mayster8405 Opublikowano 3 Marca 2022 Opublikowano 3 Marca 2022 Obecnie mam wypożyczony zasilacz /jak na zdjęciu/ który chcę wykorzystać do wycięcia skrzydeł w styropianie i XPS-sie. Jego zakres pracy od 0-30V i 0-5A. Pożyczony więc chcę być uważny.Lewy wyświetlacz pokazuje natężenie, prawy napięcie ipod każdym są dwa pokrętła i co one robią. Dysponuję drutem oporowym fi 0.4m/m na ramce 80cm. Proszę powiedzieć mi jakie parametry zadać tej "maszynie" aby rozgrzać drut. Mam jeszcze inny zasilacz bez żadnej regulacji 17V/5A i mam ściemniacz oświetleniowy który chcę zastosować.Ma być wstawiony w przewód uzwojenia pierwotnego /220V/ ??? Myślę że dostanę odpowiedz fachowców którzy posługiwali się takim ustrojstwem.
e-mir Opublikowano 3 Marca 2022 Opublikowano 3 Marca 2022 Pokrętło "COARSE" to ustawienie zgrubne a "FINE" -dokładne. Na starcie, jeszcze bez podłączonego drutu, ustaw sobie napięcie maksymalne a prąd minimalny. Podłącz drut, wtedy napięcie spadnie prawie do zera bo zacznie się ograniczanie prądu. Zacznij powoli zwiększać prąd aż uzyskasz odpowiednią temperaturę do cięcia styropianu. Możliwe, że to będzie ok. 2A. Zależy od rodzaju drutu. Ściemniacz podłącz po pierwotnej stronie transformatora.
kpawel Opublikowano 3 Marca 2022 Opublikowano 3 Marca 2022 Tnę podobnym zasilaczem, ramki do maksymalnie 100 cm, drut oporowy kanthal 0,35 mm. Do cięcia grawitacyjnego styropianu wystarcza nieco ponad 1 A, do styroduru daję nieco więcej. Do cięcia "z ręki" można dać 2A ale wycina już wyraźną szczelinę. Na dużej ramce mogę dojść do około 2,5 A, potem brakuje napięcia. Cięcie zasilaczem jest wygodniejsze bo nie trzeba korygować ustawień przy zmianie długości drutu. Obojętne czy masz 1m czy 30 cm ustawiasz ten sam prąd. Wcześniej miałem trafo 24V, 100W podłączone do regulatora obrotów z odkurzacza który działał jak ściemniacz Po pierwszej próbie z zasilaczem stary sprzęt poszedł w odstawkę.
Rekomendowane odpowiedzi