Skocz do zawartości

Antena do Graupner GR 12L


Jarecki71
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy

Mam pytanie odnośnie anteny odbiornika jak w tytule. Niechcący ją urwałem, konkretnie wyrwałem z wtyku wewnątrz odbiornika. Szukałem w necie, niestety nie mogę znaleźć anteny o długości jak oryginał tzn. 150mm, dostępne są natomiast anteny o długości 300mm względnie 85mm, oczywiście mówię o antenie Graupner HOTT. I teraz pytanie, czy można założyć antenę o długości 300mm?  Domyślam się że przy długości anteny 85mm  zasięg będzie mniejszy więc ta opcja odpada. Wg mnie dłuższa antena powinna być jak najbardziej ok, ale wolę się upewnić. Z góry dzięki za wskazówki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość nie ma znaczenia, „aktywnym” odcinkiem anteny jest tylko jej końcówka długości ok chyba 31mm , widać to wyraźnie, bo jest cieńsza na tym odcinku, reszta jest ekranowana. Jeżeli ją wyrwałeś to sprawdź czy gniazdo na płytce nie uległo uszkodzeniu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odnalazł ktoś może jakiś sklep gdzie są dostępne jeszcze antenki 150mm?

Jeszcze tydzień temu były dostępne na RC4MAX, ale nie zdążyłem kupić.

Jaką antenę końcowo kupiłeś Jarek? Zastanawiam się też czy 85mm czy 300mm. Liczę na to, że jeszcze może dostanę gdzieś oryginalną 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako,  że w zeszłym sezonie na ostatnich zawodach z gracją i na pełnej tubie zaparkowaliśmy łódką na brzegu, właśnie przez przetarte anteny w odbiorniku, więc zakupiłem u Chińczyka pokaźny zapas. Antenki kosztowały jakieś grosze coś ok 1zł/szt.

kupiłem  anteny i do odbiornika i do  nadajnika, w nadajniku MX 20  HOTT i innych lubią się te anteny popsuć.

Kupiłem dużo,  bo mam zamiar wymieniać je w chwili,kiedy zobaczę nawet drobniutkie uszkodzenie.

Anteny przecierają się tuż przy obudowie i  w miejscu gdzie jest ten cieniutki srebrny kabelek na końcu.

Powymieniałem anteny we wszystkich moich odbiornikach  jeszcze bardzo dużo mi zostało następne lata.

Oryginalne anteny są osłonięte na końcu rurką termokurczliwą.

Ja swoich antenek nie zabezpieczam w ten sposób  bo usłyszałem opinię, że ta rurka na końcu tłumi sygnał.

U nas w  FSR-ach to jest ważne, bo łódki pływają max  na wysokości krawężnika, czasami na wysokość lamperii🙂. I np w Jeti 12,  radio zaczyna popiskiwać, jak łódka jest  na górnych bojach.

Pytanie: Czy ta osłonka na końcu ma wpływ na zasięg  sygnału?

ps

Przy zakupie trzeba uważać jakie antenki się kupuje bo są dwa rodzaje wtyczek, a do Graupnera pasuje tylko jeden rodzaj tak w nadajniku, jak i w odbiorniku.

 

A.C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2024 o 17:19, Amadeusz_Modelarz napisał:

Dzięki, za informację. 

@jędrekChodzi Ci o oryginalną antenkę czy 150mm innej formy?

Ja nie mogę znaleźć oryginalnej na tym sklepie, a nie ukrywam że jednak wolałbym ta od graupner.

Kolego, mam też oryginalne antenki od Graupnera i zaręczam, że one niczym się nie  różnią. Jakość wykonania  identyczna.

I owszem, różnią się ceną.  Ta antenka od Graupnera jest horrendalnie droga. Tu masz link: https://www.d-power-modellbau.com/graupner/empfaenger/graupner-antenne-rx-150mm

Też kiedyś chciałem oryginały kupować i zapłaciłem za oryginał prawie 30€. To samo przy normalnym zakupie mam za (nie pamiętam),bodaj za 3zł?.

https://www.d-power-modellbau.com/katalog/artikelinfo/3433/graupner-senderantenne-hott

Oni bazują na niewiedzy tych swoich klientów.

Mam kilka nadajników MX  HOTT i dwa MZ (choć te akurat nie spełniają  moich oczekiwań). Ten kolorowy wyświetlacz jest do kitu, bo na słońcu  jest kompletnie niewidoczny.

Tak się składa, że w  łódkach FSR z radiem nikt się  nie cacka,  I zamoknąć może, i na pomost spadnie w ferworze walki podczas wyścigu itp,itd... (dlatego wożę zawsze zapasowy nadajnik na zawody. Anteny często się uszkadzają,więc je wymieniam. I te od Chińczyka za  parę zł tak samo działają jak te za 30€. telemetria pokazuje, że są OK.

Ponawiam pytanie  o te koszulki na końcu anten. Czy one  tłumią sygnał?

Proszę o fachową  wypowiedź.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie działa, ale co  innego w powietrzu, a co innego na poziomie  lustra wody.  Tego chyba, żaden producent nie przewidział.

Bo szybkie łódki to sport elitarny i niszowy. 🙂

I następne pytanie : Czy jest jakaś  prosta możliwość, żeby sygnał wzmocnić? Zdarzały się przypadki, że łódka  weszła pod  wodę silnik nie zgasł i po wypłynięciu już sobie popłynęła samopas, bo kontakt został  zerwany. Zwłaszcza w  taniutkich radyjkach.

A.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AndrzejC napisał:

.

Mam kilka nadajników MX  HOTT i dwa MZ (choć te akurat nie spełniają  moich oczekiwań). Ten kolorowy wyświetlacz jest do kitu, bo na słońcu  jest kompletnie niewidoczny.

 

Ja też mam aparaturę MX ,a mój ojciec MZ. To fakt, że kolorowy wyświetlacz na lotnisku bardzo słabo widać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.