Skocz do zawartości

Ares

Modelarz
  • Postów

    2 473
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    23

Treść opublikowana przez Ares

  1. Stopień różnicy to jednak dość sporo. Natomiast wykłon reguluje się w locie .Prosty rozbieg nie ma z tym nic wspólnego , ponieważ każdy górnopłat będzie zakręcał w lewo bez względu na to czy to model rc czy duży samolot. Wynika to z niesymetrycznego opływu kadłuba strumieniem zaśmigłowym który uderzając o kadłub i usterzenie pionowe powoduje moment w lewo plus nacisk jednego koła jest większy więc znowu zakręt. To z kolei zasługa momentu od śmigła. Wykłonem ustawiasz tak aby model na pełnym gazie wznosił się prosto bez tendencji do zakręcania.
  2. Uwielbiam Vangelisa i to nie tylko ten utwór ale to jeden z moich ulubionych:
  3. Moim zdaniem 3 stopnie w bok to troszkę za dużo: stosuję w samolotach w bok 1,5 do 2 stopni. W dół to w górnopłacie gdzie skrzydła są wysoko w stosunku do osi ciągu to podejrzewam potrzebę skłonu silnika o 4 stopnie ale 3 stopnie jak napisał kolega powyżej to przyzwoity punkt wyjścia. Jednak spodziewaj się ,że model może lekko zadzierać na silniku.
  4. Ares

    RES na Kaszubach

    To całkiem jak ja😂 z tą różnicą ,że Ty jesteś inżynier i fachowiec a ja tylko samouk....
  5. Ares

    Modelarnia Kielce

    Fajnie czytać ,że jeszcze ktoś działa i modelarnia istnieje. Powodzenia!
  6. Dobrze ,że o tym wspomniałeś zapomniałem o tym zupełnie przecież lodówkowiec dmucha mgiełką olejową i poczasie jak to wyrzuci trzeba dolać. Może być tak ,że u Andrzeja chodzi na sucho bo moj się praktycznie nie grzeje.
  7. Dokładnie tak. Choć znam też ludzi którzy przesadzają latając klasycznymi modelami RC. Zawsze byłem zdania ,że trzeba zachować zdrowy rozsądek nie tylko zresztą w lataniu.
  8. Ok , rozumiem teraz co miałeś na myśli. Chodzi o zwykłą ludzka złośliwość z tym też się spotkałem nieraz słysząc opowieści kolegów latających na prywatnych lotniskach modelarskich. Niestety jedyna rada to szukać miejsc na uboczu , unikać przelatywania w pobliżu domostw ., choć i to nie zawsze pomaga. Znam przypadek gdzie ludzie narzekali na hałas z tym ,że lotnisko modelarskie jest oddalone od najbliższych domów około 600-800m także są i będą sytuacje bez wyjscia. Możemy jedynie trzymać się tych przepisów i tyle. Ja osobiście staram się być niezauważony coraz więcej latam elektrykami i rzeczywiście mniej ludzi przychodzi i mnie słyszy. A to tylko plus w obecnej sytuacji. To też będą trudne prawnie sytuacje bo jak niby udowodnić ze leciałeś nad czyimś domem a nie 150m dalej? Nagranie wideo , zeznania świadków? Nie wiadomo jak to będzie wyglądało ale fakt ,że robi się problem. Bardziej martwią mnie koledzy którzy latają bardzo lekkomyślnie i nie stosują się do zasad bezpieczeństwa. jak się coś stanie np.kolizja z samolotem lub czlowiekiem to może zrobić się niezła afera i znowu oberwiemy wszyscy przez czyjąś głupotę.
  9. Wiadomo że organem kontroli jest policja. To oczywiste tylko poważnie zdarzały sie przypadki kontroli modelarza i to tak że przyjechali na sygnale?Nikt nie zaklina rzeczywistości ale nie przypominam sobie abym gdziekolwiek słyszał aby policja ukarała modelarza natomiast o incydentach z dronami często się słyszy w sensie mam na myśli kamerowanie z wielowirnikowców.Jeśli znasz taki przypadek opisz bo jestem ciekawy w jakiej sytuacji to sie wydarzyło.Myślę ze kazdy latający modelami RC wyciągnie z tego wnioski. W tej chwili prawda jest taka ze rekreacyjnie latac moze my do 120m powyzej nawet w klubie i tak wskakujesz w kat.szczególną i zaczyna sje papierologia. Największy problem bedą mieli modelarze latający dużymi modelami ,jetami szybowcami itp. Niestety przyszedł dla nas trudny czas.
  10. Ares

    RES na Kaszubach

    Myślę ,że nawet dla młodego nie jest drogo. W dzisiejszych czasach 1000zł to nie jest aż tak wiele jak na modelarski sport . Także myślę ,że jest to do udźwignięcia patrząc na inne kategorie modelarstwa to są śmieszne pieniądze.
  11. Krzysztof jesli to prawda to zaczynam się martwić.......w moim klubie latamy na obrzeżach lotniska obok polnej drogi: często ludzie tam przejeżdżaja i nigdy nie spotkałem się z wrogością lub brakiem życzliwości. U mnie na moim lotnisku (nieurzytku) też nie ma problemu. Ludzie przychodzą zapytają ile to kosztuje i jak wysoko poleci i to wszystko. Trudno mi uwierzyć aby policja przyjeżdżała na sygnale. To już szybciej może chodzić drony które wiszą z kamerką nad zgrupowaniem ludzi , może wtedy policja ciśnie jak do wypadku na kogucie ale to akurat rozumiem .
  12. Robercie , nikt nie poważa twojej wiedzy być może zdobytej w praktyce także przynajmniej ja pisząc post nie do ciebie pije. Ale aby dobrze bawic się w modelarstwo trzeba trzeba trochę liczyć i znać teorię bez tego błądzi się po omacku.
  13. Trochę to skomplikowane. Oby nikt się nas przesadnie nie czepiał . Na to liczę a jak będzie czas pokaże. .
  14. Czyli postąpiłem słusznie wykupując OC na kat otwartą i szczególną. DT jeszcze słabo ogarniam ale trzeba powoli zmienić przyzwyczajenia. A właśnie propo pozwolenia to miałeś kolega z klubu odkopał ten dokument jest ważny 5 lat i jeszcze rok mamy fun z wysokiego latania😉
  15. Ares

