Skocz do zawartości

FrSky zmiana nadajnika


Market
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Powoli dojrzewam do zmiany nadajnika. Mam same odbiorniki FrSky, więc raczej zostanę przy marce. Dobrze byłoby pójść przyszłościowo czyli ACCESS. Z drugiej strony mam obecnie same odbiorniki serii D i V i chciałbym zachować zgodność, więc ACCST. I teraz pytanie jak to pogodzić?

Zakupić używany nadajnik z ACCST i liczyć na to, że w przyszłości pojawi się moduł do dołożenia jak XJT, ale obsługujący ACCESS - I tu wątpliwość czy to w ogóle będzie możliwe i czy starsze radio wydajnościowo da radę obsłużyć nowy szybki moduł?

Czy może zakupić nowsze radio z ACCESS i już teraz dołożyć moduł XJT z obsługą ACCST i wsparciem dla D8 - I tu znowu pytanie czy zewnętrzny moduł XJT w połączeniu z nowszym radiem obsłuży stary protokół telemetrii D8 (protokół szeregowy, sprzed S-Port).

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z zewnętrznym modułem XJT i telemetrią D8?

 

No i dodatkowe pytanie - Wewnętrzny moduł XJT w Taranisie na pewno obsługuje odbiorniki D i V i podobno obsługuje też tę starszą telemetrię D8, ale to tylko podobno - czy ktoś to może potwierdzić doświadczalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xjt w taranisie obsługuje teleemetrię d8, pod warunkiem, że taranis ma firmware z obsługą d8.

Do tego w firmware xjt accst >2 nie wiem czy nie została usunięta opcja obsługi d8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACCESS zabrał trochę pamięci procesora w module nadawczym, więc dla oszczędności miejsca twórcy usunęli obsługę najstarszego protokołu D8. Z tego powodu w OpenTX w Taranisach po 2019 usunięta została możliwość wyboru trybu D8 dla wewnętrznego modułu nadawczego. Pytanie tylko czy pozostawiona została możliwość wyboru trybu D8 dla modułu zewnętrznego XJT, czy też taka możliwość została usunięta całkowicie z OpenTX dla tej wersji Taranisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Access nie zabrał trochę pamięci więcej niż miał zabrać.
Access nie działa na xjt tylko na irsm.

Z tego go pamiętam to bezproblemowo xjt z d8 widziałem w t16, tx16s, Qx7, x9d+ i x9d+ se 2019 na external module.

Pytanie jest inne - co planujesz kupić?
Jakie widzisz opcje?

Mimo, że Qx7 i x9d+ to świetne aparatury i nawet mam ich kilka, to w dzisiejszych czasach nie są już topem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2022 o 10:29, mihu napisał:

Dodatkowo trybu D8 nie ma w firmware na rynek EU w modułach accst. Tryby D16 dla fw EU i nonEU nie są kompatybilne ze sobą i trzeba ogrywać fw w nadajnikach i odbiornikach aby był zgodny.

Co do D16 to OK.

Ale co do D8 to nie:

"Tryby D8 oraz LR12 nie mają wersji regionalnych i nie ma znaczenia jaka wersja regionalna firmware jest wgrana w module nadawczym i odbiornikach. W trybach D8 oraz LR12 odbiornik zbinduje się z modułem nadawczym, nawet gdy bindowane urządzenia będą pracowały z różnymi firmware (np. odbiornik FCC, a moduł nadawczy EU-LBT)."*

Co najwyżej możesz nie widzieć trybu D8 w OpenTX w wersji EU, ale on siedzi w module nadawczym ACCST bez względu na wersję regionalną.

"W radiach FrSky sprzed 2019 roku brak trybu D8 w menu bindowania OpenTX lub FrOS nie ma nic wspólnego z firmware wgranym do modułu nadawczego czy odbiornika. Brak trybu D8 w menu spowodowany jest wersją EU oprogramowana systemowego OpenTX lub FrOS, która jest wgrana do radia. Jeśli OpenTX lub FrOS są w wersji EU, to nawet jeśli w module nadawczym wgrana jest wersja firmware EU-LBT, to tryb D8 nie będzie dostępny. Jest to jednak ograniczenie na poziomie OpenTX / FrOS, po prostu blokujące możliwość wybrania opcji D8 w menu bindowania, mimo że moduł nadawczy mógłby w trybie D8 pracować."*

Wystarczy wgrać OpenTX w wersji non-EU i D8 zacznie być widoczny w menu trybu modułu nadawczego.

