Skocz do zawartości

prosta wyciagarka od szybowca


l.jankowski

Rekomendowane odpowiedzi

koledzy prosze o pomoc

ucze sie latac prostym modelem arcus firmy robbe z pianki epp

rozpietosc 1800

waga 560

chcialbym zmontowac prosta wyciagarke tzn. 100 m linki i 40 m gumy

to dobry pomysl z ilosciami metrow?

model jest lekki i mam problem jakiej gumy uzyc-ile ma sie rozciagac?

jakas podpowiedz?

gdzie szukac takiej gumy i jaka bedzie najlepsza?

TA KTORA UZYWALEM JESIENIA BYLA CHYBA ZA MALO ROZCIAGLIWA WYDAJE MI SIE I MODEL NIE UDAWALO SIE DOBRZE "WYSTRZELIC"

POZDRAWIAMN FANOW RC

LUKASZ WROCLAW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto typowe konstrukcje:

Do 500 g

 

Do 1200 g

 

Do 1800 g

 

Guma o ile się nie mylę rozciąga się jeszcze raz o swoją długość.

Zamiast linki użył bym żyłki gospodarczej, wędkarskiej o Fi 1 mm

Proporcje myślę są dobre, albo dodaj z 20 metrów żyłki albo odejmij 10 metrów gumy.

Typowo to proporcje 1/3 ale i inne tu widziałem na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić linki gumowe w sklepachżeglarskich albo na Allegro. Nie wiem czy są OK... sam mam 50m gumy 8mm i do tego żyłkę. Guma była kupiona jakieś... 15 lat temu ;) Dosłownie :) I nadal to najlepszy gumowy hol jaki miałem. Spokojnie odpalaliśmy z niej modele 2,4 i 2,6m o masie ok. 1000-1200g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak powyżej. myślę, że mamy taką samą gumę 8mm, wygląda na to, że upływ czasu jej nie przeszkadza. Mam ją też wiele lat. Jest prawdopodobnie produkcji czeskiej. Świetnie wyciąga modele małe, a również pow. 1,5 kg. 40m gumy i 100m żyłki to dobry zestaw. Mam tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specyfick, Oczywiście. Świetnie się wyholowują nawet lżejsze. Należy tylko uważać, by po starcie nie stawiać modelu"krzyżem" przy słabym dźwigarze. Najlżejszy z moich szybowców ma ok. 350g, skrzydło balsowe, konstrukcyjne. Startuje świetnie. Guma 8mm, 40m, 100m żyłki (wcześniej, obecnie żółta linka gospodarcza z Reala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model niekoniecznie musi unieść gumę. Może ona również częściowo leżeć na ziemi i też spełni swe zadanie.Ważniejsze jest, aby szybowiec miał dostatecznie wytrzymałą konstrukcję przede wszystkim płata, oraz taką konstrukcję kadłuba, która pozwoli na przeniesienie obciążeń z płata na hak i hol.

Ze swego doświadczenia mogę powiedzieć, że używam holu 40 m. gumy o śr. 8mm plus 100 m. żyłki do odstartowania 1,5 m. Fena (Blejzyk ) jak i termiczka rozp. 2,6 m. i masie ok. 1300 g. Do startu tego drugiego stosowałem nawet dłuższą żyłkę (ok. 140 m.) Model ma dużą powierzchnię i przy lekkim wietrze wznosi się jak latawiec momentami wręcz rozciągając gumę.

Skrzydła moich modeli takie starty wytrzymują, ile wytrzyma Pelikan nie wiem, nie znam szczegółów jego konstrukcji. :):)

I jeszcze jedno: gumy nigdy nie jest za dużo, najwyżej leży na ziemi, lepiej od razu kupić 10 m. więcej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój model to Pelikan. Na planach ma przystosowanie pod hol, jest hak.

Hak jest wkręcony na wklejoną sklejke między wręgi.

Sklejka przyklejona do poszycia dolnego kadłuba, między podłużnice.

Płatowiec, dzwigary sosnowe, keson górny, dzwigar zamknięty przekładkami, tkanina szklana i Epidan 53 na wzmocnienia połączeń przy kolejnych wzniosach.

