Skocz do zawartości

R16SCAN i podobne a DSC


TomekBZ

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem od niedawna posiadaczem MX16s a wcześniej nie miałem z Graupnerem nic wspólnego, proszę Kolegów o małą pomoc.

Na opisach gniazd odbiornika R16SCAN (i nie tylko tego modelu) wyraźnie zaznaczono, że zasilanie podpinamy do gniazda kanału "8" (ewentualnie wspólnie z serwem przez kabel Y). Czy są to tylko takie "graupnerowskie fanaberie" czy też może faktycznie, zasilanie odbiornika z "8" ma jakiś fizyczny sens i należy tego przestrzegać ?.

Podobnie jest z DSC. Instrukcja w dosyć stanowczym tonie nakazuje podłączać DSC wspólnie z zasilaniem, poprzez kabel Y, do odpowiedniego gniazda odbiornika. Napisano w niej wprost - NIE PODŁĄCZAJ TEGO KABLA BEZPOŚREDNIO DO ODBIORNIKA. I znowu pytanie - czy faktycznie tak musi być ?. Jeżeli zasilam odbiornik (jakikolwiek, np. JETI) z BEC regulatora do"1" (tutaj wolno :) ) a DSC podłączę do wolnej np. "6" to popełnię wykroczenie przeciwko Graupnerowi a sam nadajnik ulegnie anihilacji razem z właścicielem :shock: ?. W zasadzie nie widzę żadnego uzasadnienia aby podawany przez Graupnera schemat podłączeń miał być tym jedynym. A może tkwi tutaj jakiś elektroniczny sekret, którego nie znam ?. Proszę Was o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostrzeżenie:

Niektóre odbiorniki - Jak R16Scan - posiadają

gniazdo akumulatorków, do którego można także

podłączyć serwomechanizm poprzez przewód

typu "Y". W takim wypadku nie jest możliwe

użycie kabla DSC.

 

Wygląda na to, że chodzi raczej o to, że nie możesz do gniazda z podłączonym serwomechanizmem, podłaczać kabla DSC. Możesz natomiast podłączać ten kabelek razem z osobnym zasilaniem. Tak rozumiem ten zapis.

Natomiast co do zasilania, to standardowo zasilanie z BEC przyjeło się podpinać na ostatnim kanale. E-sky też tak ma. Wyjątkiem jest regulator silnika z BEC, który podpinamy pod kanał gazu. Gniazda zasilające + i - są połączone równolegle w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Piny zasilania są ze sobą połączone we wszystkich kanałach. nie ma znaczenia gdzie podepniemy pakiet (do którego kanału).Tak jest w moich odbiornikach Futaba 1410DP, GWS RD8SL, tak miałem w Futaba 149DP oraz w Graupner C17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że chodzi raczej o to, że nie możesz do gniazda z podłączonym serwomechanizmem, podłaczać kabla DSC. Możesz natomiast podłączać ten kabelek razem z osobnym zasilaniem. Tak rozumiem ten zapis.

Problem DSC męczył mnie już od jakiegoś czasu, stąd moje pytanie. Zaczynam (niestety trochę późnawo) rozumieć filozofię tego kabelka. Prawdopodobnie odbiorniki, które nie mają wydzielonego złącza zasilania BAT, w ogóle nie nadają się do eksperymentów z DSC. Złącze BAT jest bowiem tak naprawdę złączem BAT/DSC (!!!). W takim przypadku jak R16SCAN mamy BAT/8 i niezależnie od ilości używanych kanałów czy miejsca włączenia pakietu lub BEC nie mamy gdzie podłączyć naszego DSC. To samo dotyczy (chyba ... ) wszystkich odbiorników bez wydzielonego, wyraźnie zaznaczonego, indywidualnego gniazda zasilania. Znalazłem nawet zdjęcie odbiornika FUTABA, który miał wydzielone, osobne złącze DSC. Bardzo eleganckie rozwiązanie. Koniec zatem marzeń o zabawach z DSC z moimi JETI i oczywiście R16SCAN. :( Tylko czemu nie jest to jasno opisane w papierach ?. Miałem wielką ochotę na ów kabelek ale teraz to już szkoda grosza aby tylko przeprowadzić nieudaną próbę. Może ktoś potwierdzić to przypuszczenie tak na 100 % ?.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Odbiornik Futaby z wejściem DSC to R149DP , miałem taki ale z DSC nie korzystałem.Teraz mam odbiornik R1410DP i DSC już nie ma bo zamiast DSC jest dodatkowy kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik Futaby z wejściem DSC to R149DP , miałem taki ale z DSC nie korzystałem.

 

Wielka szkoda. Byłby to eksperyment na żywym organiźmie. :(

Aby zamącić jeszcze bardziej, przeglądając oferty zagranicznych sklepów trafiłem oczywiście na kabelki DSC. No i niespodzianka - w jednym z opisów powtarza się wersja, którą podaje Graupner (czyli DSC razem z zasileniem przez Y), a dalej, że można go także wpiąć bezpośrednio w wolny kanał odbiornika. :shock: Już byłem prawie pewien, że wiem... . Zastanawiające (dla mnie przynajmniej) jest też w jaki sposób odbiornik nagle jest blokowany na odbiór sygnału przez antenę, po podpięciu kabla DSC ?.

Upór, może przesadny, z jakim drążę ten temat wynika z faktu, że nie mam kabla DSC i nie mogę wypróbować go na swoim sprzęcie osobiście. Wcale nie łatwo go kupić a jeżeli już to jest dosyć drogi. Zwykle znajduję takie, które są opisane DSC R1/MX12, a MX16s to jednak coś ciut innego. Trzeba będzie ten kabel sprefabrykować samemu. A korzyść z kabla jest spora - siedzę sobie w pokoju, antena złożona, instrukcja aparatury przed nosem, minimalny pobór prądu przez nadajnik, nie sieję po świecie swoimi 35 MHz i mogę się uczyć, miksować i ćwiczyć do woli.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności z tym wynalazkiem ale z tego co zrozumiałem to odbiornik MUSI posiadać tą funkcję (DSC). I tak jak w odbiornikach futaba jest to oddzielne wejście DSC to w innych odbiornikach to wejście jest BATT/DSC w miejscu gdzie standardowo jest BATT/Kanał.

 

Wówczas ten kabel podpina się albo przez kabel Y w raz z zasilaniem albo kabel DSC w miejsce BATT a zasilanie w dowolne inne wyjście.

 

DSC jest wejściem, Kanał serwa wyjściem.

 

Tak ja to rozumiem.

 

Edit:

 

Slawekmod - spójrz na opis:

 

R149 35 MHZ DS PCM

 

R1410 DP 35 MHZ

 

Twój nowy odbiornik NIE MA wejścia DSC - ma za to dodatkowy kanał - tak jak piszesz.

 

Tylko czemu nie jest to jasno opisane w papierach ?.

 

Na próżno oczekiwać aby dokumentacja urządzenia pisała o funkcjach których dane może urządzenie nie posiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.