 

15 godzin temu, d2f napisał:

Access nie zabrał trochę pamięci więcej niż miał zabrać.

"Z powodu ograniczeń dostępnej pamięci flash moduły nadawcze ACCESS mają tylko tryb kompatybilności wstecznej ACCST D16. Niestety nie wystarczyło miejsca w pamięci na implementację trybów ACCST D8, ani LR12. Oznacza to, że aparatury i moduły nadawcze ACCESS nie będą mogły pracować z odbiornikami starszych serii V, D ani serii LR."*

 

* Cytaty z bazy wiedzy 77Hobby

 

15 godzin temu, d2f napisał:

Pytanie jest inne - co planujesz kupić?
Jakie widzisz opcje?

Nie celuję w top. Wystarczy mi skuteczna aparatura, do której będę mógł dokupić odbiorniki w horyzoncie jakichś 5-7 lat. Moje myślenie szło drogą eliminacji.

Lubię "poprogramować" i OpenTX jest dla mnie OK, więc inne dedykowane, sztywne systemy odpadają.

Mam odbiorniki wyłącznie FrSky, więc chcę pozostać przy marce - zmiana całości systemu nadajnik-odbiorniki odpada. Ewentualnie myślałem nad czymś typu 4in1, np Radiomaster Tx16s, żeby wykorzystać obecne odbiorniki, ale czytałem o słabszych zasięgach. Wprawdzie latam jakieś max 100m od siebie, więc niby wszystko mi jedno czy zasięg będzie 1100m czy 200m, ale jednak wolę mieć zapas 1000m niż 100m.

QX7, X-Lite, X9E, Horus i Tandem technicznie mają ten sam najnowszy ACCESS, a organoleptycznie są dla mnie nie do przyjęcia, więc odpada.

Pozostaje mi tylko X9D. I pozostaje dylemat czy:

- iść w nowszy ACCESS + zewnętrzny XJT dla wykorzystania starszych odbiorników - i tu już nie ma wersji regionalnych OpenTX EU i non-EU, więc mam wątpliwość czy D8 w tej wersji OpenTX nie zostało wycięte całkowicie

- iść w starszy ACCST (na razie spokojnie mi wystarczy), a przyszłościowo liczyć, że będzie dostępny moduł zewnętrzny ACCESS, gdyby zamarzyło mi się iść w nowsze odbiorniki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taranis X9Dplus (wersja przed 2019) bez problemu wgrałem Open Tx non EU i używam odbiorniki D8 z analogową telemetrią.

Taranis X9 Lite S z ACCESS upgradeowałem do najnowszego OpenTx ale nie ma wersji OpenTx NON EU. Czy ktoś używa go z modułem XJT Lite? Czy odbiorniki D8 działają?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 27.05.2022 o 09:16, sp350D napisał:

Czy ktoś używa go z modułem XJT Lite? Czy odbiorniki D8 działają?

Po poszperanu w niecie i po oglądnięciu paru filmów na YT: wygląda na to, że to działa:

 

I jeszcze jeden wniosek. Na razie nie ma modułów z ACCESS, więc nie da się rozszerzyć starszych aparatur ACCST o obsługę nowszego ACCESS - w tym momencie system nie jest rozbudowywalny i przestaje być przyszłościowy.

Natomiast jest odwrotna możliwość: rozszerzyć radio z ACCESS o obsługę starszego ACCST (w tym D8) przy pomocy modułu XJT - zatem taki wybór jest bardziej przyszłościowy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem moduły ACCESS do zamontowania w Horusach. Płytka do wlutowania w środku. Do innych nie ma. Jako powód podawana jest zbyt mała wydajność systemu (procesor, szyna danych, pamięć). Jeśli myślimy o radiu na przyszłość to wszystko przemawia za tym żeby inwestować w nowszy system. D16 działają po upgrade firmware. Odbiorniki D8 (których w różnych wersjach mam kilka) niegdyś popularne, ostatnio pojawiają się coraz rzadziej...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.