Skocz do zawartości

Pierwszy szybowiec z balsy


Spawn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Chciałbym samodzielnie wykonać szybowiec z balsy, który docelowo latał by na starcie z gumą na nizinie koło Zielonej Góry. Do tej pory latam na trenerku motoszybowca 1,2 m rozpiętości skrzydeł i idzie mi nieźle :). Przeszukałem parę planów w szeroko rozumianym internecie i znalazłem coś takiego z załącznika. Z góry chciałem zaznaczyć, że nigdy ne robiłem samodzielnie czegoś takiego więc nie ukrywam, że przydała by się tu instrukcja. Mój znajomy może wypalić mi detale resztę poskładać muszę sam :). Interesuje mnie model do 2 m rozpiętości skrzydeł. Jak uważacie czy podany model nada się na długie zimowe wieczory tak aby na wiosnę z nim wystartować? Chodzi mi tu aby jak najmniejszym nakładem prac i mojego braku doświadczenia udało się osiągnąć żądany efekt. Oczywiście jeśli macie wiedzę kto w okolicach Zielonej Góry mógł by mi w tym pomóc był bym wdzięczny za takie informację.

Foxy.dxf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Spawn napisał:

Chodzi mi tu aby jak najmniejszym nakładem prac i mojego braku doświadczenia udało się osiągnąć żądany efekt. Oczywiście jeśli macie wiedzę kto w okolicach Zielonej Góry mógł by mi w tym pomóc był bym wdzięczny za takie informację.

Witaj , Sławku . 

Cieszę się ,że chcesz model budować bo to rzadkie w dzisiejszych czasach.

Akurat pliku który dołączyłeś nie mogę otworzyć więc nie wiem co to za model ale mogę na początek przygody z modelarstwem polecić:

http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?pl_elektroszybowiec-luna-2-08m,208

Model jest prosty i solidny choć szczerze mówiąc nie wiem jak z dostępnością obecnie (trzeba by zapytać)

Skoro jesteś z Sulechowa masz niedaleko do Cigacic.Tam jest lotnisko modelarskie gdzie spotykają się modelarze z Zielonej Góry i okolic.

Oprócz tego dosć duża grupa modelarzy działa i lata w Aeroklubie Ziemii Lubuskiej w Przylepie tak więc można podjechać i popatrzeć a przy okazji nawiązać kontakty z innymi modelarzami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spawn Wygląda na przyjemny model do złożenia w kilka wieczorów.
Z tego co widzę to autor projektu przewidział pokrycie całego płata balsą. Osobiście delikatnie bym to zmienił na standardowy keson do dźwigara + nakładki na żebra i pokrył całość folią Oracover. Oczywiście wtedy (przynajmniej listwy głównego dźwigara) zrób z sosny.

 

Kadłub planujesz wykonać z laminatu czy balsy? 
Jeżeli balsa to możesz się wzorować z wykonaniem na projekcie Guppy (kilka relacji przewinęło się przez to forum).

Jeśli laminat to proponuję tkaninę szklaną 80 + żywica L285 (Możesz zamiennie użyć LH385 z utwardzaczem H136)

 

 

Jakby ktoś jeszcze miał problem z podejrzeniem dxfa to pozwolę sobie wrzucić screen: 
04-06-36.thumb.jpg.453734d4de9e1ab4d33441755348559b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Paru ludzi z Cigacic zdążyłem już poznać :) muszę odnowić te znajomości i dopytać czy ktoś z okolic jeszcze się zajmuje składaniem od zera. Radku co do kadłuba to nie wiem, raczej pójdę w balsę może będzie to łatwiejsze do wykonania :). Co do skrzydeł to chcę je pokryć folią. Myślałem też o szybowcu z ruchomymi lotkami tak aby latanie na termice było łatwiejsze. No chyba, że według was jest to niepotrzebne z tego co czytałem pozwala to na wprowadzenie różnych faz lotu termicznych (szybkość, lepsze wznoszenie na termice i cruze ) Czy posiadacie może jakieś prostsze plany do wykonania?  Był bym wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Spawn napisał:

Myślałem też o szybowcu z ruchomymi lotkami tak aby latanie na termice było łatwiejsze.

