Skocz do zawartości

"Maluchy"...


RomanJ4

Rekomendowane odpowiedzi

  • Tytuł został zmieniony na "Maluchy"...
W dniu 21.06.2024 o 10:27, dariuszj napisał:

Co to jest za "wiatrak" na górze widoczny po wylądowaniu?

Cześć.

Zaciekawiła mnie ta turbinka na kadłubie Hawk. W samolotach pasażerskich są takie rozwiązania nazywane R.A.T. (Ram Air Turbine), które zależnie od producenta

napędzają generator prądu lub pompę hydrauliczną. Poszukałem więc w sieci AMM do BAE Hawk i znalazłem.

BAE HAWK Manual

Jest to pompa hydrauliczna wychylana i uruchamiana automatycznie, gdy ciśnienie w instalacji hydro nr 2 spadnie poniżej 103 barów i zasila układ sterowania samolotem.

Poniżej fragment z AMM:

Ram Air Turbine 13. The RAT is an integral part of the No 2 system and supplies hydraulic power to the flying controls if engine failure occurs. The RAT and its jack are in a bay in the top of the fuselage, forward of the fin. The RAT is maintained in the retracted position by hydraulic pressure on one side of the jack piston and by spring loading within the jack. 14. The RAT is automatically extended whenever No 2 system pressure falls below 103 m7 bars. At this pressure a shuttle valve operates to allow RAT accumulator pressure to the extension side of the RAT jack piston. Due to the difference in effective areas of the piston head, this pressure extends the jack and raises the RAT into the airstream. Simultaneously, the shuttle valve links the RAT accumulator and the RAT pump output to the No 2 system flying controls supply line.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.