nauczyć się czegokolwiek to musisz nauczyć się z nich korzystać .

 

A teraz podaje ważne hasła do wklepania w wyszukiwarkę :

thermobox ( albo termobox)

laminowanie próżniowe (vacuum)

pompa próżniowa

 

 

Wkładanie do pieca nie usunie nadmiaru żywicy poprawia tylko wytrzymałość mechaniczną laminatu jako całości i przyspiesza proces sieciowania żywicy .

Temperatura jest tylko narzędzie - fragment procesu technologicznego ale by całość się udała nie można iść na skróty

 

Podstawowa żywica używana w modelarstwie to l285 razem z H285 dostępne u havla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli pomyliłem się i to grubo,w takim razie chodziło mi właśnie o tkaninę.Czy któryś z szanownych modelarzy jednak wie coś na temat wygrzewania przesyconej tkaniny węglowej tak aby uzyskała większą sprężystość?,a nawet prosze o podanie nazwy żywicy która najbardziej nadaje się do tego aby uzyskać małą masę i dużą sprężystość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydujący wpływ na sztywność, ma rodzaj tkaniny i sposób jej ułożenia, oraz stosunek żywica/tkanina. W dalszej kolejności bym wymienił technologię, a dopiero na końcu rodzaj żywicy. Może napisz co chcesz stworzyć i jaki jest rodzaj obciążeń, to Ci coś doradzimy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Decydujący wpływ na sztywność, ma rodzaj tkaniny i sposób jej ułożenia, oraz stosunek żywica/tkanina. W dalszej kolejności bym wymienił technologię, a dopiero na końcu rodzaj żywicy. Może napisz co chcesz stworzyć i jaki jest rodzaj obciążeń, to Ci coś doradzimy "

 

a jak wygrzewac: czas, temperature i gradient znajdziesz w karcie zywicy o czym napisal Ci juz @utopia.

wygrzewanie ma wplyw na Tg temperature zeszklenia. tak naprawde to w danej temperaturze otoczenia wlasciwosci twojego kompozytu nie zmienia sie az do osiagniecia Tg.

jesli chcesz zwiekszyc sztywnosc to kup tkanine weglowa wysokomodulowa, itd.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!Właściwie to buduję paski z włókniny węglowej o kształcie wygiętych w łuki prostokątnych podłużnych pasków do zastosowań jako membrany.Poczyniłem juz ogromne postępy z tą włókniną węglową i żywicą którą posiadam i przyznać muszę że efekt zaskoczył mnie samego,jednak zadałem to pytanie gdyż może jednak ktoś wie ,zna lub miał większą styczność z tego typu procesem jak sie wyraził kolega(szkliwieniem),zaiste żywica się zeszkliła i właściwie w pewien sposób część nazwę to (odparowała)gdyz inne określenie nie nażuca mi się na myśl.Poprostu tej żywicy jest mniej a do tego stała się bardziej sprężysta no i lżejsza!(WARZYłEM)ABY KTOś NIE ZARZUCAł MI żE TO NIE MOżLIWE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu tej żywicy jest mniej a do tego stała się bardziej sprężysta no i lżejsza!(WARZYłEM)ABY KTOś NIE ZARZUCAł MI żE TO NIE MOżLIWE.

 

Akurat tutaj to żadne odkrycie a mówiąc brutalnie im bardziej badziewna żywica tym większe będą różnice więc masz odpowiedź już jakich materiałów użyłeś . Dobre żywice poliestrowe mają ograniczoną emisje styrenu do 2% i tyle mogą teoretycznie max utracić z wagi mokrej . Jednak styren paruje podczas przelewania , mieszania i przesycania - gdyby nie parował nie było by zapachu .

Poczyniłem juz ogromne postępy z tą włókniną węglową i żywicą którą posiadam
Cały czas marnujesz materiał i nie wyciągasz wniosków :!: Nawet nie można tego podciągnąć pod naukę czy oswajanie z materiałem bo Twoja żywica nie nadaje się do węgla . Coś tam wychodzi ale do doskonałości temu daleko

chcesz mieć elementy powtarzalne musisz wejść w vacuum i dokładnie dozować żywicę a mimo to będzie znaczna ilość odpadu nawet firmy takie jak Focal czy B&W mają odpad produkcyjny w granicach 30% a tam stosuje się żywice termoplastyczne i proces wykonywania wygląda zupełnie inaczej.

Właściwie to buduję paski z włókniny węglowej o kształcie wygiętych w łuki prostokątnych podłużnych pasków do zastosowań jako membrany

 

I tutaj doszliśmy do sedna sprawy - Klonujesz MBL-a i jego cebulkę ......... a stosujesz techniki kowalskie do naprawy zegarka

 

teraz toś sie wygadał twórco MBL-owej cebulki ..... znam temat śledziłem go i powiem że idziesz w ślepą ulicę ( no dobra powstrzymam sie od komentowania na tamtym forum :devil: - dziś mam dzień dobroci dla utopijnych projektów :mrgreen: )

 

Żaden z producentów nie produkuje membran ręcznie przesycając materiały kompozytowe . Wspomniane żywice termoplastyczne rozpuszczane są w nośniku - najczęściej alkoholu i taką miksturą przesącza się surowe tkaniny. Tkanina dopiero po wysuszeniu poddawana jest obróbce termicznej na prasie w bardzo precyzyjnym zestawie matryca-kopyto ....... Zauważ że membrana nigdy nie jest tak sztywna jak to będzie miało miejsce przy ręcznym przesycaniu i materiałach o tak wysokich modułach sztywności . Zastanawiam się też dlaczego zrezygnowałeś z metalu

 

dodam na koniec że fabrykę w Saint-Etienne odwiedzałem już dwa razy natomiast inną mieszczącą się w Worthing być może uda się w tym roku ...

 

aha nasz rodzimy Tonsil wytwarza swoje szklaki tak samo jak reszta świata .. i żaden epoksyd nie ma tam zastosowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.