Mój wątek, relacja z budowy.

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=13737

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Strzelamy Pelikana z 8mm gumy (30m + 100m żyłki 1mm) i spokojnie to znosi. Chłopak budował swój model pod okiem (?) taty - doświadczonego modelarza, który wie jak i co powzmacniać żeby to miało sens... Wytrzymuje nawet starty przez bloczek - zaliczył kilka startów w PP F3J. Tata dopilnował i zrobili keson również ze spodu. Dźwigar, po włożeniu przekładek został owinięty 1 włóknem z rowingu szklanego. Ogólnie świetny modelik. Żółtą żyłkę z OBI (murarską) potraktuj jako tanią alternatywę. Zdecydowanie lepsza jest elastyczniejsza ( im bardziej tym lepiej), np: żyłka Aeronauta - była w sklepie modelarskim w Jeleniej Górze. Zwłaszcza w połączeniu z tym powrozem gumowym do mocowania plandek, który powszechnie używamy do strzelania modeli. Niestety, dobra guma do modeli (wąż gumowy), o rozciągliwosci 800% osiąga cenę wyciągarki elektrycznej. Zdecydowanie odradzam stosowanie takiego naciągu (guma do plandek) do modeli typu EG, nowy Arcus, Junior i inne Cullarisopodobne. Nawet jak znajdzie się ktoś i stwierdzi, że jemu się udaje.....

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wykombinowałem z Tatą hol gumowy , świder zrobiliśmy z pręta i podkładek , 5m dratwy , około 20 m gumy takiej do ubrań . pięknie wynosi model na 15m m w górę , i nie muszę majtać modelem aby się wyczepił z holu.

 

Reszta w innym wątku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wykombinowałem z Tatą hol gumowy , świder zrobiliśmy z pręta i podkładek , 5m dratwy , około 20 m gumy takiej do ubrań . pięknie wynosi model na 15m m w górę , i nie muszę majtać modelem aby się wyczepił z holu.

 

Reszta w innym wątku .

 

ile wylatasz z takiej wysokości ? IMO to sie mija z celem, zdecydowanie lepiej kupic 30 m gumy 10 mm do tego 130 m żyłki 1,5 - 1,75 mm i latasz do znudzenia. co prawda na wejściu koszt przeraża, ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile wylatasz z takiej wysokości ?

 

A czy najważniejsze jest to ile się lata za jednym strzałem ? ja latam dla przyjemności.

 

IMO to sie mija z celem,

 

Może mija może nie , zależy jak kto na to patrzy.

 

zdecydowanie lepiej kupic 30 m gumy 10 mm do tego 130 m żyłki 1,5 - 1,75 mm i latasz do znudzenia. co prawda na wejściu koszt przeraża, ale warto.

 

zdecydowanie lepiej kupić i wydać pieniądze , ale co robić jak idzie przesyłka ze sklepu do nas ? .

A i lotniska nie mam za dużego i często wieje tam w poprzek lotniska , jak dziś.

 

 

Zostawmy moje i Wasze przemyślenia na temat holu w moim wątku .

 

tu koledze chodzi o prostą wyciągarkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup holu jest najprostszą metodą i chyba najlepsza ponieważ dostajemy wszystko co nam potrzebne.

 

Jezeli nas nie stać to idziemy do pasmanterii i kupujemy gume w oplocie. Ja stosowałem ją ale po eksperymentach wyszło mi że skrócenie jej poprzez złożenie na pół daje dużo lepsze efekty [ tj z 50m zrobiłem 2x25 i złączyłem]. Przeciąłem, zawiązałem i było GIT. Problem jest z żyłką [dobra] wcale taka tania nie jest, dochodzi spadochronik, hak, bęben i sie nagle robi sporo roboty za sredni efekt.

 

Na dzień dzisiejszy hol gotowy wcale nie wychodzi tak drogo ...

 

Jedyne co bym zmienił w holu kupowanym to wymiana szpilki na betonowy "prosiak" [ pustak z oczkiem stalowym].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.