Skocz do zawartości

Elementy z włókna węglowego


sn1per

Rekomendowane odpowiedzi

Te z ali miałem kupione. W rozmiarze chyba 0.8 albo 1mm. Kilka lat temu (może teraz się poprawiło) ale mam mieszane uczucia. Potrzebowałem z nich wyciąć płaskie elementy ozdobne (nie dla potrzeb modelarstwa), niby to karbon ale bardzo lichy. Wątpię aby miał właściwości  wytrzymałościowe choćby takie jak zrobiony samemu. Albo w chinach oszczędzają na samej tkaninie i dodają jakieś domieszki innych włókien albo nie wiem żywica?. Generalnie unikam. Staram się jak już to kupować rury bądź same włókno od sprawdzonych producentów. Choć nigdy nie wiadomo skąd sklepy modelarskie tak naprawdę je kupują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinczycy nie oszczedzaja ale po prostu oszukuja.  To jest kolejny przyklad:

 

https://www.abc.net.au/news/2021-12-17/faulty-chinese-aluminium-navy-boat-delays/100708910

 

O moich przygodach, z kupnem stali juz kiedys pisalem.  Ciekaw jestem czy to aluminium dostarczone przez Antonow 225 do Polski kilka miesiecy temu zostalo sprawdzone przed uzyciem.  Wszyscy zapewne pamietaja transport sprzetu medycznego jakis czas temu do Polski tym samym samolotem; wszystko poszlo do kosza.

 

A wracajac do carbon fibre ?,  kupilem w HobbyKing 2-3 lata temu 1 & 2mm. Reklamuja, ze prawdziwe carbon a nie fibreglass z dodatkiem czarnego barwnika:

 

https://hobbyking.com/en_us/catalogsearch/result/?q=Carbon Fiber Sheet

 

Uwazam, zy jest dobre, bardzo trudno cielo sie pila wlosnicowa.

Czyli, w sumie, odradzam kupno na Aliexpress, Banggood etc.

 

PS

Chyba nie musze nikogo namawiac aby kupowac na Internet wylacznie uzywajac PayPal.

Mialem miesiac temu kolejna przeprawe z Chinczykami, tym razem o baterie:

 

https://au.banggood.com/Gaoneng-GNB-22_2V-3300mAh-90C-6S-Lipo-Battery-XT60-Plug-for-RC-Drone-p-1619008.html?cur_warehouse=CN

 

https://au.banggood.com/Gaoneng-GNB-22_2V-4200mAh-90C-6S-Lipo-Battery-XT60-or-XT90-or-T-Plug-for-FPV-RC-Racing-Drone-p-1789847.html?cur_warehouse=CN

 

W kazdej z baterii polowa cells byla do kitu i ladowaly tylko do 24.9-25V.  Po dlugiej wymianie zdan z Banggood potrzebna byla interwencja PayPal i dostalem z powrotem AS526.  Troche to dziwne musze przyznac bo kupilem te baterie kilka lat temu i byly dobre, dotad mi sluza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Andrzej Klos napisał:

Chinczycy nie oszczedzaja ale po prostu oszukuja. 

A może jeśli Bartek potrzebuje płyty z "prawdziwego "włókna węglowego to lepiej wylaminować na szybie samemu?

Pytanie czy ma sprzęt,chęci i umiejętności aby to zrobić.

Posiadając pompę próżniową to nie jest problem a wiemy wtedy co mamy i z czego robimy dany element.

Kiedyś kupiłem goleń podwozia z włokna węglowego: nie wiem z czego to było zrobione ale węgla to tam napewno nie było ani grama.....pękło przy pierwszych lądowaniach.

Tak więc najlepiej zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz sprzętu do wykonania takiej płyty samemu, a nie zależy Ci znowu aż tak na wyglądzie i jak najniższej masie to możesz ją zrobić w bardzo prosty sposób. (oczywiście jest to pójście mocno na skróty) ja tak robiłem i kiedyś używałem z powodzeniem takich płyt. 

Przede wszystkim kawałek szyby, na to gruba folia (ja używałem takich chyba do gruzu, w każdym razie taka aby się zbytnio nie pomarszczyła, oczywiście na szkło, na to kilka warstw (w zależności jakie masz) tkaniny węglowej, na górę to samo, mocno docisnąć i tyle.  Warto szkło posmarować jakimś rozdzielaczem albo woskiem. Powierzchnia nie wyjdzie tak gładka jak w kupnych, zawsze możesz  zmatowić  i polakierować bezbarwnym i powinno być okej.

Najlepiej oczywiście zrobić to zgodnie ze sztuką. 

 

tutaj masz fajny film:
 

 

 

Widziałem kiedyś jeszcze fajny patent ale to już musisz mieć pompę próżniową i robić zgodnie ze sztuką jak depron 3mm laminowali właśnie włóknem węglowym z obu stron. Wychodziła płyta z "przekładką" było to niesamowicie wytrzymałe (depron sprasował się pod naciskiem) oraz grube na powiedzmy 3mm co robiło fajną powierzchnię klejenia. Nie próbowałem tego ale w przyszłości choćby z ciekawości spróbuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i bez pompy, w domowych warunkach. Używałem profili aluminiowych prostokątnych (100 x 25), dobrze nawoskowanych. Mogą być inne, stalowe, może nawet lakierowana płyta wiórowa, ale ta ostatnia może nie trzymać prostoliniowości po skręceniu i wyjdzie produkt o zróżnicowanej grubości. Na jednym układasz kilka warstw przesączonej tkaniny, przykrywasz drugim i skręcasz ściskami stolarskimi. Nadmiar żywicy wypływa bokami, powierzchnia niezła, matowa. Jeśli na brzegach profilu położysz dystanse o wybranej grubości, otrzymasz płytę o takiej samej grubości (wcześniej trzeba zmierzyć grubość tkaniny suwmiarką i zastosować odpowiednią ilość warstw). Możesz zastosować tkaninę jednokierunkową i masz doskonały materiał na dźwigary, tylko dość trudny w cięciu wzdłuż, ja do cięcia używałem piły oscylacyjnej. Pewnie można też ułożyć tkaninę jednokierunkową krzyżując poszczególne warstwy, wyjdzie taniej, ale tego nie próbowałem. Wykorzystywałem natomiast ścinki tkanin, kilku – kilkunastocentymetrowe), zamykane między dwoma kawałkami tkaniny o wymiarach profili i solidnie ściskałem. Praktycznie nie różni się od elementów wykonanych z dużych pasów, przynajmniej do naszych zastosowań. Profile nie mogą być za szerokie, bo ich nie ściśniesz na całej powierzchni, natomiast mogą być długie (ja używałem 120 cm). Przy robieniu materiału na dźwigary jako dystansów używałem płaskowników węglowych. Można używać też drutu, ale jest ryzyko, że wgniecie się w profile i produkt nie będzie trzymał wymiaru. Tkanina 160 g/m ma grubość 0,19 mm (o ile dobrze pamiętam), na milimetrową płytę brałem 5 albo 6 warstw, po mocnym skręceniu lekko się poddaje. Trzymilimetrowa płyta z tkaniny jednokierunkowej plus dwie warstwy z płótna na powierzchniach jest świetnym materiałem na bagnety skrzydeł, dwie warstwy o szerokości 10 mm doskonale radzą sobie w szybowcu 2 metrowym, przy ostrych harcach także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.