Skocz do zawartości

Elektronarzedzia do wydruku.


Slawomir
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dostałem koła zębate 20T na wał silnika, 40T na wał piły oraz paski o długości 188mm, 200mm i 202mm. Miałem do eksperymentów dwa koła na wał piły. Jedno 36T i drugie 40T oraz dwa koła na wał silnika. Jedno 16T a Drugie 20T.Robiłem różne kombinacje aby uzyskać możliwość regulacji naciągu któregokolwiek z posiadanych pasków. Idealnie jest z kołem 20T na silniku i 40T na wałku piły oraz paskiem 200mm. Zastosowałem silnik 15000rpm przy zasilaniu 24V i zmierzone obroty tarczy to 7440obr/min. Zarówno koła jak i paski dostępne na A-----o.

20240131_133135.thumb.jpg.66b6e67e182fd0a68cfbaa8c4ea31a9c.jpg

 

20240131_133113.thumb.jpg.bba8561f4c6fee98e8b11b2c60ae334d.jpg

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drukowałem z wypełnieniem 100%. Materiał ABS oraz PET-G. To jest dobry projekt ponieważ elementy są dobrze spasowane i brak luzów na połączeniu ramię piły - stół. Jak na drukowankę to jestem pozytywnie zaskoczony. Dzisiaj ciąłem rurki węglowe fi8/6 oraz fi10/8 i szło bardzo ładnie. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie używania piły wyszło na jaw drobne niedociągnięcie konstruktora. Stolik po prawej stronie imadła (support-board) jest za wysoki. Imadło (clamp-part-1) na którym leży cięty element ma wysokość 4,4mm a stolik (support-board) ma wysokość 4,6mm. Cięty materiał nie leży poziomo czyli płaszczyzna cięcia nie jest prostopadła. Wydrukowałem nowy stolik zmniejszając wymiar w osi "Z" z 10mm do 9,6mm (łącznie z kołkami ustalającymi) co dało wysokość płaszczyzny stolika 4,4mm. Druga rzecz to zmiana koła z 36T na 40T spowodowała minimalne ocieranie koła o szczękę imadła przy maksymalnym opuszczeniu piły ponieważ koło wystawało poza obrys ramienia około 2mm. Zaradziłem temu przyklejając od spodu ramienia podkładkę dystansową z laminatu epoksydowo szklanego o grubości 2,2mm. Nakleiłem ją w takim miejscu aby niezależnie od położenia kątowego imadła podkładka opierała się na szczękach  imadła. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia ułatwią budowę piły i pozwolą uniknąć zbędnych kosztów związanych z zakupem niepotrzebnych elementów. Mam tu na myśli eksperymenty z doborem kół zębatych oraz pasków GT2. Zmiana obu kół na większe ma tę zaletę, że stosujemy pasek o standardowej długości 200mm. Druga rzecz to obroty tarczy które nie ulegają zmianie i są na poziomie około 7500obr/min. w przypadku silnika 15000rpm/24V. Zmiana tylko koła 36T na 40T spowoduje spadek obrotów tarczy to raz a dwa spowoduje konieczność stosowania paska o niestandardowej długości. Na koniec dodam jeszcze, że aby uzyskać prawidłowy kierunek obrotów piły musiałem zmienić biegunowość podłączenia silnika. 

 

20240201_130140.thumb.jpg.f84637b2c1a9efcb2977c0fbd40c482f.jpg

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. Np. plytki aluminiowe juz dorabiam dla siebie i  kolegów.

Jak Ktoś znajdzie jakieś fajne narzędzie nie koniecznie drukowa to powinien  zaprezentować na forum. Jak ta gotowa piła ukosowa czy taśmowa na Ali bo można za ciekawe pieniądze zakupić.

Temat jak widać cieszy się popularnością pona 1200  wyświetleń.

Pozdrawiam Sławomir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieląc się uwagami przy budowie takich wynalazków można obniżyć koszty oraz czas budowy takich narzędzi przez innych kolegów a oni z kolei odpłacą się nam dzieląc się uwagami przy budowie innych zabawek. Po to między innymi jest Nasze forum. Zamawiając graty do piły ukosowej kupiłem kilka tarcz oraz kilka tulejek mocujących do tarczy piły i teraz tak sobie pomyślałem, że zmajstruję mini piłę stołową, tę z Twojego pierwszego linku. Drukarka już pracuje :).

20240201_210143.thumb.jpg.c97b6ae5aa04b21c7945ad6fbf64a67a.jpg

 

Edytuję aby poinformować, że mini piła stołowa ukończona i działa. Do druku używałem PET-G, easy PET-G, ABS, FiberFlex 40D oraz ABS+. Wyszło całkiem zgrabnie :).

20240208_115831.thumb.jpg.cd40a1c4857b0110b7a361ef752a5d47.jpg

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłączenia piły do domowego odkurzacza niezbędna jest tuleja redukcyjna. Właśnie się drukuje.

1.thumb.jpg.7a0bf68f1bb07ca8f3b3564dd7980044.jpg

 

 Dołączam plik tej redukcji z Thingiverse.

Customizer reducing sleeve _ Reduzierhülse 27 to 32 mm - 1698413.zip

 

Do mojego odkurzacza pasuje idealnie.

20240208_160436.thumb.jpg.5ca445a155e670e51f056f875beea7b6.jpg

 

 Edytuję aby podzielić się praktycznymi uwagami na temat pracy piły. W trakcie cięcia formatek sklejkowych o wymiarach 10cm x 13cm o grubości 1,8mm zaobserwowałem dziwne zachowanie piły. 

Przy końcu cięcia czyli gdy cały obwód piły był w ciętym materiale następowało jakby blokowanie się materiału podobne do tego które występuje gdy przykładnica jest nierównoległa do tarczy tzn. odległość między przykładnicą a tarczą na wejściu jest większa niż na wyjściu. Wiadomo, że będzie to blokowało materiał.  Jednak w moim przypadku nie to było powodem blokowania się materiału. W trakcie eksperymentów z precyzyjnym ustawieniem przykładnicy za którymś tam razem uruchomiłem piłę bez podłączonego odkurzacza i ku mojemu zdziwieniu problem ustąpił. Przyczyną całego zamieszania było podciśnienie wewnątrz przestrzeni w której pracuje piła. W trakcie cięcia powietrze jest zasysane tylko przez szczelinę w której pracuje tarcza i w momencie kiedy ta szczelina była całkowicie zakryta przez cięty materiał podciśnienie powodowało przyssanie materiału do blatu oraz prawdopodobnie odkształcenie dolnej części tarczy i częściowe blokowanie piły. Rozwiązaniem problemu może być częściowe rozszczelnienie oryginalną, fabryczną przysłonką na rurze odkurzacza co jednak spowoduje słabsze odsysanie trocin. Drugim i chyba lepszym sposobem będzie wywiercenie kilku otworów w grodzi oddzielającej piłę od przestrzeni silnika lub w grodzi która umożliwi zasysanie bezpośrednio z zewnątrz. Gdyby zrobić otwory w grodzi od strony silnika zwiększyłaby się skuteczność chłodzenia silnika. Jakie jest Wasze zdanie?

Dodaję link aby można było zobaczyć jak to wygląda wewnątrz obudowy piły. https://www.rcpano.net/2023/09/13/mini-masa-testeresi-gelistirilmis-yeni-versiyon-yapimi-diy-dairesel-masa-testeresi-v2-0/

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.