Skocz do zawartości

Dla kolegów posiadających w swoim warsztacie spawarkę TiG


RomanJ4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt.

A ja z kawiarką dokładnie taką jak ta choć innej firmy 0_0_productGfx_064b835de3fa1d0cde1944fcd

miałem dość nieprzyjemną historię - podczas parzenia nie wiedzieć czemu mimo sprawnego zaworu bezpieczeństwa puścił gwint łączący obie połówki i doszło do małej eksplozji w kuchni. Kawa była dosłownie wszędzie. Na szczęście w tym czasie nikogo w kuchni nie było, a kawa jeszcze była sucha nie zwilżona wrzątkiem i udało się ją dość sprawnie bez strat  zebrać odkurzaczem.

Po oględzinach okazało się, że feralny gwint był prawie półokrągły, niezbyt dokładnie tłoczony w dość cienkiej bądź co bądź blasze tego zaparzacza a nie nacinany jak w aluminiowych odmianach,  i po prostu puścił...

Dlatego przestrzegam - obejrzyjcie dobrze swoje, jeśli macie podobne... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RomanJ4 napisał:

Takie małe cieniutkie detale mimo bardzo krótkiego czasu działania łuku bywają trudne do zadowalającego zespolenia właśnie ze względu na brak "naddatku" do przetopienia, co wówczas odbywa się zazwyczaj kosztem ich powierzchni... Ale i tak nieźle wyszło.

Pierwszy strzał nadtapiał blaszkę zawiasu a drugi, w to samo miejsce, stapiał z pokrywką. Skoro dwa zgrzewy punktowe wytrzymały ponad 30 lat to teraz te spawy przeżyją tą kawiarkę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 1.12.2021 o 13:52, Granacik napisał:

Jako, że nikt nie zrobi lepszego prezentu urodzinowego jak sam sobie to przystawka już jedzie. :)Ponieważ mój Stamos DC/AC to straszna kobyła,  mało mobilny zwłaszcza, że dorabiam do niego chłodzenie wodne palnika, dodatkowo wpadł do koszyka mały tig dc/mma 250A.  

 

 

@Granacik chciałbym dopytać Cię jak sprawuje się spawarka z tą przystawką po dłuższym czasie. Czy dzieki niej możesz tez spawać alu i stal czarną punktowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminium nie udało mi się pospawać przy pomocy tej przystawki. Może coś źle robię albo się nie da. Ale zwykłą stal owszem. Jednakże to były tylko zabawy. Nie miałem większych potrzeb takiego spawania. Generalnie przystawka działa jak powinna. :)
Natomiast sama spawarka jest super. I jako TIG do sali wszelakich i jako spawarka MMA elektrodowa. W sumie to głównie ją kupiłem pod spawanie elektrodami bo już TIG'a miałem ale, że była w cenie zwykłej spawarki MMA z takim prądem to żal było nie kupić. :) Jak już pisałem potrzebowałem małej poręcznej spawarki do pracy w "polu". Bardzo łatwo jarzy łuk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Granacik napisał:

Aluminium nie udało mi się pospawać przy pomocy tej przystawki. Może coś źle robię albo się nie da

Aby zrozumieć dlaczego, należałoby się przyjrzeć cyklowi prądu w czasie spawania aluminium, ogólnie znanym jako wykres na panelu sterowania (bez PULSE),

 

spacer.png

 

gdzie ustawiamy niezbędny do spawania Aluminium parametr częstotliwości AC (AC FREQ), i stopnia balansu okresu T (AC Negatiwe Balance Clean) potrzebnego do rozbijania i czyszczenia jeziorka z uniemożliwiających spawanie tlenków(SP I)*,

spawanie_aluminium_ACbalans.jpg.50e982f44f2c517c948b726c5814523d.jpg

wiadomo o co chodzi.

I teraz, jeśli okres T (czyli częstotliwość AC) ma wielkość milisekund, i czas w którym otwarte jest "okienko" w przystawce do zimnego spawania ma podobną wielkość, to po prostu nie rozbijemy tych tlenków w jednym impulsie z jednym lub kilkoma T , gdyż alu z racji swojej przewodności potrzebuje dostarczenia znacznie większej ilości ciepła niż inne metale, i milisekundy mogą nie wystarczyć a faza czyszcząca powoduje jeszcze, że gro ciepła idzie w elektrodę a nie materiał.

No i brak przygotowawczych faz narastania/i opadania (Slope) w tak przepuszczonym przez przystawkę impulsie.

 

Natomiast bez przeszkód udaje się to z metalami które nie potrzebują rozbijania szkodliwych tlenków by się zlać (o czym pisze kolega Błażej).

Można by jeszcze spróbować ustawić bardzo wysoką częstotliwość AC spawarki, i długi czas "okienka" w przystawce, ale może i to być niewystarczające, a bardzo wysoka częstotliwość może być niekoniecznie właściwa dla alu, które też przecież zawiera mniej lub bardzie podatne na spawanie nawet bez przystawki gatunki.

 

* - http://spawara.pl/spawanie_aluminium_balans_ac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, rcnitros napisał:

Mógłbyś mi podesłać gdzieś linka do spawarki?

Niestety z tego co widzę to jest niedostępna. Kupiłem ją w BG za 340pln z wysyłką z Czech w listopadzie 21'. To była sama spawarka bez palnika i kabli. Były na szczęście w zestawie wtyczki prądowe. Kable i palnik już miałem swoje.

