Skocz do zawartości

Pierwsza żaglóweczka Footy druk 3D


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. 

Potraktujcie ten temat na luzie z lekkim przymrużeniem oka. 

Od prawie zawsze chciałem spróbować pływania za pomocą sił wiatru. Kiedyś prawie zbudowałem żaglówkę Leda w klasie F5 coś (kadłub 1 m) ale pozbyłem się bo brakowało akwenu, a te w okolicy były mało przyjazne.

W piwnicy mam zaczęty kadłub z balsy do jakiejś małej żaglóweczki ale nie pamiętam skąd były plany i prawdę mówiąc już ich ich nie mam. Po drugie póki co laminowanie odpada bo nie mam warunków (taka tam wymówka na lenistwo).

Przeglądając ten dział trafiłem na kilka wzmianek o żaglówkach drukowanych między innymi RG65 i pomyślałem, że może tą drogą spróbuję pospacerować. 

Znalazłem projekt Footy na https://www.thingiverse.com/thing:6573318 i zacząłem druk.

Drukuje się szybko bo to maleńki obiekt pływający.

6b5dd305-d28b-4aed-9b1d-8cf48a4a72ee.thumb.jpg.779b7317ca9837671452854b288e2b9e.jpg

1701828723_ZdjcieWhatsApp2024-05-12o12_17.51_134f6521.thumb.jpg.7b195817b5da5978b59cac41273f6e89.jpg

2108786349_ZdjcieWhatsApp2024-05-13o22_09.47_ce3170bd.thumb.jpg.783a385447a6681b87b9a2f85ef5b0cf.jpg

 

Projektant poleca PLA ja jednak wolę PetG nie wiem jak nazwać tą część dzioba ale ona jest z TPU.

Nie mam pojęcia jak się pływa takim modelem dlatego wybór padł na tego malucha, wyposażenie z szuflady.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro laminowanie odpada to daj znać jak rozwiązałeś problem przepuszczania wody przez warstwy tworzywa (osobiście jeszcze nie spotkałem w 100% szczelnego FDM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2024 o 07:28, kaczma2 napisał:

Bulba też wydrukowana?

Tak. Projektant założył wypełnienie jej peletem ołowianym i zalanie żywicą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2024 o 10:54, RMa napisał:

Skoro laminowanie odpada to daj znać jak rozwiązałeś problem przepuszczania wody przez warstwy tworzywa (osobiście jeszcze nie spotkałem w 100% szczelnego FDM)

Z kolei ja się pierwszy raz spotykam, że druk przepuszcza między warstwami. Testy wannowe okażą co i jak w tej materii.

 

15 minut temu, AndrzejC napisał:

A co to jest pelet  ołowiany? Bo pierwszy raz potykam się z takim określeniem odnośnie ołowiu czyli plumbum? Znam blachę ołowianą śrut ołowiany ale "pelet" jest mi obcy🙂

Też do mnie więcej środy nie słyszałem o takiej materii. Ale spotkałem się z tą nazwą kilkukrotnie i myslałem, że teraz tak trzeba to nazywać 😉

Dla mnie to śrut lub taśma ołowiana ewentaulnie ciężarki w różnej postaci z wędkarstwa. Pellet zaś to taki do pieca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model jest zrobiony według planu wypróbowanego modelu?

Być może płynąc pełnym wiatrem będzie nurkował. Potrzebny sposób na wyprowadzenie z tego. Zmiana kursu.

Zbudowałem 2 modele Footy. Pierwszy według panów Cobra. Po zmianie kąta żagla dobrze pływa. Drugi własnego pomysłu też dobrze pływa ale zdarzyło się, że przy zmianie kursu

(hals) stanął uparcie pod wiatr i dryfował na przeciwny brzeg kanału.

Stosowałem różne zasilanie. 3 baterie AAA, 4 akumulatorki AAA 1000. Dobry jest sposób z modeli szybowców DLG. Jedna cela lipola i przetwornica z Botland podnosząca napięce. 

Lekkie i mało zajmuje miejsca.  Na serwie umocowałem płaską pętlę z drutu, po której ślizga się linka. Im bardziej wychylone serwo tym bardziej naciągana jest linka a przez to żagiel.

Udanego pływania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem 4xAAA akumulatorki 900mAh.

W planach grzebałem jedynie tyle żeby dopasować pod moje łożyska z szuflady i dla jednego serwa wykorzystałem serwo skrętu od auta rc wielkość midi.

Ta gałąź modelarstwa to dla mnie zupełna nowość. 

Chcę spróbować.

Na wodzie stoi mniej więcej tak. Taśma na bulbie oczywiście do zdjęcia, zapobiegała wypłynięciu kleju. 

ccba50cc-561c-49a2-a9c7-bc04c9839a61.thumb.jpg.98000f5c0e27053dca360f1ec4d8248b.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.