Skocz do zawartości

PZL-50 "Jastrząb" - drukowany trochę większy


Hukos1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Spodobał mi się PZL-50 "Jastrząb" w wykonaniu kolegi Japima i postanowiłem go wydrukować tylko, że nieco większego tj. o CAŁE 10% - bo tylko takie wydruki będą się mieściły w mojej drukarce. Model będzie drukowany ze zwykłego PLA. Pierwszy raz będę drukował model latający...problemów pewnie będzie wiele...zobaczymy! Na początek poszedł silnik, a raczej jego makieta (bardzo ładna).

P50_1.jpg.40c2f31434ac178048ce09997f2462e7.jpg

 

Potem wydrukowałem kołpaczek

P50_2.jpg.276c192db56814bccb4942ffd9a718fb.jpg

 

Silnik wydawał mi się za ciemny, więc go rozjaśniłem farbą.

 

P50_3.thumb.jpg.2e6c53f219c952b5bb61887032b3c14a.jpg

 

A tak się prezentują razem.

 

P50_4.jpg.fef11491379e688ca9fa7770098d1eb5.jpg

 

A potem poleciało parę wydruków...

P50_5.jpg.dcb4401f22446084be813d0278272f25.jpg

P50_7.jpg.e776b487db37c0f4d56051c64263f8cd.jpg

 

I tutaj mam pytanie do konstruktora (sorry, za moją indolencję), po wydrukowaniu wręgi do mocowania silnika jest ona jakby przesunięta (konstruktor będzie wiedział, co mam na myśli...) i jak widać na zdjęciu, również otwory (nie wiem do czego ) są też przesunięte....może parę słów wyjaśnienia, będzie mi łatwiej to wszystko poskładać. Z góry dziękuję!!!

P50_6.thumb.jpg.816a89b703f4c15d37cc31cd9fd3bd2b.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osa, dzięki za rady i za zdjęcie, które wiele wyjaśnia ?

A, to obecny stan modelu. Na razie posklejany taśmą ?

Była mała wpadka w trakcie drukowania środkowego segmentu kadłuba z oknami. Okazało się, że 110% , to za duży rozmiar dla drukarki ...wchodziło tylko 107% ? 

P50_10.jpg.c94692adaeb4ad8ddcb883b8a08c153f.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Osa napisał:

I mój ale bez skalowania. Za to z PetG wydrukowany. Jest to ostatni model który jest u mnie wydrukowany z peta.
Te fałdy są nie do przyjęcia.4efe418c7a4df027f78dc36f9494d25e.jpg

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
 

Trzeba dac linie podzialu blach. Powinny trochę pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej drukowance powierzchnia też jest pofalowana, ale tylko z jednej strony z drugiej jest ok. To ciekawe. Myślałem, że to może z powodu powiększenia lub ustawienia drukowanego elementu w drukarce. No, to trzeba będzie to poprawić. U mnie zamaskuję te fałdy jakimś fantazyjnym kamuflażem, na srebrnym będzie to mocno widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototyp wydrukowałem z Impact PLA i LWPLA.

Co ciekawe kadłub drukowany z LWPLA w moim się nie pofalował.

Widać trochę "zapadnięć" na skrzydle ale bez tragedii.

 

Zauważyłem, ze przy druku trzeba uważać na przeciągi, aby materiał za szybko nie stygł i się nie deformował.

 

Ciekawe jak się one wam wyważą całe z cięższego materiału. W moim pakiety powędrowały nad skrzydło :)

Model lata bardzo dobrze, z racji silnika gwiazdowego nie jest tak szybki jak Ki. Z wyposażeniem zaproponowanym przez Przemka można bez problemu latać na połowie gazu :)

Powodzenia w oblotach, dawajcie znać z postępów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem poprawiać F8F Bearcat. Mam liste poprawek do Tigercata. Zaczynam pracę nad łosiem. Po tym wszystkim poprawię Jastrzebia. Dodam linie. Moge spróbować przygotować go pod skale 1/10 lub nawet 1/8. Wtedy trzeba przymierzyć jakieś chowane podwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autsajder1983, będę prowadził taką małą relację z drukowania...podam wagę jaką będzie miał model itp. 

 A możesz się pochwalić zdjęciami swoich Jastrzębi, bo rozumiem, że są dwa: jeden z  Impact PLA i drugi z LWPLA.

 

Japim, wielkie dzięki !!! Myślę, że warto poprawić ten projekt, bo jest wart tego...ładnie wygląda, ładnie lata i to POLSKI SAMOLOT!!! Moim zdaniem, myślę, że powinniśmy się chwalić tym, co robimy dobrze i nam wychodzi...nawet na tak małym poletku w Polsce jakim jest modelarstwo rc. 

 

Chciałem się też upewnić, że na obu skrzydłach są zaznaczone znaczniki środka ciężkości (SC, CoG) do podparcia modelu ("do góry nogami") podczas wyważania modelu. To ten zaznaczony na zdjęciu.

P50_13.jpg.d79b64d1a8c0dcd5b493200a9198f299.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hukos1 napisał:

Autsajder1983, będę prowadził taką małą relację z drukowania...podam wagę jaką będzie miał model itp. 

 A możesz się pochwalić zdjęciami swoich Jastrzębi, bo rozumiem, że są dwa: jeden z  Impact PLA i drugi z LWPLA.

 

 

 

 

Jastrząb jest jeden opisany w wątku:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz na jakim silniku chcesz go ulatniać? Przy powiększeniu o 10% otwory się poprzesuwają o kilka mm. Moge Ci dosłać pliki na nowe polki na serwa oraz mocowanie silnika. Ale musiałbyś dać info co dokładnie chcesz wsadzić. Ewentualnie będziesz musiał sobie coś dosztukować konwencjonalnymi metodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zaadoptować taki silnik do "Jastrzębia". Myślę, że będzie wystarczający...

P50_14.thumb.jpg.564492a98357fa5e4028738e10cee9ed.jpg

 

Śruby do jego mocowania mają rozstaw 2 cm na 2 cm

 P50_15.jpg.2234c4b28c5525aa156e2eaebec419d7.jpg

 

Natomiast po powiększeniu o 10% i wydrukowaniu mocowania silnika rozstaw śrub wynosi 2 cm x 2,75 cm

P50_16.jpg.794956bceec4d34f912150d61e9cfd3a.jpg

 

Japim, jakbyś miał chwilę czasu i  nie byłoby to dla Ciebie kłopotliwe to byłbym wdzięczny za przesłanie poprawionych plików do mocowania silnika i ewentualnie półek  do mocowania serw - standard 9 gramów. Z góry dziękuję! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.