 

24 minuty temu, RomanJ4 napisał:

Aby zrozumieć dlaczego należałoby się przyjrzeć cyklowi prądu w czasie spawania aluminium

Teorię normalnego spawania amelinium znam. :) Ten mały TIG to tylko ma DC. To raczej jest skazane na porażkę. Musze się kiedyś zmusić i spróbować przystawkę ze Stamosem który ma też tryb AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie za TIG'a AC/DC to jeszcze drugie tyle... Jak nie trzy. Za używanego Stamosa AC/DC 200A dałem ponad 1300pln 5 lat temu. 

TIG DC przyzwoity teraz na promocji https://www.banggood.com/Topshak-TIG-250-Electric-Welding-Machine-250A-TIG-200A-MMA-IGBT-DC-Inverter-Welder-Tool-p-1868747.html podobny do mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Granacik napisał:

Ten mały TIG to tylko ma DC. To raczej jest skazane na porażkę. Musze się kiedyś zmusić i spróbować przystawkę ze Stamosem który ma też tryb AC.

Myślałem, ze użyłeś AC. Jeśli DC, to nie miało prawa się udać...

23 minuty temu, Granacik napisał:

Przy 250A lub więcej to już trzeba chłodzenia palnika wodą (i chłodnicy)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, RomanJ4 napisał:

Przy 250A lub więcej to już trzeba chłodzenia palnika wodą (i chłodnicy)...

Ale to już spawanie szyny kolejowej. ;) Do wydechów motocyklowych tyle nie trzeba. Ceny fabrycznych układów chłodzących do palników zwalają z nóg. Kompletuje sobie taką chłodniczkę właśnie do Stamosa. Jeszcze w UK kupiłem palnik z chłodzeniem. Silnik od Frani, stara trochoidalna pompa oleju z motocykla. Stanęło na radiatorze który jednak muszę dokupić. Myślę o jakimś parowniku z klimy samochodowej. Tylko mam dylemat czym to zalać. W internetach różnie piszą. Destylatka, borygo albo jakieś wynalazki.

 

43 minuty temu, rcnitros napisał:

Kurczę własnie ponad budżet z funkcją AC, chyba wezmę tego to podesłałeś skoro mówisz,że w miarę porządny.

na Ali jest coś takiego https://www.aliexpress.com/item/1005003854672615.html?spm=a2g0o.cart.0.0.77a238daQLUTXG&mp=1 ale trzeba dokupić osobno palnik. Ten jest bardziej podobny do mojego bo ma dwie gałki, wartość prądu i czas podawania gazu po zakończeniu spawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Granacik napisał:

 

 

7 minut temu, Granacik napisał:

a Ali jest coś takiego https://www.aliexpress.com/item/1005003854672615.html?spm=a2g0o.cart.0.0.77a238daQLUTXG&mp=1 ale trzeba dokupić osobno palnik. Ten jest bardziej podobny do mojego bo ma dwie gałki, wartość prądu i czas podawania gazu po zakończeniu spawania.

A czy ta funkcja jest az tak przydatna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Posiadam taką przystawkę wraz ze spawarką tig Discovery  i naprawdę robi to dobrą robotę , Mimo tego że spawarka  ma możliwość spawania pulsem to z przystawką spawanie jest precyzyjniejsze tak jeden impuls jak i seria . Obecnie zestaw do sprzedania na olx. Mój sukces w spawaniu to dwie żyletki pospawane do siebie pod kątem prostym . Posiadam też Magnuma ac.dc ale aluminium jeszcze nie spawałem czas by zacząć. Przynajmniej popróbować z ustawieniem balansu w sieci czytałem że około  70% na minusie a 30 % na plusie to dobre ustawienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszą pospawasz amelinium bo może pracować w trybach DC i AC, drugą tylko wszelkie stale ale ma MIG i cięcie. Jeśli chodzi  o spawarki AC/DC to nie znalazłem takiej co by miała wszystko tiga, miga i plazmę. Spawarki AC/DC zawsze będą droższe od tylko DC. No i urządzenia combo z plazmą będą miały spore ograniczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plazma w drugiej spawarce ma takie same parametry jak przecinarki lidlowskie, tzn. prąd 15-40A, bez HF(Stick), palnik(PT31) też taki sam jak w lidlowskiej(za to tanie mat. eksploatacyjne).

Zarówno jej TiG jak i MiG mają uśrednione parametry pracy. TiG bez możliwości ustawiania zbocza i prądu podstawy, brak pomocnej amatorom funkcji pulsu. MiG bez możliwości korekty indukcyjności(wtopienia), bez możliwości ustawiania trybu pracy 2T/4T. Oba(TiG i MiG) brak funkcji SPOT(sczepianie). Jeśli jednak nie zamierzasz spawać aluminium, to niewątpliwie dla amatora ta spawarka jest bardziej wszechstronna mając 5 urządzeń w jednym (MMA, MiG; MiG Flux; TiG/DC Stick; Plasma).  Z kolei pierwsza nie posiada możliwości wyboru kształtu przebiegu AC(prostokątny, sinusoida, trójkątny), co czasem się przydaje. No ale za tę cenę(+ew. cło, bo zapewne doliczą)...

Szkoda, że nie ma zamieszczonych do nich instrukcji obsługi, dałoby się powiedzieć coś więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.