    RES na Kaszubach

    Piękna konkurencja i co ważne nie jest to sport dla elit bo modele są dostępne dla przeciętnego modelarza a podejrzewam że emocje podczas zawodów są równie duże jak w innych droższych klasach modelarstwa lotniczego.
  16. Czaro a orientujesz sie moze jak to jest w sytuacji gdy latam na lotnisku aeroklubowym pozwolenie od prezesa ULC mamy ważne czyli mogę legalnie przekraczać 120m to wtedy lot jest w kategorii szczególnej?Ja OC wykupiłem dla pewności na kat otwartą i szczególną ale nie bardzo rozumiem jak to interpretowac no i co wtedy ze zgłoszeniem w Drone Tower bo tam jak tylko zmienisz wysokośc >120m zaraz jest komunikat na czerwono.Ciekawy jestem Twojej opini.
  17. A ja bym dorzucił po całości jedną warstwę tkaninki 48g/m2 masa nie wzrośnie wcale nadmiernie jak dobrze odsączysz formatki a Ty wiesz co robisz więc nie ma problemu. To jest combat więc trochę tej wytrzymałości musi mieć. Jak przybędzie modelowi 40g lub 50g nawet tego nie zauważysz.
  18. Pocieszam się tym ,że tego typu kontrole bardziej będą dotyczyć dronów latających w miastach . Ludzi często irytuje ,że ktoś ich kameruje bez ich zgody co zresztą jest w pełni zrozumiałe. Wiszący kopter nad np. koncertem festynem itp. może być powodem kontroli. Mam nadzieję ,że nas nikt się nie czepi jeśli będziemy latać z głową. Osobście zrobiłem wszystkie "uprawnienia " plus OC i aplikacja do zgloszeń. Krzysztof ma racę ,że zgłaszając lot poniekąd sami prowokujemy kontrolę bo PAŻP wie wtedy ,że BSP lata w danym rejonie i jeśli jest to w pobliżu np większego lotniska komunikacyjnego policja może podjechać. Póki co nie panikujmy , generalnie to wszystko jest wymierzone w droniarzy którzy autentycznie stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego i ludzi. No fakt ,że my przy okazji obrywamy.
  19. Bez teorii nie ma praktyki i odwrotnie. Trzeba najpierw zrozumieć temat a potem można dopiero budować. A jeśli modelarz nie ma podstaw teoretycznych to trzeba wtedy budować z gotowych planów i nie zmieniać geometrii. Inaczej to błądzenie po omacku a nie świadome projektowanie. Osobiście nie jestem inżynierem i uważam ,że nie mam na tyle wiedzy aby zaprojektować model od podstaw więc korzystam z gotowych opracowań nieznacznie modyfikując plan tam gdzie wiem co robię. Ewentualnie można się wspomóc statystyką na zasadzie skoro 20 modeli o danej rozp. ma np. pow. ustarzenia taką a taką to w swoim 21 modelu robię podobną . Aerodynamika jest dość skomplikowaną nauką nawet w miniaturowym wydaniu.
  20. Piękna ta pompa. Z wyłącznikiem próżni bywa problem , mało jest na rynku a te mechaniczne są zawodne. Ostatnio dochodzę do wniosku,że lepiej zrobić szczelny worek i potem po prostu wyłączyć pompę . Jak się postarałem to udało mi się zrobić tak ,że podciśnienie trzymało 12h a to już wystarczy do zżelowania żywicy. Propo lodówkowca musiałeś trafić na zużyty bo mój robi się ciepły dopiero po 2-3 min ciągłej pracy. Przylaminowaniu nigdy nie mam z nim problemu. Ale ta pompa to już full profeska. To był komplet razem ze zbiornikiem i wakuometrem czy coś przerabiałeś?
  21. Profil Clark Y ustawiony płaskim spodem równolegle do osi kadłuba daje finalnie kąt zaklinowania +2 stopnie i tyle polecam zrobić. Generalnie zasada jest taka ,że kąt zaklinowania mierzymy do cięciwy profilu nawet jeśli spód jest płaski.
  22. Sanwa SD 10 G ponieważ: - jest niezawodna - zero problemów z zasięgiem nawet wysoko w termice - wysoka jakość wykonania - logiczne przejrzyste menu - wystarczająca ilość funkcji aby zaspokoić moje potrzeby na lata Radio już niedostępne i współcześnie nieco przestarzałe ( brak telemetrii czy komunikatów głosowych) ale moim zdaniem jest bardzo dobre i dopóki będzie działać nie zamierzam go wymieniać.
  23. Ares

    Fw 190 A8 albo A6

    Model przepiękny!
  24. Pieknie ,gratulacje dla zawodnikow i organizatorow. Zółty zabójca pięknie sie prezentuje😉👍
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.