Skocz do zawartości

Jak rysować plany pod laser


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Może nikt nie u żywa tego programu.

Szukaj w ustawieniach programu.

Jak pisałem wcześniej musisz skontaktować się z firmą która będzie cięła na laserze.

Generalnie jest kilka zasad - bezwzględne rysowanie linią pojedynczą, nie rozkładanie rysunku na warstwy, stosowanie określonych kolorów linii...

Określone kolory linii mogą być pomijane w cięciu.

Może spróbuj innego oprogramowania np. free wersja SolidEdge 2d drafting, tu będę mógł Ci pomóc ;)

http://www.synchrono...fting-download/

albo tu

http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/velocity/solidedge/free2d/

 

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj Draft Sight. To darmowy produkt typu CAD 2D tego samego producenta, który stworzył SolidWorks, więc z kompatybilnością problemów nie będzie. Poza tym to bardzo dobry program.

Jeśli chodzi o kontur formatek, to wycinane jest to, co zaznaczy operator plotera, więc tu problemu nie ma. Kontur formatki być musi, bo jakoś trzeba pozycjonować współrzędne. Nie wiem jak przygotowują pliki do cięcia inni, ale ja każdy materiał umieszczam na oddzielnej warstwie i oznaczam innym kolorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za pomocne odpowiedzi. SolidEdge prawdopodobnie ściągnę niedługo, ale na razie popróbuje jeszcze trochę powalczyć ze swoim A9CAD. Narysowałem na szybko jeden przykładowy element. http://chomikuj.pl/bl2404 Formatka powinna mieć 150x100 mm Czy jak otwieracie ten plik przez Wasze programy rozmiar zostaje zachowany? Gdybym np. chciał sobie wyciąć taki element na materiale wielkości podanej formatki, co muszę jeszcze dodać i zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość slawekmod

A po co Ci środki otworów? Jeżeli są Ci one nie potrzebne to nie robisz mostków. Mostki są potrzebne do tych elementów które mają zostać w formatce. To co ma z niej być usunięte po cięciu nie wymaga mostków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wartość offsetów podaje firma która wycina laserem. Spotkałem się z różnymi wartościami dla tego samego materiału np: dla balsy 3mm od 0.1 do 0.25. Zalezy to zapewne od mocy i ogniskowania wiązki. Problemem w brzozówce jest przypalanie krawędzi , czasem są aż zwęglone. Z tego co wiem praktykuje się 2-3 przejścia na każdym ciętym elemencie, ponoć lepiej wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlecałem ostatnio wycinanie konstrukcji w sklejce 1.5mm i 2mm właśnie. Wszystkie rysunki przygotowałem z offsetem 0.12mm. Jak wyszło pasowanie? Bez szlifowania przypalonych krawędzi na bardzo mocny wcisk. Miejscami wręcz połączenie nie było możliwe, ale może to wynikać z pływającej grubości materiału. Po zeszlifowaniu spalenizny elementy wchodziły jeden w drugi z minimalnym oporem albo wręcz luźno.

 

Nie wiem, co dokładnie wycinasz, ale brzozówka 2mm to już kawałek dechy. Zarówno w konstrukcji jak i dla lasera (KOSZTY!!!). Im cieniej, tym taniej. Moje plany to był SU29 w rozpiętości 1600mm i teraz praktycznie wszystko wykonałbym ze sklejki 1.5 (może poza pierwszymi dwoma wręgami trzymającymi podwozie i stanowiącymi bazę dla mocowania silnika na domku z prętów węglowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój su29 (nomen/omen) też 1600 był wykonany ze sklejki 2,6 mm ale lipowobalsowej. Z brzozowej robię tylko wzmocnienia łoża podwozia.

 

Tak, wiem Sławku. Potajemnie nawet podglądałem Twój projekt i wspomagałem się nim. Jednak sklejka lipowo-balsowa 2.6mm (obecnie podobno 3mm) to dla lasera przysłowiowe masło, a brzozówka 1.5mm - choć wagowo praktycznie to samo to - już niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sam program z laserem ma niewiele wspólnego, ważne jest żeby miał możliwość zapisu rysunku w formacie zrozumiałm dla maszyny. Najpopularniejsze typy plików to DXF, CDR . TurboCAD jest w wersji dla MAC ale jak wygląda to nie wiem. Mam nadzieję że kiedyś powstanie dla Linuxa i wtedy pożegnam z uśmiechem na twarzy produkty M...softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.