Skocz do zawartości

Toczenie pow. kulistych o małych średnicach w mosiądzu i innych metalach.


RomanJ4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że pomysł może się przydać w pracach tokarskich nad częściami do niektórych modeli. (i nie tylko)

Sama idea wykonania takich elementów jest prosta, i dobrze zilustrowana zdjęciami, więc chyba nie potrzeba tu szczegółowego komentarza, ale oczywiście jestem do dyspozycji w razie wątpliwości..

Średnica toczonej "kulki" zależy od średnicy wymiennej wkładki wykonawczej("noża") wykonanego z okrągłego pręta HSS (stalki), i jest powtarzalna, co ma znaczenie w toczeniu powtarzalnych elementów do modelu...

Taki typ "noża" jest łatwiejszy do wykonania w domowym warsztacie niż wykonanie właściwego profilu o odp. średnicy w kształtowym nożu płytkowym - zależy od średnicy zastosowanego wiertła węglikowego do HSS, lub ewentualnego roztoczenia otworu.  (można ew. wiercić znacznie tańszym wiertłem do szkła z wkładką węglikową)

Nie mając typowego wrzecionka szlifierskiego do tokarki, powierzchnie stożkową wkładki HSS można w prosty sposób zaszlifować mocując skośnie na sankach poprzecznych suportu tokarki niewielką szlifierkę stołową.

Oprawkę trzymającą wkładki można zrobić z obciętego trzonka np wytaczaka.

https://www.homemadetools.net/forum/mini-ball-lathe-tool-66946#post109053

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie, bo promień toczonej kulki jest w każdym kierunku jednakowy, więc otworu ustawionego pod kątem do osi obrotu kulki "noża" nie trzeba "rozciągać".

Stalka nie musi być okrągła, ale okrągłą łatwiej zamocować w 3 szczękowym uchwycie, i łatwiej wykonać okrągły niż inny otwór w oprawce dla jej zamocowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe wiertło(lub frez) VHM do metali utwardzanych jest najlepsze do tego zadania, ale trzeba uważać na ich kruchość przy małych średnicach(nie lubią wyginania na boki) i stosować w sztywnych obrabiarkach.

Kiedyś nawet przeostrzonym klasycznie wiertłem widiowym do betonu taka sztuka mi się udała przy chłodzeniu naftą. Wiertła do szkła (z płytkami widiowymi) też się do tego nadają, zresztą takiegoż użył autor. Są one mniej kruche od typowych VHM bo ich ostrze VHM jest krótkie a trzonek jest z bardziej ciągliwego metalu.

 

Outil_Boule_0003.jpg.fb8c8e4e5993b44519784e46b4cd7a73.jpg

 

623744088_wierto.jpg.f0f73442ca0b90c81797652ef5506887.jpg

np

https://allegro.pl/oferta/wiertla-do-szkla-plytek-frez-otwornica-gresu-7-szt-10919255107

https://e-technik.pl/zestaw-wiertel-do-metalu-19-sztuk-10-mm-wiertla-silver-12112

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.