Zdecydowanie zrób lotki. Będziesz miał w ogóle nie tylko w termice łatwiejsze latanie.

Te plany FOXY są dość proste nie powinieneś mieć problemów.

Zacznij budowę i pokazuj co j jak robisz. Naj lepie jeszcze przed sklejenie jeśli masz wątpliwości to podpytaj. Na pewno będziemy Ci pomagali.

Zrób jak planujesz kadłub z balsy. I tak jak Radosław podpowiada poszukaj relacji z budowy Guppy. Tam jest właśnie kadłub z balsy.

Nic się nie przejmuj tylko zaczynaj budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Spawn napisał:

Czy posiadacie może jakieś prostsze plany do wykonania?  Był bym wdzięczny za pomoc.

Pozwól że wtrącę jeszcze swoje 3grosze jako że zbudowałem już w życiu kilkanaście modeli rc od podstaw tak więc coś tam na temat budowania wiem. 

Jak Konrad słusznie napisał lotki są jak najbardziej potrzebne nie tylko w locie termicznym. Ogólnie jestem zdania, że jeśli pilot ma opanowane podstawy pilotażu, model powinien mieć lotki. 

Co do Foxy to model ładny i kadłub z usterzeniem jest bardzo prosty zaś płaty wbrew pozorom aby je wykonać dobrze, są jak dla początkującego w budowaniu modelarza nieco trudne. Profil od spodu nie jest płaski więc montaż jest utrudniony, uszy są dodatkowo zbieżne tak więc jeśli koniecznie chcesz budować akurat ten model polecam zamówić sobie rdzenie styropianowe i pokryć je balsą 1mm

Chyba że projekt idzie pod laser wtedy nie ma sprawy z budową bo to będzie raczej składanie przy tego typu modelu. Gdybyś chciał robić skrzydło zupełnie od podstaw to lepiej styro plus balsa. Jeśli chciałbyś jakiś inny model polecam stronę poniżej. Klikając dowolny plan jest odnośnik do czeskiej strony z ogromną ilością planów pięknych szybowców. Modelemax może ci dowolny plan sprowadzić.Piszesz maila do nich i ci ściągną rysunki. 

https://modelemax.pl/pl/421-plany-modelarskie?page=3

To tyle. Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie co do modelu to już chyba zdecydowałem, będzie to co w załączniku. Cały weekend siedziałem nad wyborem :).  Czyli DLG z balsy. Model myślę dość prosty. Co o tym sądzicie? Tu wprowadzę zmiany jak dźwigary z włókna węglowego, na pewno usztywni to konstrukcję. Co do serw na lotki to powiedzcie czy lepiej blisko kadłuba czy usadowić je na środku płata? Ciekaw jestem też cy zrobić jak większość czyli łączenie lotek ze skrzydłem na taśmę może wstawić parę zawiasów. Na pewno też będę musiał też zmienić kdłub ponieważ posiadam aparaturę Flysjy  FS-I6 gdzie odbiornik jest po prostu wielki :). Ster kierunku sobie odpuszczę bo myślę, że raczej jest tu zbędny więc będą tylko lotki x2 + ster wysokości. Na pewno będę dodawał zdjęcia z prac ale z uwagi na dość niewielki zasób czasu raczej to szybko nie nastąpi. Muszę zamówić balsę + dodatki wypalić graty i wziąć się za robotę :). Mam nadzieję, że jak się wkręcę to kolejny szybowiec będzie jakimś 2 m. Dajcie znać też co myślicie o tej aparaturze wiem, że jest ona dla początkujących. Docelowo myślę, żeby zainwestować w taką która obsłuży kupny DLG z włókna węglowego ale to na spokojnie. 

PANA1419.JPG

PANA1421.JPG

PANA1426.JPG

Untitled - 2021-09-29T235039.911.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.