Skocz do zawartości

Jaki model do plecaka?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na za tydzień w szkole na lekcję techniki mam zrobić jakiś model... myślałem o modelu motorówki bo sezon już się zbliża... :)

Pomyślałem sobie że fajnie by było mieć model typu Hydro albo Rigger taki który zmieścił by się w plecaku (około 40-50cm)

Możecie podsunąć mi jakieś plany w formacie .PDF??

 

Mam do dyspozycji:

-pakiet GP 1100mAh 9,6V

-silnik SPEED 480 (ewentualnie zamienię się z kimś na mniejszy np. 300)

-wał 18cm

-balse, sklejkę 3mm, i depron

 

Jest jeszcze jeden warunek, chciałbym żeby model był tani w budowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECO - weź dowolne plany Riggera.

np takie:

http://www.smbf.info/Hydro/ritningar.htm

 

i przeskaluj do interesującej Cie wielkości (40 - 50cm) i po sprawie!

 

EDIT: tu masz opis budowy: http://www.rcboataholic.com/building/blizzard_rigger.htm

 

A poza tym, to należy Ci się krawat, za nie szukanie. Kilka wątków niżej jest opis Riggera!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj mam zamiar wykonać plany swojego Riggera...

Założenia:

-dł. 50cm

-szer. 26-30cm

-wys. ok. 4cm

-szer. kadłuba 6cm

-szer. pływaków 5cm

-silnik SPEED 480

-wał mosiężny 25cm

-pakiet 8,4V GP 1100mAh

 

nie wiem tylko czym połączyć wał 2mm z wałem silnika 2,3mm :?

aha i jeszcze powiedzcie mi jakiej wielkości śrubę mam wybrać (K30 :?: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Andrzej, Andrzej :)

Ja nie lubię iść na łatwiznę :lol: a poza chciałbym mieć coś takiego żeby powariować sobie nad wodą jak będzie +30 stopni :lol:

a propo to mam takie pytanie:

czy te riggery są dosyć szybkie :?: nie chce zbudować coś czego będę przeganiał spacerkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Riggera raczej biegiem nie dogonisz.

 

W tydzień ferii da sie zrobić całą flotę ślizgaczy... pod warunkiem, że masz wszystko na miejscu. Zrobienie wału bez tokarki jest dość problematyczne.

 

Co do pakietu: 8 cell może się okazać zabójcze dla silnika. Polecam odlutować jedną najsłabszą celę.

 

Silnik SPEED 480 będzie ok ( jeśli to jest wersja 6V to KONIECZNIE odlutuj celę od pakietu)

 

Do budowy kadłuba i pływaków używałem balsy 2 i 2,5mm. Do połączenia pływaków z kadłubem zastosowałem rurkę węglową fi4x2mm.

 

Wał: oś stal fi2mm, rurka fi3x2,2mm ( może być 4x3 - łatwiej wstawić panewkę), końcówka wału pod panewkę z rurki fi4x3. Na końcu osi dolutowana końcówka z gwintem fi4. Ułożyskowany i uszczelniony dwoma panewkami z teflonu, jedna na sztywno w końcówce wału, druga elastycznie tuż przy sprzęgle zamontowana na rurce silikonowej.

 

Przegub 2x2,3 mm samoróbka aluminium blokowany 4 brokami 3mm.

 

Łoże silnika ażurowana płytka laminatowa 1mm.

 

śruba graupner K30

Regulator 18A bez dodatkowego chłodzenia

Pakiet GP 1100/Inellect 1400/LIPO 1800

 

Serwo CONRAD :)

 

Podstawowe wymiary: długość samego kadłuba 350mm, długość pływaków 170mm, szerokość rozstawu pływaków 245mm, szerokość kadłuba 50mm.

 

Resztę widać na fotkach.

 

Powodzenia w budowie i Pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert wielkie dzięki za te zdjęcia :)

co do pakietu to nie muszę nic odlutowywać bo silnik jest na 7,2V

wstawię kilka zdjęć z mojej wczorajszej pracy:

d0dec2a7972b8a80med.jpg

5dabb32e773f9c6amed.jpg

07c43d355b13e397med.jpg

100bb93a649e4f5emed.jpg

428d0435133c6bcfmed.jpg

 

w moim przypadku model będzie zrobiony ze sklejki 3mm i sklejki 0,8mm na pokrycie

kształt pływaków nie jest jeszcze ostateczny, muszę go troszkę podkroić żeby był na dole węższy o jakiś 1cm

jedyne co mnie zastanawia to nie jestem pewien kontu mocowania wału (wydaje mi się że jeszcze jest za bardzo pionowy)

 

EDIT:

Zapomniałem podać wymiary

-długość 45cm

-szerokość 28cm

szerokość kadłuba 6cm

szerokość pływaka 4cm

-wysokość 4cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dąży sie do jak najmniejszego kąta wału względem kadłuba - dlatego czasem stosuję się wał giętki.

 

Śruba nie może być całkowicie pod kadłubem, ta śruba ma pracować w półzanurzeniu.

 

trochę sie pospieszyłeś z wierceniem otworu w kadłubie.

 

Trzeba było złożyć kompletny wał, wtedy zrobić łoże silnika, skręcić wszystko na sztywno i dopiero wiercić otwór w kadłubie pod wał i wklejać wszystko RAZEM.

To zaoszczędzi Ci dużo kłopotów z nie centrycznością, problemów z ułożeniem silnika względem wału itp.

 

Kąt powinien być nawet mniejszy niż na fotce w moim ślizgu - dziś zrobiłbym to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Daniel tylko Dawid :wink:

Co do modelu to oceny jeszcze nie dostałem... model mam robić w czasie lekcji techniki (nie w domu) i mam na to 3 godziny, jedną godzinę tygodniowo -marnie...

zaraz zrobię aktualne zdjęcia i wsadzę na forum

 

EDIT:

Obiecane zdjęcia:

831c79e530ecb537med.jpg

3f2f54f6b82595ecmed.jpg

2aa3e0b0ca42ff6cmed.jpg

bba67ac197c41760med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Przepraszam Dawid. Buduj ten stateczek, ale tak na boku to może byś coś konkretniejszego zbudował? Zacięcie widzę masz i wiesz co z rękami zrobić :lol: Może Standardzika jakiegoś?

I wodę masz w tym Twoim Pęgowie i ekipę mocną niedaleko.

Pomyśl o tym. Jakby co to daj znać :wink:

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Model jest już na ukończeniu tylko mam problem ze sterem a mianowicie nie wiem jak go wykonać :? jutro jadę do www.modele.sklep.pl na zakupy to bym zakupił potrzebne materiały na ster ale nie wiem co... może mi coś poradzicie (jakieś fotki) i podacie linki co mam kupić :?:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Stery zazwyczaj robi sie z aluminium, ale kupowanie całego płaskownika aluminiowego dla jednego modelu trochę mija się z celem. nie masz też warsztatu do zrobienia takiego steru

 

Polecam laminatową płytkę do układów drukowanych dwustronnie pokrytą miedzią.

Do dostania w każdym sklepie elektronicznym.

 

Będziesz potrzebował kawałek rurki którą będzie dało sie przylutować do płytki laminatowej.

 

Gotowe rozwiązanie juz widziałeś, zrób prostszą wersję bez regulacji długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.